USB tarafından kopan kulaklık nasıl tamir edilir?

vReply

Hectopat
Daha fazla  
Selam, kulakliğimin USB giriş tarafı koptu. Nasıl çektiysem direk kablolar devreden geldi.😫
Zor bela dış kapağı kırarak devreyi söktüm. Ama lehim yapabilmem için hangi renk hangisine gelecegini bilmem gerekiyor. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

IMG20220713001636.jpg

IMG20220713001617.jpg

Çok fazla yardımcı olunabileceğini sanmıyorum. Sonuçta o kabloların diğer ucu yani kulaklığa giriş kısımlarına da bakılmalı vs. En mantıklısı kopan yerlere bakıp lehimlerin altında kalan kabloların renklerinin ne olduğunu çözmen olur. Eşleştirme bu şekilde daha mantıklı olur. Gerekirse büyüteç vs kullan. Devredeki lehimin altında hangi renk var öğren. Sonrası zaten lehimleme işçiliği.

Hulk musun aga helal olsun. Her kulaklığın giriş kısmı farklı modeliyle beraber yabancı forumlarda arat belki bulursun. Deneme yanılma yöntemiyle kendin de uğraşabilirsin. 2 kırmızı kablo sağ ve sol hoparlör %99. lehimlerin üstünde gezdirerek ilk onları bul sonra ses açma-kısma, mikrofon vs. kablolarını dene.

Eğer kontrol kısmı açılıyorsa orayı da açıp kabloların nereye gittiğine bakabilirsin.

Nejdat Delioğlu'nun videosunu buldum. Orada lehim atarken videosu var. Ama pek net değil. Bende ise yarar mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda işe yaramadı. Renkler uymadı.
Deneme yanılmayla yaptım. Yerlerini buldum ama sanırım devre cok hassas lehimle yol zarar gördü ya da devreyi çıkartırken zedelendi. Sadece sağ veya soldan tek seferde birinden ses alabildim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı