Usenet Nedir?

İlk kuruluşunda Usenet forum gibi bir yerdi. Kullanıcılar mesajlaşıyordu. Sonraları mesajlara ekler eklenmeye başladı. Fakat eklerin belli bir imiti vardı. Artık bu ekler öyle bir boyuta ulaştı ki, bunları tek tek indirmek imkansız olmaya başladı. Düşün ki forumda 700 MB'lık bir dosya paylaşıyorsun. Bu dosya her biri 128 KB olan parçalara bölünüyor. Bunları tek tek indirmen mümkün olmadığı bir program yazıyorlar. Bu program haber gruplarından (Usenet) dosyaları çekip birleştiriyor.

Bir süre sonra Usenet artık büyük bir dosya paylaşım yeri oluyor. İş ticari bir boyuta giriyor. Dosyaların depolanacağı sunucular kuruluyor ve bu sunuculara sahip kişiler aylık sabit bir ücret istiyor. Mesela Astraweb. Ayda 11 dolar verip doğrudan sunucudan dosya indirebiliyorsunuz. Torrent gibi beklemeden dosya indirmenin ayrıcalıklarını yaşıyorsunuz.

İlk kuruluşunda Usenet forum gibi bir yerdi. Kullanıcılar mesajlaşıyordu. Sonraları mesajlara ekler eklenmeye başladı. Fakat eklerin belli bir imiti vardı. Artık bu ekler öyle bir boyuta ulaştı ki, bunları tek tek indirmek imkansız olmaya başladı. Düşün ki forumda 700 MB'lık bir dosya paylaşıyorsun. Bu dosya her biri 128 KB olan parçalara bölünüyor. Bunları tek tek indirmen mümkün olmadığı bir program yazıyorlar. Bu program haber gruplarından (Usenet) dosyaları çekip birleştiriyor.

Bir süre sonra Usenet artık büyük bir dosya paylaşım yeri oluyor. İş ticari bir boyuta giriyor. Dosyaların depolanacağı sunucular kuruluyor ve bu sunuculara sahip kişiler aylık sabit bir ücret istiyor. Mesela Astraweb. Ayda 11 dolar verip doğrudan sunucuda dosya indirebiliyorsunuz. Torrent gibi beklemeden dosya indirmenin ayrıcalıklarını yaşıyorsunuz.

Peki daha mı hızlı? Her aradığımızı bulabilir miyiz? İnternet hızımızı ne oranda etkiler?

Abi ben anlamadım. Şimdi misal herhangi bir dosya sunucusu Hotfile falan buraya parça parça yüklenmiş bir dosyayı Usnet ile Hotfile'dan veya başka bir sunucudan üyelik satın almadan Usnet ile sunucusundan dosyamı indiriyoruz? Karıştı ama aklımın içide böyle. :D

Peki daha mı hızlı? Her aradığımızı bulabilir miyiz? İnternet hızımızı ne oranda etkiler?

Çok çok daha hızlı. Öyle ki hızı isizn hızınıza bağlı. Ben saniyede 8 MB'ı gördüm (Mbit değil, Megabyte).

Abi ben anlamadım. Şimdi misal herhangi bir dosya sunucusu Hotfile falan buraya parça parça yüklenmiş bir dosyayı Usnet ile Hotfile'dan veya başka bir sunucudan üyelik satın almadan Usnet ile sunucusundan dosyamı indiriyoruz? Karıştı ama aklımın içide böyle. :D

Üyelik satın almadan indiriyorsun demedim. Aylık 11 dolar ödüyorsun ama Hotfile veya Rapid gibi yok part silindi, yok şifreli çıktı, yok bi part bozuk çıktı olayı yok. PAR2 kurtarma dosyaları var ve bozuk inse dahi program kendi onarıyor, extract edip sana veriyor :)

Bi de her partı tek tek indirmiyorsun. Torrent gibi NZB dosyası var. NZB dosyasını Newsleecher gibi bir programa atıyorsun ve başlıyorsun indirmeye...

Astraweb 900 güne kadar saklıyor. Aylık limitsiz almak isterseniz 11$ gibi bir fiyat ödemeniz kafi. Peki her şey bulmak mümkün mü? Bu dosyaların kaynakları neler? Güvenilir yerler mi?

- - - Güncellendi - - -

Burdan trial versiyonlarına ulaşabilirsiniz
http://www.usenetcompare.com/freetrials.php

Peki içerik olarak bir sorum var. 1080p film içeriği geniş mi? Alırsam yabancı dizi ve film indiririm diye düşünüyorum. Hazır Ininal kartı da almışken.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı