Çözüldü HDMI kablosundan elektrik çarpıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

almightybls

Centipat
Monitör olarak televizyon kullanmaktayım. Sistemi kapatıp güç kaynağı tuşunu kapattıktan sonra HDMI kablosunu ekran kartının yerinden çıkardım ve ucunun kenarına dokunurken elektrik çarptı. Bunu iki defa yaşadım, televizyondan HDMI'yı çıkarıp tekrardan taktığımda ise bu elektrik çarpmasını yaşamıyorum. Herhangi bir şekilde ekran kartına veya sisteme zarar verebilir mi bu elektrik çarpması? Acaba HDMI kablosunda mı sorun var?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PSU girişinde faz ve nötr olması lazım mı yoksa sadece prizde mi oluyor? Kablo girişi aynı beyaz fotoğraftaki gibi.

Hocam varsa toprağınız PSU kaliteli ise oranı düşük ama olmayacak diye bir kaide yok eğer masaüstü bir sistemde iseniz HDMI port dışı GND'ye bağlı olabiliyor anakart geneli.

PSU girişinde faz ve nötr olması lazım mı yoksa sadece prizde mi oluyor? Kablo girişi aynı beyaz fotoğraftaki gibi.

Hocam bir de gerilim koruyucular var ama pahalılar.
Statik elektrikten zarar verebilir topraklı bir PSU ve şebekeye sahipseniz oran bayağı düşüyor.

PSU'nun topraklı olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Fişinizde eğer üst ve altında metal varsa topraklıdır. PSU da ise sertifikalar ve kalite önemli.

PSU'nun topraklı olduğunu nasıl öğrenebilirim?
Fişinizde hem erkek hem dişi olarak.
1692036653922.png

Dosya Ekleri

• toprakli-erkek-fis-erkek-disi-fisler-ve-aksesuarlar-viko-5547-68-B.png
    toprakli-erkek-fis-erkek-disi-fisler-ve-aksesuarlar-viko-5547-68-B.png
    66,5 KB · Görüntüleme: 11

Hocam varsa toprağınız PSU kaliteli ise oranı düşük ama olmayacak diye bir kaide yok eğer masaüstü bir sistemde iseniz HDMI port dışı GND'ye bağlı olabiliyor anakart geneli.

Çözüm
Hocam varsa toprağınız PSU kaliteli ise oranı düşük ama olmayacak diye bir kaide yok eğer masaüstü bir sistemde iseniz HDMI port dışı gnd ye bağlı olabiliyor anakart geneli.

Evet masaüstü sistemdeyim ek olarak kasadaki parça yüzünden HDMI kablosunu tam olarak sokamadım biraz plastiğini söktüm görüntü aldım, acaba bu elektrik akımı sebebiyle tam olarak girmediği için ekran kartına zarar verir mi diye düşünüyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet masaüstü sistemdeyim ek olarak kasadaki parça yüzünden HDMI kablosunu tam olarak sokamadım biraz plastiğini söktüm görüntü aldım, acaba bu elektrik akımı sebebiyle tam olarak girmediği için ekran kartına zarar verir mi diye düşünüyordum.

Görselde gözüken bir şey varsa paylaşabilir misiniz plastik dediğiniz kısım neresi?

Yeni konular

Geri
Yukarı