Uyku düzenimi nasıl düzenleyebilirim?

Ederleyzi

Hectopat
Yer
Türkiye
Arkadaşlar 2 haftadır 04.00-05.00 gibi yatıyordum 15.00 gibi kalkıyordum bu gün uyku düzenimi düzeltmeye karar verdim. Sabah 07.00-08.00 sularında uyanmak istiyorum dün 14.00 saatinden beri uyumuyorum saat kaç gibi uyusam sabah 07.00-08.00 gibi kalkarım?
Not: Okul saatleri 17.00-22.00 bunuda belirtmek isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gün içerisinde uyumayın veya dinlenmeyin akşam olduğunda yorulmuş olursanız yatağa yattığınızda çok rahat hissedeceksiniz hiçbir şey düşünmeyip uyursanız kolay olur. Gece 23:00'da yatsanız sabah 7 gibi kalktığınızda 8 saat uyumuş oluyorsunuz bu da insan için ideal uyku süresi olarak biliniyor. Her gün bunu tekrar ederseniz kısa sürede uyku düzeninizi ayarlayabilirsiniz.

Gün içerisinde uyumayın veya dinlenmeyin akşam olduğunda yorulmuş olursanız yatağa yattığınızda çok rahat hissedeceksiniz hiçbir şey düşünmeyip uyursanız kolay olur. Gece 23:00'da yatsanız sabah 7 gibi kalktığınızda 8 saat uyumuş oluyorsunuz bu da insan için ideal uyku süresi olarak biliniyor. Her gün bunu tekrar ederseniz kısa sürede uyku düzeninizi ayarlayabilirsiniz.
Hocam yaklaşık 17 saatir uyumuyorum sanırım akşam 11 gibi bu saat 30-35 saat olucak peki yattığımda çok uyuma gibi bir sorunum olurmu ? yoksa stabil olarak 8-9 saat uyumak yeterli olurmu.

Uyku düzenim olsun diye 24 saat uyumadım. Hatta daha fazla olmuş bile olabilir. Emin ol hiçbir işe yaramıyor. Vücut daha fazla yorulduğu için daha fazla uyuyorsunuz. Yani yine geç kalkıyorsunuz. Ha erken kalkayım dersen o kadar yorgun uyanıyorsun ki gün içinde hiçbir şey yapamazsın. Bundan kurtulmanın bana göre tek yolu her sabah saat 7'de kalkmak ve en geç gece 12 olunca uyumak. Böyle yapınca ilk iki gün çok uykusuz kaldım. Fakat ondan sonra düzene girdim. Saat 7'de uyan kahvaltını yap ve yürüyüşe çık. Temiz hava ile birlikte zaten uykun da açılmış olur. Daha rahat olur.

Gün içerisinde uyuyor ya da çok fazla uzanıyor, doğal olarak da uyumadan kendini dinlendiriyorsundur, böyle yapman uyku kaçırır.
Yapacağın şey günde en fazla 6 saat uyumak ve uyandıktan sonra kesinlikle uyuyacağın zamana kadar dinlendirici şeyler yapmamak. Üstüne bir de fiziksel ya da beyinsel çalışmalar oldu mu belirlediğin saatte uyumaman imkansız.

Okul saatlerin akşamsa şöyle yap. Ben şahsen 10'dan okulda çıksam 12'de uyumam, uyuyamam. 1-2 arasında yatardım, sabah da 9-10 arasında uyanırdım. 8 saat uyku, düzeni oturttuktan sonra gayet yeterli bir süre.

Sen diyorsan benim için sorun yok, gece 12'de yatarım. O halde 7-8 aralığında yine uyanırsın. Uykunu da bunu rutin hale getirdiğinde alırsın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı