Çözüldü USB'den Format Atarken Sürücü Yükleme Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Dudeless

Hectopat
Merhabalar,

ben işletim sistemi Windows 10 olan 32-bit bir bilgisayara format atmak istedim. Yaptığım şeyler şu:

1- Bir Windows 10 ISO'su indirdim
2- Rufus programı ile o ISO'yu boş olan bir USB'ye yazdım
3- Format atacağım bilgisayara USB'yi taktım
4- Bilgisayarı açtım. Açarken F2'ye basarak BIOS menüsünü açtım.
5- Boot kısmından Secure Boot'u deaktive edip, USB'mi(USB HDD: KingstonDataTraveler 2.0) boot için birinci önceliğe getirip kaydedip çıktım.

NOT: Normalde öncelik seçerek değil direkt seçerek yapılıyor sanırım. Benim BIOS menüsünün üst kısmında "Insydeh20 Setup Utility" yazıyor, muhtemelen bu sebeple daha farklı bir şekilde seçiliyor.
Öncelikle şu sorun çıktı:

1. resim - bootx64 sorunu.jpg

Ben de bilgisayarı normal bir şekilde açtım. Kontrol ettim. Karşılaştığım sonuca göre USB'yi takınca 2 tane sürücü yükleniyor; biri benim taktığım USB boyutunda(D: ) olan diğeri de toplam 494 kb yerinin 312 kb'ı dolu olan, Rufus ile yazınca ortaya çıkmış bir sürücü(E: ).

Attığım resimde bilgisayarın bulamadığını söylediği "bootx64.efi" dosyası E sürücüsünde, tam olarak çıkan ekranda yazdığı konumda mevcuttu. Ancak D sürücüsünde yoktu. Ben de E sürücüsündeki bütün dosyaları D sürücüsüne atmayı denedim. E sürücüsünde yalnızca "EFI" adlı bir klasör vardı. İçinde "Boot" ve "Rufus" diye iki tane klasör ve "Boot" klasörünün içinde "bootaa64.efi", "bootarm.efi", "bootia32.efi", "bootx64.efi" dosyaları, "Rufus" klasörünün içinde ise "ntfs_aa64.efi", "ntfs_arm.efi", "ntfsia32.efi", "ntfs_x64.efi" dosyaları vardı. D sürücüsünde ise bir sürü klasör vardı. Bunlardan biri "efi"ydi ve içinde "boot" diye bir klasör vardı. D sürücüsündekini atınca ikisinin "efi"si ve içindeki "boot"u birleşti. D'nin efi/boot'unda sadece "bootia32.efi" vardı, onun dışındakileri direkt kopyaladı. Olan dosyayı ise yenisiyile değiştirmek isteyip istemediğimi sordu, değiştirmedim.

Sonrasında bilgisayarı yeniden başlattım, yine Boot Manager’ı açıp birinci sıraya benim USB’mi getirdim, kaydedip çıktım ancak bu sefer de şu sorun çıktı:

2- ntfs_x64 problemi.png

Tuhaf durum şu ki bahsettiği konumda, iki sürücüde de, bahsettiği dosya mevcut. Ama emin olmak için tekrar kontrol ettim ve “rufus” klasörünün ilk harfinin büyük olduğunu(“Rufus” şeklinde) gördüm. Onu “rufus” diye değiştirdim ancak bu sefer de bu sorun çıktı:

3. resim - load error sorunu.jpg

Technopat’taki “UEFI Windows 10 Kurulum USB’si Hazırlama” rehberini izledim ve orada Rufus ile USB’ye yazarken NTFS değil FAT olarak yazdığını gördüm. Sorunun bu olabileceğini düşünerek ISO’yu FAT olarak tekrar yazmayı denedim ancak “ISO dosyasının 4 GB’tan büyük bir dosya içerdiğini ve FAT veya FAT32 dosya sisteminin 4 GB’tan büyük dosya için uygun olmadığını" söyledi.

Yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
USB'yi yanlış hazırladığınızı düşünüyorum. Öncelikle bu siteden Windows 10 1803 sürümünü 64 bit olarak indirin. Çünkü işlemcinizin 64 bit desteği var görünüyor. 32 bit kurmanızın bir anlamı yok. Ardından Rufus ile imajı seçip bölüm düzenini "GPT", dosya sistemini "FAT32" seçip yazdırma işlemini başlatın. Rufus ile bu ayarları seçip yazdırma işlemini başaramazsanız aşağıda verdiğim rehberi kullanarak Windows'un kendi aracı ile bu işlemi yapabilirsiniz.
[Rehber] Komut Satırı ile Windows 10 Kurulum USB'si Hazırlama
USB'yi yanlış hazırladığınızı düşünüyorum. Öncelikle bu siteden Windows 10 1803 sürümünü 64 bit olarak indirin. Çünkü işlemcinizin 64 bit desteği var görünüyor. 32 bit kurmanızın bir anlamı yok. Ardından Rufus ile imajı seçip bölüm düzenini "GPT", dosya sistemini "FAT32" seçip yazdırma işlemini başlatın. Rufus ile bu ayarları seçip yazdırma işlemini başaramazsanız aşağıda verdiğim rehberi kullanarak Windows'un kendi aracı ile bu işlemi yapabilirsiniz.
[Rehber] Komut Satırı ile Windows 10 Kurulum USB'si Hazırlama
Burada verdiğiniz işlemi yaptım ve işe yaradı. Herhangi bir sorun çıkmadan kurdum Windows 10'u. Sanırım bundan sonra bir de sürücü kurmam gerekecek ancak onu kendim halledebilirim sanırım.

Hepinize teşekkür ederim. Hoşça kalın.

Benzer bir hatayı ben de alıyorum yardim eder misiniz?

Dosya Ekleri

• IMG_20210404_232820.jpg
    IMG_20210404_232820.jpg
    141,8 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı