Çözüldü uTorrent'ten indirme yaparken bilgisayarın donması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hac Bekir

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Önceden konu açmıştım bilgisayarım bir süre sonra donuyor diye. Bu problemin uTorrent programının neden olduğunu öğrendim, kaldırdım düzeldi. Peki neden oluyor bu, neden uTorrent başka bir exe değil ? Windows 7 ve Windows 8 bu olay oldu.

HDD değiştim, anakart güncelledim. Aynı problem bir tek Windows 8.1'i denemedim onu da cumartesi deneyeceğim ama pek düzeleceğini sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer donmalar sadece yeni bir dosyayı indirmeye çalıştığınızda ya da bilgisayarı ilk açtığınızdan itibaren oluyorsa normaldir. Çünkü utorrent programı indirmeye çalıştığınız dosyanın harddisktekini yerini hazırlar. İlk açılışında da ''kontrol ediliyor'' uyarısı ile yüksek oranda harddiskinizi kullanır. Yeni dosya eklediğinizde de aynı şekilde harddiskinizi yüksek oranda kullanır. Bu durumda bilgisayarınızda birçok işlemi yapmak işkence hâlini alır. Eğer sorununuz buysa SSD'ye geçin rahat edin. :)

Eğer donmalar sadece yeni bir dosyayı indirmeye çalıştığınızda ya da bilgisayarı ilk açtığınızdan itibaren oluyorsa normaldir. Çünkü utorrent programı indirmeye çalıştığınız dosyanın harddisktekini yerini hazırlar. İlk açılışında da ''kontrol ediliyor'' uyarısı ile yüksek oranda harddiskinizi kullanır. Yeni dosya eklediğinizde de aynı şekilde harddiskinizi yüksek oranda kullanır. Bu durumda bilgisayarınızda birçok işlemi yapmak işkence hâlini alır. Eğer sorununuz buysa SSD'ye geçin rahat edin. :)

İyide benim amacım sadece uTorrentten dosya indirmek. SSD'si olmayanlar kullanamaz mı programı ? Yine de teşekkürler.

Ben de de hafiften donduğu oluyor, Manuel sonlandırma yapıyorum, donduktan sonra ya sabırlı olacaksın, oluruna bırakacaksın, ya da programı kapatıp tekrar açacaksın. Ayrıca, RAM kaç GB?

Ayrıca sisteminiz yaşlımı? Hard Disc in yüksek kullanım ihtiyacı duyduğu durumlarda oluşan bir kitlenme olabilir mi acaba... Yalnızca utorrent le alakalı olması garip geldi cidden. Benim bilgisayarım nerdeyse 7, 8 senelik ama böyle birşey yaşamıyorum.

Bir katkıda da ben bulunayım bari :)

Bu gün laptopuma 125 gblık bir sunum indirecektim. İndirme işlemi başladıktan sonra başka hiçbir işlem yapamayacak şekilde laptop donuyordu.

Bir kaç kere deneme rağmen indirmeyince bende sunumdaki filmlerden öncelikle olarak izlemek istediğim 12 gblık tek bir filmi seçerek indirdim ve bu sefer sorun yaşamadım.

Daha önce de 100 gblık sunumları sorunsuz indirebilmiştim. Fakat bu sefer maalesef dediğim gibi sürekli donmalar yaşadım.

Not 1: Laptopta ssd var ve sistem ssdye kurulu ama sunumları hddye indiriyorum.
Not 2: Hdd de hali hazırda 400 gba yakın boş alan mevcut
Not 3: Laptopta 8 gb da ram var.
Not 4: Win 8.1 yüklü ve herşey çok şükür güncel :)

Benim için önemli bir sorun değil ancak yine de neden olduğunu bilmek isterim. @muntaro güzelce açıklamış ancak benim sistem ssd ye kurulu ve hdd deki işelm yoğunluğundan laptopun etkilenmesini açıklamıyor sanırım.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı