Uzun süre temizlik sağlayan filtre motor var mıdır?

whisper21

Hectopat
Arkadaşlar daha önce akvaryum kurmuştum birkaç kere daha sonra bir takım nedenlerden kaldırdım, tekrar kurmak istiyorum. Köpek balığı besleyeceğim. Tek sorun, temizliğini bilmiyorum. Mesela haftada bir suyun yüzde 20'si ayda bir de dip temizliği yapılmalı diyor ama mesela ayda bir temizlik yapacak şekilde uygun filtre motor var mıdır arkadaşlar? Bunu merak ettim. Ne önerirsiniz?

Arkadaşlar daha önce akvaryum kurmuştum birkaç kere daha sonra bir takım nedenlerden kaldırdım, tekrar kurmak istiyorum. Köpek balığı besleyeceğim. Tek sorun, temizliğini bilmiyorum. Mesela haftada bir suyun yüzde 20'si ayda bir de dip temizliği yapılmalı diyor ama mesela ayda bir temizlik yapacak şekilde uygun filtre motor var mıdır arkadaşlar? Bunu merak ettim. Ne önerirsiniz?
Temizlik, sizin akvaryum hacminize göre ve kaç balık besleyeceğinize göre değişir. Dip temizliği aslında sadece sağa sola karışan farklı kumlar ve yere düşen ölü yaprak temizliğinden ibaret; yani tasarımınıza göre değişkenlik gösterir. Ama su değişimi hayvanların idrarının suya oranına göre değişir. Eğer akvaryum hacminiz fazlaysa suda amonyak birikimi daha az olur. Bir de geceleri akvaryumun ışığını kapatarak balıkların metabolizmasını yavaşlatmak da bir yöntem olabilir.

Üste dendiği gibi, katılıyorum. Ek olarak şunu söyleyebilirim ki pipo filtreler hem sağlıklı hem de temizliği kolay filtrelerdir. Akvaryum hacminize göre değişir tabii ama pipo rahatlıkla temizliği sağlar.

Geri
Yukarı