Uzay kaç boyutlu?

Yaş ile boyut kelimesini karıştırınca böyle şeyler olabiliyor. Siz arkadaşın kusuruna bakmayın. 13 yaş kuralını şimdi anlıyorum. Gördüğü her şeye inanan, okuduğu kelimelerin anlamını bilmediği için yanlış anlayan kişilerle uğraşmamak içinmiş.

Gözleriniz iki boyut görüyor hocam. Derinliği algılamak için beyninizi kullanıyorsunuz. Ha bu arada, gözleriniz ile 3. boyutu görmeniz için 4. boyutta yaşamanız lazım.
Yükseklik ve genişliği algılamak için de beynimi kullanıyorum. Beyin olmadan hiçbir verinin değeri yoktur zaten. Ayrıca kornea veya retinaya yapılan bazı müdahaleler derinlik algısının bozulmasına neden oluyor. Eğer derinlik ile gözün bir alakası yoksa neden böyle oluyor?

@ItsAllGoodman 2 boyutlu görüyorsun. Bununla ilgili bir teorem bile var. Bizler üç boyutlu varlıklarız ve 2 boyutlu görüyoruz. Bizden gelişmiş 4 boyutlu varlıkların varlığını araştırıyor ve merak ediyoruz. Söylediğiniz gibi 3 boyutlu görmüyoruz yani. Görmekle idrak etmek aynı şeyler değil. Baktığınız şeyin bir derinliği olabilir ve bunu görmeseniz de inkar edemezsiniz. Bu sizin onu gördüğünüz anlamına değil, inkar etmediğiniz anlamına gelir.

Uzayın kaç boyutlu olduğuna gelirsek orası ayrı bir muamma. Solucan delikleri bile başlı başına baş belası bir konu. Hiç girmek istemiyorum.

Yaş ile boyut kelimesini karıştırınca böyle şeyler olabiliyor. Siz arkadaşın kusuruna bakmayın. 13 yaş kuralını şimdi anlıyorum. Gördüğü her şeye inanan, okuduğu kelimelerin anlamını bilmediği için yanlış anlayan kişilerle uğraşmamak içinmiş.
Hocam 12 yaşımda olmam her şeyin doğru olduğunu sanmam anlamına mı geliyor?

Uzayın kesin bir boyutu yok. 2 boyutlu olsaydık uzayı 1 boyutlu olarak görürdük, 2 boyutlu algılardık. . Eğer 4 boyutlu bir varlık olsaydık uzayı 3 boyutlu görebilir ve 4 boyutlu algılardık. Bu döngü üst boyutlarda aynı şekildedir.

Biz insanlar uzunluk, genişlik ve derinlik kavramlarını algılayabiliriz. Ama derinliği göremeyiz. Aslında hacmi olan nesnelerin her yüzeylerini göremeyiz, neden çünkü 3 boyutluyuz.

Uzayı algılama biçimimiz uzayın algıladığımız gibi olduğunu göstermez. Lakin, 3 boyutlu algımızın yanında kanunları da 3 boyutlu algılarız. Yani, 4 boyutlu varlıklar varsa, kütleçekimi onlara bize etki ettiği gibi etkilemiyor olabilir.
Yükseklik ve genişliği algılamak için de beynimi kullanıyorum. Beyin olmadan hiçbir verinin değeri yoktur zaten. Ayrıca kornea veya retinaya yapılan bazı müdahaleler derinlik algısının bozulmasına neden oluyor. Eğer derinlik ile gözün bir alakası yoksa neden böyle oluyor?
Gözün tabiki var, ama olay beyinde bitiyor. Göz veriyi beyine iletiyor beyin ise onu anlamlaştırıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı