Çözüldü Uygulamanın grafik donanımına erişimi engellendi hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ryuzaki666

Decapat
Daha fazla  
Özellikle GTA 5 ve PUBG'de sürekli crash alıyorum. Sistemim;
  • Ryzen 7 5700X
  • Gigabyte 3060 Ti
  • ASUS ROG B550-F
  • G.Skill 32 GB
  • Kingston 1 TB
  • Thermaltake TR2 S 750W
  • Thermaltake TH240
  • Thermaltake Commander G33

1675473566583.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Deneyebilirsin açıkçası. Elle ayarlayıp çözüme kavuşanlar da oldu.

Selam iyi akşamlar tekrardan. Dün akşam konuştuğumuzdan beri 3533 MHz frekansta herhangi bir çökme olmadı. 3533 yapmadan önce XMP açıp ayarları ellemeden oynadım 10-15 dakika sonra çöktü. Sorunun XMP kaynaklı olduğu kesin. 3533 MHz'e düşürüp kaydet-çık yaptığımda hiçbir şey açık değilken fanlar son hız çalışıyordu :) Yeniden başlattım düzeldi ve dediğim gibi herhangi bir çökme olmadı.

Kullandığım işlemcinin sayfasında Max Memory Speed 3200 MHz gözüküyor. Sorun bundan olabilir mi? Eğer sorun bundan dolayı kaynaklanıyorsa 3533 MHz'de nasıl sorunsuz çalışıyor anlayamadım.
İşlemci: Ryzen 7 5700X

1676219317999.png
İlk mesajındaki hata XMP ile ilgili değil, mesela o dediğin ayarı yapınca uzun süre GTA 5 oynadığın zaman sorun yaşadın mı?
XMP ile ekran kartı arasında bir bağ var. Sebebi de muhtemelen bellek kontrolcünün işlemci içinde yer alması. Yüksek frekansta işlemci hem PCIe hem de yüksek bellek frekansını kontrol edemiyor YA DA sistemdeki G.Skill bellekler 3600 MHz'te stabil çalışmıyor.

Deneyebilirsin açıkçası. Elle ayarlayıp çözüme kavuşanlar da oldu.

Selam iyi akşamlar tekrardan. Dün akşam konuştuğumuzdan beri 3533 MHz frekansta herhangi bir çökme olmadı. 3533 yapmadan önce XMP açıp ayarları ellemeden oynadım 10-15 dakika sonra çöktü. Sorunun XMP kaynaklı olduğu kesin. 3533 MHz'e düşürüp kaydet-çık yaptığımda hiçbir şey açık değilken fanlar son hız çalışıyordu :) Yeniden başlattım düzeldi ve dediğim gibi herhangi bir çökme olmadı.

Kullandığım işlemcinin sayfasında Max Memory Speed 3200 MHz gözüküyor. Sorun bundan olabilir mi? Eğer sorun bundan dolayı kaynaklanıyorsa 3533 MHz'de nasıl sorunsuz çalışıyor anlayamadım.
İşlemci: Ryzen 7 5700X

1676219317999.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
3200 MHz, JEDEC standardı içinde tavsiye edilen. O işlemci için ideal frekans XMP ile 3600 MHz. 3533 MHz'te stabil çalışıyorsa o hızda kullanın.
Tamamdır çok teşekkür ederim, peki bu durumda sorunu G.Skill'e mi, AMD'ye mi yoksa ASUS'a mı bildirmeliyim?

ASUS ve G.Skill'e bildirilmeli. ASUS, BIOS güncellemesi yapmalı fakat sorun bellekte de olabilir dediği gibi. Yine de o belleğin 3600 MHz'te sorunsuz çalışması gerek. Sen iki firmaya da yaz, G.Skill gerekirse ASUS'a BIOS güncelleme için bilgi verir diye düşünüyorum.

ASUS ve G.Skill'e bildirilmeli. ASUS, BIOS güncellemesi yapmalı fakat sorun bellekte de olabilir dediği gibi. Yine de o belleğin 3600 MHz'te sorunsuz çalışması gerek. Sen iki firmaya da yaz, G.Skill gerekirse ASUS'a BIOS güncelleme için bilgi verir diye düşünüyorum.
Tamamdır, peki anakartın sitesindeki BIOS güncellemesini tekrar kurmalı mıyım? sürümler aynı fakat sitedekinin tarihi daha güncel. Kafam karıştı o yüzden.

Tamamdır, peki anakartın sitesindeki BIOS güncellemesini tekrar kurmalı mıyım? sürümler aynı fakat sitedekinin tarihi daha güncel. Kafam karıştı o yüzden.
1676312233205.png

Bunların hiçbirini de yapmadım ayrıca.

Sitedeki tarihlerin bir önemi yok. Sürüm numarası aynı olduğu sürece son sürümdür. Onları kurmak şart değil ama dilerseniz yonga seti sürücüsü kurabilirsiniz.
Yanıtlarınız ve vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda ASUS ve G.Skill'e mail atıp sorunu belirteceğim. Kendinize iyi bakın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı