Uydu interneti kullanılır mı?

Caulfield

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar, bulunduğum yerde altyapı yok muhtemelen uzun süre de gelmeyecek. 15 megabit Turkcell Superbox kullanıyorum, fiyatını 2000 TL bandına çıkaracaklarmış. Verdikleri internetin hızını geçtim, stabil bile değil 15 megabit.

Kazıklanacağıma ya mobil internetimi kullanırım daha iyi. Geriye tek seçenek uydu interneti kalıyor ama emin olamadım. Kalitesine güvenmeden sözleşme vs. imzalamak istemiyorum.

Selamlar, bulunduğum yerde altyapı yok muhtemelen uzun süre de gelmeyecek. 15 megabit Turkcell Superbox kullanıyorum, fiyatını 2000 TL bandına çıkaracaklarmış. Verdikleri internetin hızını geçtim, stabil bile değil 15 megabit.

Kazıklanacağıma ya mobil internetimi kullanırım daha iyi. Geriye tek seçenek uydu interneti kalıyor ama emin olamadım. Kalitesine güvenmeden sözleşme vs. imzalamak istemiyorum.

Starlink olsaydı kullanılır derdim ama bahsettiğiniz hangi uydu internet tam olarak? Onlarda da hava koşullarına bağlı olarak alacağınız performans değişecek.

Starlink olsaydı kullanılır derdim ama bahsettiğiniz hangi uydu internet tam olarak? Onlarda da hava koşullarına bağlı olarak alacağınız performans değişecek.
farketmez. Hangisi iyiyse onu alırım. Hava koşulları bulunduğum yerde çok çok kötü değil. Deniz kenarında yaşıyorum hemen hemen. Rüzgar oluyor bir tek. Kötü olduğu zamanlar mobil internetimle idare edebilirim.

farketmez. Hangisi iyiyse onu alırım. Hava koşulları bulunduğum yerde çok çok kötü değil. Deniz kenarında yaşıyorum hemen hemen. Rüzgar oluyor bir tek. Kötü olduğu zamanlar mobil internetimle idare edebilirim.

Anladım hocam yani bilemiyorum, dediğim gibi Starlink olsaydı (henüz Türkiye'de servis vermeye başlamadı) tavsiye ederim ama diğer firmalar için webden araştırma yapabilirsiniz. Bazı uydu internet firmaları sadece belirli illere hizmet veriyor. Bulunduğunuz yere göre araştırın.

Starlink 2024'te Türkiye'de hizmete başlayacak normalde ama ertelenecek mi yoksa gerçekten başlayacak mı bilemiyorum. Gelirse ben de almayı planlıyorum.

Anladım hocam yani bilemiyorum, dediğim gibi Starlink olsaydı (henüz Türkiye'de servis vermeye başlamadı) tavsiye ederim ama diğer firmalar için webden araştırma yapabilirsiniz. Bazı uydu internet firmaları sadece belirli illere hizmet veriyor. Bulunduğunuz yere göre araştırın.

Starlink 2024'te Türkiye'de hizmete başlayacak normalde ama ertelenecek mi yoksa gerçekten başlayacak mı bilemiyorum. Gelirse ben de almayı planlıyorum.
yani Starlinki bekleyebilir miyim bilmiyorum. Taahhüt yenilemeyeceğim çünkü Turkcell ile.

Airfiber sanırım hocam bulunduğun bölgede varsa bakılabilir.
Şimdi arayayım dedim ama açmadılar. Müşteri hizmetleri gece destek vermiyorsa problem.

yani Starlinki bekleyebilir miyim bilmiyorum. Taahhüt yenilemeyeceğim çünkü Turkcell ile.

Yakında geleceğini pek sanmıyorum Starlink'in. Uydu internet için diğer firmalar genelde 20-25Mbps hız verebiliyorlar (maksimum) çünkü yeryüzünden baya uzak uydular üzerinden internet veriyorlar. Starlink gelirse 200-300Mbps lere ulaşabiliyor. 100Mbps civarı net olarak vereceğini düşünüyorum.

O yüzden acil lazımsa bölgenizde hizmet veren bir uydu interneti alın 1 yıl kullanırsınız, sonrasında Starlink gelmiş olursa ona geçersiniz. Starlink benim tahminime göre aylık 40 ya da 50 Euro fiyatla alınabilecek (Amerika'da 120 Dolar ama Avrupa'da hemen hemen her yerde ya 40 ya 50 Euro).

Ama Starlink alırken uydu anteni ve router, kablo vs seti için de tek seferlik para vermek gerekecek.

Onun da fiyatı büyük ihtimalle 225 Euro olabilir.

Starlink'in güzel tarafı taahhüt diye bir şey yok. İstediğiniz ay servisi durdurabiliyorsunuz. Ya da paketler arasında aylık olarak geçiş yapabiliyorsunuz.

En uygun paketi olan residential pakette belirttiğiniz adresin lokasyonunda sadece kullanıyorsunuz. Roaming diye adlandırılan hareketli model ise aylık olarak biraz daha pahalı 60-70 Euro gibi ama gittiğiniz yere de götürüp kullanabiliyorsunuz.

Mesela normal dönemde residential paket kullanıp, tatile gideceğiniz ay için roaming pakete geçip yüksek hızlı internetinizi yanınızda taşıyabileceksiniz

Tabi eğer Türkiye'de yasal bahanelerle Starlink hizmeti Türk Telekom ve diğer firmaların ekmeğini paylaşmasın diye baltalanmazsa adamları yokuşa koşmak için kabul etmeyecekleri şartları dayatmazlarsa alınacak hizmet yukarıdaki dediğim gibi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı