Userbenchmark.Com'un Yanlış Anlaşılmalar Sonucu Yasaklanması

Bu her sitede yapılabilir.
Mesela R7 1700 16 thread olduğu için 12 thread'lik 3600XT'den çok daha güçlü de diyenler oluyor, olacaktır.
Ve şak diye yanlış bilgilendirme yapıştırılıyor.

Aynısı bu sitedeki puanları karşılaştıranlar için de yapılabilir.

Önüne ilk çıkan rakamı userbemchmark'dan kopyalayan her siteden kopyalar, sürekli yanlış bilgilendirme yapar zaten. Userbenchmarks'a özel değil yani.
Bu bence o sitenin yasaklanmasını gerektirmemeli.

Eki Görüntüle 630714

Bence bu bilgiler çok anlaşılır ve faydalı olabilir.

Kendi Benchmark uygulamaları var.
Teorik değil.
Onu kastetmiyorum. Mesela R7 2700X ile R5 3600'ü karşılaştıracaksın karşılaştır butonuna bastıktan sonra sistemleri canlı olarak karşılaştıramıyor. Bunu şu an yapan site de yok. En azından şu anlık şu şundan daha iyidir gibi karşılaştırma yapan herhangi bir siteye güvenmemek lazım.

Onu kastetmiyorum. Mesela R7 2700X ile R5 3600'ü karşılaştıracaksın karşılaştır butonuna bastıktan sonra sistemleri canlı olarak karşılaştıramıyor. Bunu şu an yapan site de yok. En azından şu anlık şu şundan daha iyidir gibi karşılaştırma yapan herhangi bir siteye güvenmemek lazım.
Evet, kullanılan anakart, RAM frekansı vs. bu performans değişebiliyor.

Ama bir çok insanın benchmark ortalaması alınarak giriliyor o ortalamalar.

Kimisi X570, 3600Mhz RAM kullanıyordur, kimisinin de A320'si vardır, throttling oluyordur vs. fakat ortalama puan hemen hemen kullanıcının alacağı puana yakındır. Çünkü bu testi 5-10 kişi değil binlerce insan yapıyor.

Screenshot_20200804-160747_Chrome.jpg

Hatta yüzbinlerce.

Bence herhangi bir videodaki 1 kişinin render testindense yüzbinlerce insanın ortalama puanı daha isabetlidir gibime geliyor.

Bu yüzden de böyle verileri kullanabilmek için konu açtım zaten.

Umarım yönetimden olumlu veya olumsuz geri dönüş alırım.
Bu arada ilk konu açılırken etiket gitmiyor diye biliyorum.

@Recep Baltaş
@MF

Son düzenleme:
Dostum, anlatamazsın kimseye, bunu yasaklayan bir moderatör veya Recep Baltaş abimiz falan ise arkasını bile soruşturmadan dinlerler aynı cemaat gibi, o yüzden boşver, burada moderatörün teki gelir tam tersini söyler herkes onun mesajını beğenir. Ve ben bunu söyledim diye de uyarı da alacağım sanırım, bazen öyle yapıyorlar.

Dostum, anlatamazsın kimseye, bunu yasaklayan bir moderatör veya Recep Baltaş abimiz falan ise arkasını bile soruşturmadan dinlerler aynı cemaat gibi, o yüzden boşver, burada moderatörün teki gelir tam tersini söyler herkes onun mesajını beğenir. Ve ben bunu söyledim diye de uyarı da alacağım sanırım, bazen öyle yapıyorlar.
Zaten benim asıl ulaşmak istediğm insanlar moderasyon ekibi ve yönetim.

Yarın yöneticilerin aktif olduğu bir zamanda öne çıkarmaya çalışacağım konuyu.

3 hakkımı da sabahın köründe bitiriyorum :D

Konuya katılıyorum. Userbenchmark adı üzerinde kullanıcıların ortak yüzdelerinin verildiği bir yer. RAM, SSD, HDD verilerini her zaman doğru buldum ve aynı ürünü kullananların ortalamasıyla canlı olarak karşılaştırma fırsatım oluyor. Özellikle sisteminde bir anormallik olduğunu düşünen kişi Userbenchmark testiyle ortalamanın altında değer veren parçasını daha kolay anlayabilir.

@SideWinder bu sefer dediğinize katılamıyorum maalesef. Çünkü bu tek başına bir site değil, bir program. Bu açıdan gidersek eğer Superposition gibi programlara da saçmalık diyebiliriz.

Bir de şu var, sistemini bu programla test eden kullanıcı sayısı. Örneğin 3300X ve 3600 arasındaki fark belki %5 olmalıdır ama 3300X'i 2,807 kişi test ederken, 3600'ü 406.267 kişi test etmiş. Kişi sayısı arttıkça teste giren sorunlu, problemli bilgisayar sayısı da artıyor ve yüzdeleri aşağı çekiyor.

Screenshot_2.png

Kısaca bu programa "benchmark" olarak değil de "User" benchmark olarak bakarsak ortada herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Bence bu tarz siteler saçmalıktan ibaret. Aynıları kameralar için de var mesela ve hiçbir istatistikkleri tutmuyor...

O kadar para verip işlemci alacaksanız, bir zahmet YouTube'dan iki üç oyun testi, sentetik render testi videosu izleyin. Kaldı ki zibilyon tane kombinasyon oluşturulabiliyor zaten. Tıpa tıp aynı sistemlerde bile farklı BIOS sürümleri, farklı sürücüler farklara yol açabiliyor...

YouTube'da ya da burada, Sosyal'de; işlemcilerin ve sistemlerin birçok testi, incelemesi, Benchmark sonuçları mevcut.

Ayn fabrikada kullanılan malzemelerin bile bazı sebeplere yol açabiliyor FPS farkına ısınma farkına izlediğimiz hiçbir test aslında tam olarak yansıtmıyor ancak ortalama bir bilgi sağlıyor ben test videolarının çoğuna güvenmiyorum bir işlemci test videoları mesela 10 tanesine bakıp ortalamasına göre karar veriyorum.

Userbenchmark sitesini kullanmak isteyen herkese açık değil mi?
Technopat'ta yasaklanmasının sebebini konu hakkında bilgisi olan biri açıklarsa sevinirim. Zira çok saçma buluyorum. Çünkü görüyorum insanlar benchmark testlerine bile bakmadan bazen acayip yanlış bilgilendirmeler yapıyor bu forumda. Yanlışlarını düzeltince kabullenmekte zorlanabiliyorlar. Açıkçası yasaklanması gereken bir şey varsa bu olmalı. Her insan yanlış yapar ama yanlışını kabul edebilmek ve doğrusunu öğrenmek bir erdemdir. Şahsen ben hatalı olduğumda hep özür dilemeyi tercih ederim. Yeter ki biri bana doğrusunu göstersin. Bu forumun bana kattığı artı değerlerden biridir aslında. Forumda gerçekten güzel insanlar var. Yanlışı düzeltirken bile karşısındakini incitmeden yapabilen insanlar var ve hepsini taktir edip teşekkür ediyorum. Yani bir sitenin yasaklanması çok saçma geliyor bana.

Userbenchmark sitesini kullanmak isteyen herkese açık değil mi?
Technopat'ta yasaklanmasının sebebini konu hakkında bilgisi olan biri açıklarsa sevinirim. Zira çok saçma buluyorum. Çünkü görüyorum insanlar benchmark testlerine bile bakmadan bazen acayip yanlış bilgilendirmeler yapıyor bu forumda. Yanlışlarını düzeltince kabullenmekte zorlanabiliyorlar. Açıkçası yasaklanması gereken bir şey varsa bu olmalı. Her insan yanlış yapar ama yanlışını kabul edebilmek ve doğrusunu öğrenmek bir erdemdir. Şahsen ben hatalı olduğumda hep özür dilemeyi tercih ederim. Yeter ki biri bana doğrusunu göstersin. Bu forumun bana kattığı artı değerlerden biridir aslında. Forumda gerçekten güzel insanlar var. Yanlışı düzeltirken bile karşısındakini incitmeden yapabilen insanlar var ve hepsini taktir edip teşekkür ediyorum. Yani bir sitenin yasaklanması çok saçma geliyor bana.
Yanlış bilgilendirme yaptığı için yasaklanmış, ben de bu konuda sitenin yanlış bilgilendirme yapmadığını ve yasağın kalkması gerektiğini savunuyorum.

Bu konudan neden yasaklandığını öğrenebilirsiniz.

Yanlış bilgilendirme yapmıyor mu? 🤭Intel yanlısı firma. AMD'nin Intel'i geçmesiyle en önemli puan unsurunu Intel'in tek önde olduğu tekli çekirdeğe vermesi zaten bu işi bitirdi. Boşuna savunmayın şu siteyi. Size göre uygun yeri kullanın ama burada paylaşarak değil.

Yanlış bilgilendirme yapmıyor mu? 🤭Intel yanlısı firma. AMD'nin Intel'i geçmesiyle en önemli puan unsurunu Intel'in tek önde olduğu tekli çekirdeğe vermesi zaten bu işi bitirdi. Boşuna savunmayın şu siteyi. Size göre uygun yeri kullanın ama burada paylaşarak değil.

Userbenchmark oyun odaklı bir sitedir fakat bunun yanında da işlemci hakkında diğer performansları da gösterir.

İntel yanlısı mı, değil mi bilemem. Sitenin bize sunduğu net bilgiler beni ilgilendirir.

Neden bu siteyle bu kadar çok uğraşıyorsunuz, başka site mi yok derseniz yüzbinlerce insanın (R5 3600 gibi işlemciler 400.000'e rahatlıkla çıkabiliyor)
test yaptırdığı ve ortalamasının bize sunulduğu bir siteyi elbet kaçırmak istemem.
Ayrıca test yaptıktan sonra donanımlarınızın ortalamanın ne kadar üstünde/altında olduğunu göstermesi de büyük bir avantaj.

Kaldığım yerden devam edersem oyunlarda single core/dual core hâla en büyük etken değil mi?

Threadripper 2990WX gibi bir canavar ile oyun oynayabilir misiniz?

Veya daha normal bir örnek verecek olursak 9600K gibi bir işlemci R7 2700X'i oyunlarda ezmiyor mu?
Eziyor.
2700x kullanan ben için acı bir gerçek ama n'apalım :)

İnsanların %90'ı oyun oynamak için yeni nesil işlemciler aldığına göre effective speed'in single/dual core ortalaması olması ve öne çıkarılması çok normal.

Bakın intel yanlısı olabilir, effective speed'i değiştirmesinin sebebi de bu olabilir ama bize net olarak işlemci performansı sunabiliyor. Eğer aldığı sponsorluk düz benchmark puanlarını etkilemiyorsa beni ilgilendirmez.
İsterse yukarıda "Tek çekirdek çok önemli yeağ" diye reklam versin.

Ki tek çekirdek performansı hâla öne çıkıyor.

After Efects gibi bir program bile çalışırken tek çekirdek performansına önem veriyor.(Renderdan bahsetmiyorum)

E oyunlar da keza öyle.

Tek/Çift çekirdek performansının öne çıkması çok normal oluyor bu durumda.
"Effective speed"in böyle olması normal çünkü en efektif performans single/dual core günümüzde.

Ayrıca aşağıda zaten işlemcilerin alanlarına göre avantajları belirtilmiş.
Aşağıda Gaming, Workstation ve Destkop olarak 3 kategori var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı