Userbenchmark.Com'un Yanlış Anlaşılmalar Sonucu Yasaklanması

İnsan hayret ediyor. Doğru/yararlı bilgiyi, yanlış veya gereksiz bilgiden ayırt etmekte bu kadar beceriksiz isek kapatalım interneti gidelim. Neticede hiçbir mecrada okuduklarınız %100 gerçeği yansıtmıyor.

ACD0E11F-D134-4CA2-A42E-844B1F03C5FA.jpeg

@acv bu siteye üye olmadan önceki bilgi birikiminle şu zamana kadar süreçteki bilgi birikimin aynıysa sitenin yasaklı olup olmaması seni pek etkilemez. Ama buraya üye olmadan önce sıfır bilgi birikimle gelen kişiler bu tip site verilerinin etkisine kapılıp yanlış karar alabilirler. Hepsini yasaklayıp hiçbir kaynağa güven duyulmasa burası da ayakta kalamazdı. Teknolojiye meraklıysan bütün yerli yabancı kaynakların yanlışlarını süzgeçten geçirip doğrularını bir şekilde alırsın.

Son düzenleme:
İnsanların bir kısmı daha SPEC'leri doğru okumayı bilmiyorken bakarken ince detaylara dikkat edilmesi gereken bir sitenin forumda yasaklanmış olmaması bilmeyen birçok kişiyi yanıltır.
Katılıyorum, fakat öneri yapan tarafın bu bilgiyi bilmesi beklenir. Hiçbir şey bilmeden konuya girip “userbenchmark.com adlı bir site var, oraya bakabilirsiniz.” tarzı bir mesaj yazmak zaten gereksiz mesaj kategorisine girmeli.

@CJack60
@24099

Size sitenin güzel bilgileri saçma ve gereksiz bilgilerin arkasında tutmasının yanlış anlaşılmaya sebep olabileceği konusunda katılıyorum fakat burada yanlış anlamaması gereken kişi öneriyi yapan kişi.

Öneri yapan üye yanlış anlayıp "Bakın ustteki puan 2 katı yani 9700K, 9700F'in 2 katı gücünde F olan çöp" gibi bir şey söylerse zaten yanlış bilgilendirme cezasını yer ve bir daha bilinçsiz öneri yapmaz.

Tıpkı Ghz'e bakarak oyun performansı karşılaştıranlar gibi olur, şaaaak yanlış bilgilendirme.
Sonuçta ikisi de önüne çıkan ilk rakamı söylüyor.

Çok az bir dikkat gösteren kişi zaten 2 tık aşağıya kaydıracaktır siteyi.
Sonuçta bu kadar yanıltıcı bir yazı yok "KAZANAN" gibi;
Screenshot_20200813-153138_Chrome.jpg

Bu arada A12-9800'ü "Kazanan" olarak gösteren bu site yasaklı değil ama Userbenchmarks.com yasak :)

Evet, işlemcilerin çekirdek performanslarını analiz ettikleri yer faydalı bilgiler veriyor olabilir.
Ancak genellikle herkesin ilk baktığı yer Gaming EFPS ve Effective Speed değerleri. Bunlar genellikle saçma sapan yanlış değerler oluyor.
Bazı bilgiler doğru bile olsa doğru bilginin yanı sıra yalan ve yanlış bilgi de veren bir sitenin yasaklı olması kadar normal birşey yok.
amd.PNG

Ayrıca bu tarz yapılan yorumların karşılaştırma kısmına konulmaması lazım. Bu sitenin hiçbir moderatörü yok mu?
ub.PNG

Son düzenleme:
Evet, işlemcilerin çekirdek performanslarını analiz ettikleri yer faydalı bilgiler veriyor olabilir.
Ancak genellikle herkesin ilk baktığı yer Gaming EFPS ve Effective Speed değerleri. Bunlar genellikle saçma sapan yanlış değerler oluyor.
Bazı bilgiler doğru bile olsa doğru bilginin yanı sıra yalan ve yanlış bilgi de veren bir sitenin yasaklı olması kadar normal birşey yok.
Eki Görüntüle 639762

Ayrıca bu tarz yapılan yorumların karşılaştırma kısmına konulmaması lazım. Bu sitenin hiçbir moderatörü yok mu?
Eki Görüntüle 639776
Gaming FPS de kullanıcıların ortalaması gibi bir şey ama kesin bilgi değil, çünkü kullanıcılar benchmark testi yapmadan elleriyle giriyorlar ve ekran kartı belli değil.

"Kullanıcıların ilk baktığı" kısmını yine açıklamıştım, önemli olan bizim nereye baktığımız. Öneriyi, yardımı biz yapıyoruz.
Linki atıp kaçmıyoruz ki.
Kaçanlar var ama genelde (Tüm siteler için geçerli) yanlış anlaşılmaya sebep oluyor. Dediğiniz gibi yanlış yerlere bakıyorlar. Bu yüzden bilgilendiren bilinçli olmalı.

Bu tarz siteler demek pek doğru değil , Userbenchmark'ın alternatifi yok şu an. Yukarıda (ilk mesaj) yazılanlara tamamen katılıyorum hatta aynı şeyleri kendi aramızda da tartışmıştık yasaklandığı zaman.

Sorun siteden çok kullanıcılarda, sitenin suçu da saçma sapan kıyaslamaları üst tarafta tutması. O konuda biraz art niyetli gibi. Bu nedenle Reddit'te de yasaklandı.
Onun haricinde benchmark sonuçları gayet tutarlı zaten donanımları test edip kullanıcı testlerinin ortalamasını alıyor.

Siteye bakan insana bunu anlatamıyorsun, ne kadar uğraşırsan uğraş anlatamıyorsun. Bu nedenle sonuçları yanlış yorumluyorlar.

GTX 1650S ekran kartını birinci yapıp RTX 2070 ekran kartını 3. yapmaları çok komik olmuş. Userbenchmark > Cem Yılmaz.
Nereden böyle bir şey gördünüz bilmiyorum ama buna dair hiçbir şeye ulaşamadım.
Userratings'den bahsediyorsanız onların 1.'likle, 3.'lükle bir alakası yok.

Geri
Yukarı