USB'ye Linux kurup Boot etmek

persiaking

Decapat
Başlıkta belirttiğim gibi elimde 16 GB USB bellek var. Ben buna Linux kurabilir miyim? Yani PC'ye hiçbir şey kurmadan sadece onun üzerinden işlem yapabilir miyim? Öyle bir yöntem var mı varsa nasıl?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, mümkün. Ama bunun için 1 adet kurulum medyasına ve 1 adet kurulum yapacağın belleğe ihtiyacın var. Birisi (kurulum medyası) Linux'un canlı sürümünü boot edip kurabilmen için gerekli. Diğeri ise (kurulum yapılacak bellek) formatlama ve yazım işlemi gerçekleştirileceği için gerekli.

Bu kurulumu gerçekleştirirken sistemde takılı ana diskleri ellemek istemezsen, sadece kurulum süreci boyunca sistemden sökmeni (örneğin yalnızca SATA kablolarını sökmek) tavsiye ederim. Bu sayede yanlış bir diske kurulum yapmanın da önüne geçmiş olursun.

Benim bildiğim 'anonimlik' amacıyla kullanılan Tails var, şu anki durumu nedir bilemiyorum. Bunu harici bir disk ile kullanıp işin bitince çıkarıyorsun. Onun haricinde sisteme, veri vs kaydedecek şekilde kullanmak isterseniz, bilgisayara kurmanız gerekiyor.

USB üzerinden Boot edip, yüklediğiniz Linux'u deneme modu ile deneyebilirsiniz.

Windows yanına da kurabilirsiniz. Ancak sorun olmaması için, Windows kurulu değilse ilk Windows'u ardından Linux'u kurmanız gerek. Bunun nedeni ön yükleme sorunu oluşmaması için.

Deneme modu (Live USB) işinizi görmüyor ise, hazırladığınız USB belleği yaptığınız ayarları kayıt edecek şekilde (Persistence) kullanabilirsiniz.

Persistence desteği olan bir dağıtım seçip Ventoy gibi başka programlar veya yöntemler ile USB bellek hazırlayabilirsiniz.

Tüm dağıtımlar bu özelliği desteklemez. Kullanmak istediğiniz dağıtıma özel olarak araştırmalısınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 farklı kurulum medyası kullanabilirsiniz.
Derseniz ki, 2 farklı kurulum medysı elde edemem, diske yazdırıp USB'ye kurabilirsiniz.

Diğer bir yöntem olarak dağıtım kurulduğunda içinde bir kurulum aracı bulunan dağıtımlardan birini kurmak olacaktır.
Bu yöntemle dağıtımı belleğe kurabilirsiniz. Ben bu işlemi Calculate Linux ile gerçekleştirmiştim.

Başlıkta belirttiğim gibi elimde 16 GB USB bellek var. Ben buna Linux kurabilir miyim? Yani PC'ye hiçbir şey kurmadan sadece onun üzerinden işlem yapabilir miyim? Öyle bir yöntem var mı varsa nasıl?

Yöntem 1.

Virtualbox kuruyorsun, kurmak istediğin ISO ile sistemi açıyorsun. USB belleği de Virtualbox'a ekli olarak açman gerekir. Bunun için ev sisteme misafir eklentileri kurman gerekebilir. Son olarak Virtualbox ortamında, çalışan ISO ortamı ile açtığın sitemi USB belleğe kuruyorsun.

Yöntem 2.

ISO dosyasını EasyBCD ile önyükleyiciye ekliyorsun. Sistemi bununla gerçek ortamda açıp, USB belleğe kurulum yapıyorsun. Kurulum sırasında sana bazı disk bölümlerinin ayrılmadığı ile ilgili bir soru gelebilir, bu soruyu es geçip, kuruluma devam edeceksin.

Belleğin küçük olduğu ve USB performansı HDD'ye göre düşük olduğu için, Lubuntu gibi hafif ve küçük bir ortamı tercih etmen uygun olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı