Uzun ömürlü HDD önerisi

Buğra G.

Decapat
Merhaba. Fotoğraf ve oyunlarımı depolayabileceğim bir HDD almak istiyorum. İşletim sistemi ve önemli uygulamalarım için 250GB SATA SSD'ye sahibim. Uygulamaların ve oyunların bir nebze hızlı açılması da benim için önemli fakar bir SSD performansı da beklemiyorum. Bütçem maksimum 350₺.

HDD'den beklediklerim;
- 1-2 sene içerisinde gözle görülebilir performans kaybının olmaması
- 7200RPM ve 3.5" olması
- 1, mümkünse 2 TB olması

Son düzenleyen: Moderatör:
Seagate ST2000DM008 modeline bakabilirsin. Amazon TR'de 300lü bir fiyata almıştım güncel fiyatını bilmiyorum. 1-2 ay oldu memnunum. 256mb önbellek, 7200rpm, 2tb depolama. Bana en uygun bu gelmişti diğer markalara nazaran

Kolay kolay yeni serilerden hiçbir HDD 1-2 sene içerisinde performans kaybına uğramaz ha dahada uzun ömürlü bir şey istiyor isen NAS için olan serilere bakabilirsin " Seagate IronWolf " gibi.

Garantili olarak Seagate ST1000DM003 serisi 1TB olan modeli 2013 yılıydı sanırım almıştım gecen sene Haziran ayı gibi satmıştım. HD yükseltme yaptım iyi dayanmıştı. Seagate marka HDD'ler benim fikrim biraz daha iyi. Samsung da kullandım.

Son düzenleyen: Moderatör:
NAS diskleri hızlı değildirler. (WD Red: IntelliPower diye geçer kendileri açıklamasa bile 5900 RPM olarak geçiyor.)
NAS diskler uzun süre çalışması için tasarlanmıştır. (Uzun süreden kastım hiç durmadan belki 2-3 ay.)

Seagate'in eski diskleri özellikle de 3TB üstü olanlarda ısınma sorunları var.
Güvenilirlik için tek plakalı diskleri tercih edebilirsiniz. Veri kurtarmada tek plaka üzerinde veri kurtarmak çok daha kolay.

1 TB barracuda diskleri hızlıdır. 2 TB modelini 3.5 yıldır kullanıyorum oyun diski olarak. Henüz bir sorun yaşamadım (160-180 MB/s yazma/ okuma alıyordum zamanında).

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı