Uzun ömürlü disk hangisidir?

Makaleler
44
USB, SD kart, SSD/HDD taşınabilir disk veya sabit SSD/HDD hangisi bir hasar görmezse hangisi daha uzun ömürlü gider? Hepsini en pahalı markalardan seçersek.

USB, SD kart, SSD/HDD taşınabilir disk veya sabit SSD/HDD hangisi bir hasar görmezse hangisi daha uzun ömürlü gider? Hepsini en pahalı markalardan seçersek.

Burada pahalı olması ilk düşünülmesi gereken şey değil. Yonga kalitesi, çip türü, yazılım kalitesi göz önünde bulundurulmalı.

En dayanıklıları katı hal temelli olan USB, SD kart ve SSD'dir. Hareketli mekanizmaları yoktur. Bunların arasından en dayanıklısı ise boyutu ve kullanımından ötürü zannımca USB'dir. Ancak verileri en uzun süre bozulmadan saklayacak neydir diye bir şey soracak olursanız, o halde cevap: HDD olur.

Yonga kalitesi, çip türü,
Bunları ilk defa sizden duyuyorum. Ne anlama geliyor tam olarak?
En dayanıklıları katı hal temelli olan USB, SD kart ve SSD'dir. Hareketli mekanizmaları yoktur. Bunların arasından en dayanıklısı ise boyutu ve kullanımından ötürü zannımca USB'dir. Ancak verileri en uzun süre bozulmadan saklayacak neydir diye bir şey soracak olursanız, o halde cevap: HDD olur.
Hareketli mekanizma ne işe yarıyor?
En uzun ömürlü olan SSD olur diye düşünüyorum. Çok çok yüksek okuma/yazma sınırları var.
@Gökkayahan arkadaşın dediği ve sizin dediğiniz arasında kaldım.

Yanlış bilmiyorsam SD kartların içinde bulunan kontrolcüler hareketli olmasalar da boyutlarının küçük olmasından dolayı çabuk bozulabiliyor.

Arkadaşın dediği ve sizin dediğiniz arasında kaldım.
Burada performans açısından ömür ele alınmış. HDD'ler daha kısa bir sürede yavaşlar. Yani ilk günkü hızlarını çabuk kaybederler.
Hareketli mekanizma ne işe yarıyor?
Bir CD düşünün, motoru dönmeden çalışmaz, onu okuyan ve ona yazan bir iğne ve kızılötesi ışık vardır. HDD bunun büyük ve yüksek kapasiteli halidir bir nevi. Disk devamlı döner ve kafa da onun etrafında veri transferi yapar. Bu şekilde çalışır. Ancak katı hal sürücülü diğer depolama aygıtları elektriksel, kimyasal bileşenlerden yararlanırlar veri depolama için.

SSD'ler uzun süre çalıştırılmazsa flash içerisinde tutulan charge zamanla kaybolarak veri anlamsızlaşabiliyor. Benzer durum HDD için de geçerli. Çalıştırılmayan bir HDD'nin içerisinde yer alan plaka üzerindeki manyetik izler zamanla takla atarak veriyi anlamsızlaştırabiliyor. Disk bozulmuyor ancak veri kayboluyor.
Yani ne HDD ne de SSD uzun süreli veri saklama işlemi için uygun değil. Eğer amaç uzun süreli kullanım ise; yani sürekli yanımda gezdireyim, 24/7 kullanayım diyorsanız SLC SSD'ler bu konuda oldukça iyiler.

Geri
Yukarı