Uzman çavuş olmak için göz numarası kaç olmalıdır?

ThePrinee

Centipat
Her forumda her siteden farklı farklı cevaplar alıyorum. En doğru cevabı burada alacağımı düşünerek bu foruma yazma gereği duydum. Tam ve kesin olarak bilenler varsa ve yazarsa çok sevinirim.

Lise mezunuyum. 20 yaşındayım. Allah nasip ederse askere 6+6 ay gidip uzman çavuş olarak kalmak istiyorum. Ancak gözlük kullanıyorum ve çoğu forumda her göz için 3 numara yani toplamda 6 numarayı geçmezse bir sorun yaratmaz yazıyor ama açıkcası pek güvendiğim söylenemez. Kaynaklardan net bir cevapta bulamadım maalesef. Bilen varsa ve yazarsa çok sevinirim.

Diğer bir sorum ise şu aslında. No touch laser ile gözümü çizdirmeyi düşünüyordum. Hem kısa sürüyor hem de 0 numaraya kadar düşüş sağlanabiliyormuş. 4 gün içindede normal olarak işinize geri dönebiliyormuşsunuz. Ancak fiyatları araştırdığımda çok uçuk olduğunu fark ettim ve o bütçeye maalesef sahip değilim. Eğer şu an çizdirebilseydim hem asker olduğum sürede hem de olursa uzman çavuş olduğum süre boyunca rahat ederim düşüncesindeydim. Devletin askerlik yaparken vereceği ilk 6 aydan sonra yapacağın diğer +6 ay için harçlık adı altında bir para vereceği söylendi. O parayı biriktirip gözümü çizdirmeyi ve uzman çavuş olmayı düşünüyorum. Eğer olur da şu anki gözlüğümle uzman çavuş olmam bir sıkıntı yaratmaz ise, uzman çavuş olduğumda izin alıp gözümü çizdirme şansım olur mu? 1 saat gibi bir sürede lazer işlemi tamamlanıyor ve aynı gün taburcu oluyorsunuz. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Biraz uzun yazdım kusura bakmayın şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
TSK Resmi Sitesi B - (Değişik:16.7.2008-26938/7 md.) Her iki gözde görme derecesi ayrı ayrı tam olan ve diskromatopsi bulunmayanlar (Tank şoförlerinde tashihli görmesi her iki gözde ayrı ayrı tam olmak kaydıyla 1.00 diyoptriyi aşmayan, geri kalan tank personelinde 3.00 diyoptriye kadar miyopi, hipermetropi ve her çeşit astigmatizma kabul edilir.) Komple bütün birlikler aynı galiba hep bu yazı var.

Ben de numaraları 3+3 olarak biliyorum ama ne kadar doğru olduğu açıkçası belli değil. Lazer ameliyatı dediğiniz No touch, 3-4 bin gibi fiyatla yapılıyor o kadar uçuk bir fiyatı yok sanki.

@ThePrinee Dünya göz hastanesi var sorun oraya bana 3-4 dediler ve kampanya varmış 2'ye kadar düşürmüştüler.
bende bugün aradım dünya göz hastanesini sordum 10bin tl fiyat söylediler sonra 5700 tl dediler :D
TSK Resmi Sitesi b - (Değişik:16.7.2008-26938/7 md.) her iki gözde görme derecesi ayrı ayrı tam olan ve diskromatopsi bulunmayanlar (tank şoförlerinde tashihli görmesi her iki gözde ayrı ayrı tam olmak kaydıyla 1.00 diyoptriyi aşmayan, geri kalan tank personelinde 3.00 diyoptriye kadar miyopi, hipermetropi ve her çeşit astigmatizma kabul edilir.) komple bütün birlikler aynı galiba hep bu yazı var.

Site çok detaylı göz diye arattığımda bazı yerlerde 1 numara bazı yerlerde 3 numara bazı yerlerde gözlüklede kabul edilebilir gibisinden yazıyor çok detaylı işin içinde olan biri lazım gibi görünüyor.

Geri
Yukarı