Çözüldü Uygulamanın grafik donanımına erişimi engellendi hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ryuzaki666

Decapat
Daha fazla  
Özellikle GTA 5 ve PUBG'de sürekli crash alıyorum. Sistemim;
  • Ryzen 7 5700X
  • Gigabyte 3060 Ti
  • ASUS ROG B550-F
  • G.Skill 32 GB
  • Kingston 1 TB
  • Thermaltake TR2 S 750W
  • Thermaltake TH240
  • Thermaltake Commander G33

1675473566583.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Deneyebilirsin açıkçası. Elle ayarlayıp çözüme kavuşanlar da oldu.

Selam iyi akşamlar tekrardan. Dün akşam konuştuğumuzdan beri 3533 MHz frekansta herhangi bir çökme olmadı. 3533 yapmadan önce XMP açıp ayarları ellemeden oynadım 10-15 dakika sonra çöktü. Sorunun XMP kaynaklı olduğu kesin. 3533 MHz'e düşürüp kaydet-çık yaptığımda hiçbir şey açık değilken fanlar son hız çalışıyordu :) Yeniden başlattım düzeldi ve dediğim gibi herhangi bir çökme olmadı.

Kullandığım işlemcinin sayfasında Max Memory Speed 3200 MHz gözüküyor. Sorun bundan olabilir mi? Eğer sorun bundan dolayı kaynaklanıyorsa 3533 MHz'de nasıl sorunsuz çalışıyor anlayamadım.
İşlemci: Ryzen 7 5700X

1676219317999.png
Sorunun ekran kartında olduğunu düşünüyorum lakin yine de standart çözüm önerilerimi yapacağım:
Anakartı aldığımda BIOS'u güncellemiştim, sürüm 2806 fakat tarihi 10/27/2022. ASUS'un sitesindeki tarih 2022/11/29 yine de yapmalı mıyım?
1675714896935.png

VBIOS yapmıştım bu arada, twite yazmayı unutmuşum.

BIOS güncel. Nvidia sürücünü DDU ile ve sonra güncel sürücüyü yükle.
Windows update ile güncellemeri kotrol et ve yükle.
Sorun devam ederse Nvidia DDU ile sil ve kasım ayındaki sürücüyü yükleyip test et.
Son durumu bildirirsin.

BIOS güncel. VBIOS da yapıldı ise XMP kapatıp deneyin bir de.
Tamamdır. Kapatıp kısa bir süre oynamıştım ama çökme olmamıştı, çökme durumları bir süre oynadıktan sonra olduğu için geri açtım, bu gece ve yarın XMP kapalı şekilde uzun bir test yapıp net sonucu söyleyeceğim. Oyun çöktüğünde olay görüntüleyicisinden kontrol ederken bir kez farklı bir hata aldım. O da şu;

Kod:
nvlddmkm kaynağındaki 13 Olay Kimliği'nin açıklaması bulunamıyor. Bu olayı başlatan bileşen yerel bilgisayarınızda yüklü değil veya yükleme bozulmuş. Bileşeni yerel bilgisayara yükleyebilir veya yüklüyse onarabilirsiniz.

Olay başka bir bilgisayardan başlatıldıysa, olayla birlikte görüntüleme bilgileri kaydedilmiş olmalıdır.

Olayla birlikte aşağıdaki bilgiler eklendi:

\Device\Video3
Graphics Exception: DATA_RAM_ACCESS_OUT_OF_BOUNDS

İleti kaynağı var ancak ileti, ileti tablosunda bulunamadı
"DATA_RAM_ACCESS_OUT_OF_BOUNDS" hatası ilk kez çıktı. Taslak ise her çöktüğünde gelmeye devam ediyor genelde bu şekilde;
 \Device\Video3
Error occurred on GPUID: 700

BIOS güncel. Nvidia sürücünü DDU ile ve sonra güncel sürücüyü yükle.
Windows update ile güncellemeri kotrol et ve yükle.
Sorun devam ederse Nvidia DDU ile sil ve kasım ayındaki sürücüyü yükleyip test et.
Son durumu bildirirsin.
Hepsini yaptım. Güvenli modda sürücüleri sildim, en güncel sürücüde de, eski tarihli sürücüde de çöktü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasım sürücünü de denediysen o zaman sizin GPU emekli olmaya yakın hocam.
Aralık ayında aldım hazır sistem olarak İtopya'dan.

Kasım sürücünü de denediysen o zaman sizin GPU emekli olmaya yakın hocam.
1675716609529.png

Kasım sürücüsü dediğiniz hangi tarihli? yanlış hatırlamıyorsam 10 Kasım tarihli sürücüyü kurmuştum.

Aralık ayında aldım hazır sistem olarak İtopya'dan.

1675716609529.png

Kasım sürücüsü dediğiniz hangi tarihli? yanlış hatırlamıyorsam 10 Kasım tarihli sürücüyü kurmuştum.
NVIDIA destek ile olan konuşma geçmişime baktım, evet 10 Kasım tarihli 526.86 sürücüsünde de çökme yaşamışım.

İyi akşamlar @Recep Baltaş, Pazartesi gününden beri vaktim oldukça XMP kapalı şekilde test yaptım. Hiçbir oyunda çökme yaşamadım, ayrıca XMP açık bir şekilde Memtest yaparken 4 Pass'in hepsinde 6. testte CPU: 8, 12 ve 14 hatalarını veriyordu. XMP kapatıp test ettim 6 saat 21 dakika sürdü ve hata çıkmadı. Ayrıca kontrol ettiğimde anakartın destek sayfasında kullandığım RAM'lerin modeli yok. Ne yapabilirim?

Ayrıca Barış Özcan'ın yayınına katıldığınız anları izledim, hepinizin emeğine eline sağlık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı