USB'den format ile Windows 7 kurulumunda SSD görünmüyor

Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar. Windows 7 Ultimate kullanıyordum çünkü laptopum 2009 üretim ve sürücüleri Windows 10 ile uyumlu değil. Hard diskimde uzun süredir Bad Sector vardı ve o şekilde kullanmaktaydım. Bir gün laptopum açılmadı sorun hard diskin ömrünü doldurmasıydı. Ben de SanDisk SSD aldım. USB'ye Rufus ile MBR şeklinde Windows 7 Professional'ı yazdırdım. Windows yükle ekranı geldi ancak ilerlediğimde işletim sistemini kuracağım bir sürücü göremedim. Yani sistem SSD'yi görmüyor. Bunun sebebi nedir sizce? Ne yapmalıyım? Eski hard diskim SATA 2 bir diskti. Şu an elimde olan SSD SATA 3. Yardımlarınızı rica ediyorum. BIOS'u F9 tuşu ile fabrika ayarlarına döndürdüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sata to USB kabloları var. O aparatı SSD'ye takarak Windows 10 Professional yüklü bir bilgisayarda dediğiniz biçimlendirme işlemini yapabilir miyim?

Sürücülerin bazıları sorunsuz yükleniyor ama bazıları izin vermiyor yüklenmiyor.

Şimdi kızak almak zorundayım öyle değil mi? Ben şu anda hiçbir kızak kullanmadan SSD'yi laptoba taktım ve bu sorunları yaşadım. Kızak durumunu ilk defa duyuyorum.
Evet başka bir bilgisayarda harici olarak bağlayıp biçimlendirme işlemini yapabilirsiniz.
SSD ilk defa takıldığında Windows Disk Yöneticisi GPT ya da MBR seçimini sorar size.
Ya da Minitool Partition Manager uygulaması ile de MBR biçimlendirme yapabilirsiniz. Ücretsiz sürümü mevcut.

Ben 10 yıllık laptopta Windows 10 Ghost Spectre Edition'u kullanıyorum. Orijinal Windows 10'a göre performans farkı var.

Arkadaşların Kızak ile neyi kastettiğini anlamadım ama HDD'yi söküp SSD'yi aynı yere takıyorsan başka bir şeye ihtiyacın yok.

Ben de öyle düşünüyorum. SATA 3 to USB kablosu siparişi verdim. Windows 10 Professional yüklü bilgisayarımda SSD'yi MBR şeklinde biçimlendirmeye çalışacağım.
Ubuntu'yu USB diske yazdırıp boot ederek kurulum yapmadan çalıştırabilirsiniz. Böylece SSD'yi formatlarsınız. Sırf bu işlem için SATA to USB kablosu almanıza gerek yok.

Ubuntu'yu USB diske yazdırıp boot ederek kurulum yapmadan çalıştırabilirsiniz. Böylece SSD'yi formatlarsınız. Sırf bu işlem için SATA to USB kablosu almanıza gerek yok.
SSD'yi nereye takacağım peki kablo almaz isem. Kasayı açmayı hiç istemiyorum. Ubuntu'yu USB diske yazdırırım ancak SSD'yi nasıl tanıtacağım bilgisayara onu anlamadım.

SSD'yi nereye takacağım peki kablo almaz isem. Kasayı açmayı hiç istemiyorum. Ubuntu'yu USB diske yazdırırım ancak SSD'yi nasıl tanıtacağım bilgisayara onu anlamadım.
SSD'yi HDD'nin yerine tak. MBR olarak hazırlanmış Ubuntu diskine bootla. Orada try Ubuntu de. Ubuntu arayüzünde disk düzenleme programı var, gparted olması lazım. Oradan partitionları silip, yeni, tek bir NTFS partition kur ve formatla.

Evet başka bir bilgisayarda harici olarak bağlayıp biçimlendirme işlemini yapabilirsiniz.
SSD ilk defa takıldığında Windows Disk Yöneticisi GPT ya da MBR seçimini sorar size.
Ya da Minitool Partition Manager uygulaması ile de MBR biçimlendirme yapabilirsiniz. Ücretsiz sürümü mevcut.

Ben 10 yıllık laptopta Windows 10 Ghost Spectre Edition'u kullanıyorum. Orijinal Windows 10'a göre performans farkı var.

Arkadaşların Kızak ile neyi kastettiğini anlamadım ama HDD'yi söküp SSD'yi aynı yere takıyorsan başka bir şeye ihtiyacın yok.

Kızak dediğimiz kısım DWD sürücüsünü çıkartıp Oraya SSD çevirici Kızak takıyorsun. Bu sayede 2 tane diski bağlayabiliyorsun. Ancak kızaktaki SATA portu genelde aşırı kalitesiz oluyor. Alırken buna dikkat etmek lazım.

HDD'yi söküp SSD'yi takacaksın direkt. Amacın ikisini bir arada kullanmak ise arkadaşların bahsettiği gibi DVD to SATA kızaklardan alıp HDD'yi oraya takabilirsin ya da USB'den çalışan HDD kutusu alıp taşınabilir harddisk olarak kullanabilirsin.

Geri
Yukarı