Uzun süren boot problemi ve SSD sorunu

odtümetu

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
-
Arkadaşlar Samsung 850 Evo SSD sahibiyim ama tam olarak istediğim performansı alamıyorum. 8.1'de iken 20 saniye civarına açılan bilgisayarım -Windows 10'a geçmemi önerdiler- 25 saniye civarlarında açılıyordu lakin yine buradan SSD ayarları konusundan bütün adımları takip ettim uyguladım. 35 saniye 40 saniye gibi sürelerde açılıyor. Özellikle hoş geldiniz ekranı baya uzun sürüyor. Temiz kurulum da yaptım, lisanslı SL ama çözümünü hala bulamadım. 5 saniyede açılan PC'lere vallahi inanmıyorum. Bir de iyisinden alayım dedim 850 Evo 250GB SSD aldım. Lütfen yardımcı olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denedim. Olmuyor.
Görev Yöneticisi > Başlangıç sekmesine gelip oradaki gereksiz programları kapatırsan süre kısalır. Şahsen SSD kullanmıyorum 13 14 sn yede açılıyor bilgisayar.
AHCI ve UEFİ şeklinde kurduğuna emin misin sistemi? BIOS'dan ayarları kontrol edin.
Temiz önyükleme birde yapın.
Evet UEFİ olarak kurdum ve AHCI modunda. Temiz kurulum da yaptım değişen bir şey yok.
AHCI ve UEFİ şeklinde kurduğuna emin misin sistemi? BIOS'dan ayarları kontrol edin.
Temiz önyükleme birde yapın.
Evet UEFİ olarak kurdum ve AHCI modunda

Ssd nin surucusunu yuklemismiydin ? Ayni ssd bendede var...samsung magician programini bul ve indir...oradan kontrol et ssd yi...sonra tekrar konusalim

Windows 10'nun üzerinde gelen.ve çalışan hizmetlerin donanımlar üzerinde yarattığı meşkuliyetlerden ötürü kalıcı bir kararlılık genel olarak halen sağlanamadı.Ağustos ayı içinde büyük güncellemeleride içeren windows 10 rs4 final versiyonunda bir çok hata ve sorunların giderilmiş olduğu belirtilmiş olsada yetersiz.İlk çıkan win10 1507 preview ön izleme versiyonunun dahi,şimdiye kadar çıkmış olanlardan daha stabil olduğu düşüncesini hala taşıyorum desen yalan olmaz ancak güvenlik kararlılık için mutlaka final versiyonun kurulması gerekli elbette.

Windows 8.1 bir çok açıdan daha hızlı ve stabil metro uygulamalarının bulunmadığı embedded industry adı ile daha evvel çıkan sisteminde hız konusunda tartışmasız bana göre en iyisi halen kullanıyorum ve çevremdeki arkadaşlarıma kurmaktayım.

Sistem üzerinde gereksiz hizmetlerin kapatılması ile büyük ölçüde performans ve hız artışı sağlanacaktır başlangıç yönetimi üzerinden msconfig veya hizmetlerden services.msc çalıştır yöntemi izlenerek,windows hizmetlerinden kapatılması düşünülen hizmetler devredışı bırakılabilir.Ornek windows search defender yazıcı hizmetleri vs.

Advanced systemcare veya game booster benzeri uygulamaları kullanarak her iki program üzerinden de,arka planda çalışan uygulamaları deaktif konuma alarak gözle görülür performans alınacaktır eğerki donanımınız ve windows işletim sistemiyle ilgili ciddi sorunlar yoksa mutlaka işe yarayacaktır.

SSD sürücüsü nasıl yükleniyor anlamadım? Bende de 850 evo var. Firmware son versiyon diyor, ancak sürücü ile ilgili bir sekme yok (samsung magician)

Şöyle bir durum var yalnız. Elimde 2 anakart var. Asus X99 Deluxe ve MSI X99 Gaming 7

Asus x99 deluxe ile tek samsung takılı iken, yeniden başlatma 5 sn sürüyor. Soğuk başlatmada hızlı geçiyor. 1 SSD, 3 mekanik diskim ve 1 BluRay Disk daha var; onlarıda ekleyince süre 9-10 sn buluyor yeniden başlatmada.

MSI x99'da ise tek disk takılı iken yeniden başlatma ya da soğuk başlama farletmeksizin 2 sn sürmüyor.

Sisteme diğer diskleri ekleyince yeniden başlatma 5 sn

tabi bu söylediğim windows yükleme ekranı geldiği andan itibaren.

Bir de şuna dikkat edin; anakartınızın kitapçığında önerilen sata portuna takın. Muhtemelen öyledir ama hatırlatmakta fayda var.

Ekleme : sürücü konusunda sadece şunu yaptım az önce;

MSI anakartımın destek sitesinden Intel Rapid Storage indirdim. Zip dosyasını açtım ve f6flpy-x64 klasöründen iaAHCIC.inf sağ tıklayıp yükle dedim ve PC'yi yeniden başlattı. Açılış hızında bir değişiklik olmadı. 2. sata kontrolcü değişmedi. Ama sistem diski ilk kontrolcüde.

Disksata.png

Crystal Disk Mark ile yapılan test

Diskhız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı