Uzatma kablosu laptop için zararlı mı?

Makaleler
1
Yer
Tomağın Kahve
Daha fazla  
Pazardan aldığım bir adet uzatma kablosu var ve onu kullanmaya heveslendim. Geçmişte uzatma kablom gözlerimin önünde yanmıştı, bundan ötürü ikilemde kaldım. Acaba laptop adaptörümü prize, uzatma kablosu ile taksam sıkıntı yaşar mıyım?

Hocam dandik bir ürün kullanılmadığı sürece kolay kolay sorun çıkmaz. Bu tarz şeylerde bilindik, kaliteli ürün kullanmak gerekir güvenlik için. Biz Viko marka kablo ile yıllardır hem masaüstünü hem laptopu sorunsuz bir şekilde kullanıyoruz. Sık sık elektrik kesintisi yaşanan bir yerde yaşamamıza rağmen bir sorun çıkmadı.

Daha önce Nilson marka bir uzatma kablosunu ev arkadaşım 3 yerinden patlatmıştı. Özellikle kabloyu sarılı kullanmak ve bizim eleman gibi aynı anda fırın, fritöz ve çaycı çalıştırmak gibi işlere kalkmadıkça pek fazla sorun yaratmaz. Zaten Trafo'dan evine gelen elektrik tesisatıda başlı başına bir uzatma kablosu denebilir. Sadece Viko türevi daha bilindik ve mümkünse akım korumalı markaları tavsiye ederim.

Akım korumalı 3'lü prizler biraz pahalı. Ama Makel veya Viko gibi bilindik markaların orijinal ürünleri almanı tavsiye ederim. Ama yine de her zaman bir risk vardır. Maksat bunu kaliteli malzemeler ile en aza indirmek. Şükür başıma gelmedi.

Ben ekipmanlarıma gelen ana kablo ile priz arasına bunu yerleştirdim ek güvenlik önlemi olarak. Ama daha yüksek kapasitelisine geçmem gerek.

Tek laptop ile kolay kolay bir şey olmaz. Zaten çektiği akım düşük. Pazardan alınan kablolar ne kadar güvenilir, bu tartışılır. Bilindik markalardan alın derim. Elektrikçide de yaptırabilirsiniz.

Yorumlar için çok teşekkür ederim, beni aydınlattınız. Mümkün bir vakitte bir tane Tunçmatik alacağım.
Son olarak mevcut durumda, el mecbur kullandığım dandik üçlünün laptopuma zarar vermesi mümkün müdür, onu merak ediyorum.

Laptoplar diğer ham elektrik yiyen kettle, fırın, ütü benzeri ürünler gibi ham elektrik tüketmemekte. Laptop adaptörü zaten akım düzenleyici olduğundan küçük dalgalanmalarda falan laptopa zarar gelmesini önleyecektir. Kullandığın üçlü prizi direkt duvar prizine bağlayıp laptoptan başka bir cihaz da kullanmazsan bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Tunçmatik ve bir de kaliteli üçlü prize geçersen ekstra bir önlem göz çıkarma diye düşünüyorum. Benim şu anda 40.000 TL'lik sistemim önce bu aparata, sonra PSU'ma emanet. Yine de içim her zaman huzursuz. Daha kaliteli ve geniş kapasiteli bir çözüm ben de yakın zamanda yapmayı düşünüyorum. Haftada bir elektrik kesin gider buralarda.

Laptoplar diğer ham elektrik yiyen kettle, fırın, ütü benzeri ürünler gibi ham elektrik tüketmemekte. Laptop adaptörü zaten akım düzenleyici olduğundan küçük dalgalanmalarda falan laptopa zarar gelmesini önleyecektir. Kullandığın üçlü prizi direkt duvar prizine bağlayıp laptoptan başka bir cihaz da kullanmazsan bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Tunçmatik ve bir de kaliteli üçlü prize geçersen ekstra bir önlem göz çıkarma diye düşünüyorum. Benim şu anda 40.000 TL'lik sistemim önce bu aparata, sonra PSU'ma emanet. Yine de içim her zaman huzursuz. Daha kaliteli ve geniş kapasiteli bir çözüm ben de yakın zamanda yapmayı düşünüyorum. Haftada bir elektrik kesin gider buralarda.
Ziyadesiyle yardımınız dokundu, çok teşekkür ederim hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam size de tavsiyem akım korumalı prize fazla güvenmeyin. Kesintiye karşı hiçbir şey yapamaz. Kesintinin tek çözümü UPS`tir. 40.000 TL az para değil. Nacizane bir tavsiyemdir hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı