İnceleme Uzun zamandır kullandıktan sonraki Windows 11 deneyimim

Giriş
Size en önce Windows ile ilk tanıştığım ve kullandığım sürümleri tanıtmakla başlamak isterim. Benim Windows maceram Windows XP sürümünden başlayıp, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 ve en son Windows 11 olmak üzere devam etmekte. 12 çıkınca onu da sabırsızlıkla bekliyorum muhtemelen çıktıktan bir süre sonra onunla birlikte yorumuma devam edeceğim umarım size de nasip olur. Size de açmış olduğum bu konuyu incelerken, keyifli vakitler ve iyi sosyaller dilerim. Windows 11'i resmi ISO sürümü yayınlandıktan hemen sonra kullanmaya başladım. En uzun kullandığım Windows sürümü Vista, Windows XP ve Windows 8 sürümleriyken en az kullandığım sürümler ise Windows 8.1 ve 7 oldu.

İyi yanları
  • Sesleri beğendim ama birinin Windows 11 yükseltmesine sebep verecek kadar abartılı bir durum değil.
  • Bence en can alıcı noktası MacOS'u anımsatması olmuş, Windows 10 sürümünün kutu kutu ve klasikleşmiş tasarımından daha özenli bir dizayn var gibi duruyor.
  • Başlat menüsü önceki sürümlere göre daha şık, zaten tamamen değişti ama olumlu bir değişim olduğunu söylemeliyim.
  • Görev çubuğunda çok da bir değişiklik söz konusu değil, yeni ve güncel bir Windows logosu eşliğinde ortada duran kavisli arama kutucuğuna uygulamalar eşlik ediyor. Olumlu bir yenilik olduğu için buraya aldım onu.
  • Animasyonlar daha akıcı. Ayarlar uygulamasındaki semboller değiştirilmiş.
  • Dosya Gezgini modernleştirildi.
  • Her ne kadar çok işe yaradığını düşünmesem bile aşağı sol çaprazda hava durumunu ve piyasa hakkında bizi bilgilendiren bir widget menüsü eklendi, imleci üzerine getirdiğinizde açılan bir pencere var.
  • Paint eskiye sağdık kalınarak yenilendi ve Denetim Masası'na ihtiyaç gördüğüm kadarıyla epey azaltılmış.
  • Windows ile birlikte gelen uygulamaların çoğu yani not defteri gibi uygulamaların simgeleri güncellenmiş, kesinlikle atmosfere uyum sağlamışlar.
  • Sağ tık menüsü güncellendi, ayarlar uygulamasının arayüzü tamamen değişti. Bence çok daha iyi olmuş.
  • Windows için her yeni sürüm çıkardığında hemen yükseltmeyin diyenler kesinlikle haklı. Şu an Windows 11 bende stabil çalışıyor ama ilk kurduğumda optimizasyon hataları gördüm tabii ki.
  • Artık Windows 11 sürümüne yükselmek için karşılamanız gereken sistem gereksinimleri var, bu nasıl bir iyi yan diyebilirsiniz açıklayayım. Ben Windows 10'a yükselttiğimde zorunlu sistem gereksinimleri yoktu ve benim bilgisayarımda sorunsuz çalıştığı için arkadaşımda da çalışır sandım. Bu durum arkadaşımın laptopunu bozmam ile sonuçlanınca ve tamirci Windows sürümünü düşürünce anladım ki sistem yetersizliğinden olmuş, bu sürümde artık olması benim için olumlu. Kurarken eğer sistem özellikleriniz yetersiz ise bir takım engellemeler ile karşılaşıyorsunuz.
  • Oyunlarda herhangi bir FPS kaybı yaşamadım.
Kötü yanları
  • Uygulamaların bir kısmının yenilenmediği doğru ama öyle göze batacak bir problem değil bu, çoğunlukla kullanmıyorsunuz bile.
  • Cortana'ya Türkçe dil desteği bence geç kaldı ve hala yok. Cortana'yı neredeyse unuttum diyebilirim.
  • Amazon App Store uygulaması Türkiye'de kullanılabilir değil. Bu çok kritik bir durum çünkü Windows 11 sürümünün duyurulması ile Microsoft tarafından Android desteği olacak diye lanse edildi, reklamı yapıldı ama şu an hazır olsa bile Türkiye'de tam kullanılabilir değil. Bana göre en büyük eksiği de bu.
  • Bazı güncellemeler çalışan ve sorunsuz olan bazı uygulamaları bile bozdu, mesela Windows Defender sürekli TPM aktif olmasına rağmen Secure Boot'u açmam için uyarı verdi. Uyarıyı kapatsam da her bilgisayarı kapat aç yaptığımda o sarı ünlem orada yandı durdu. Sabır edip bekledim şu an düzeldi ama uzun bir süredir vardı.
  • Windows 10 sürümüne göre daha ağır bir işletim sistemi.
  • Windows 11 ilk yayınlandığında güncellenen sağ tık menüsü tam olarak çalışmıyordu.
  • Arama kutusunun yanında normalde resimlerle alakalı semboller çıkıyordu çok iyiydi ama artık Microsoft Bing'in arama yapay zekası çıkıyor.
Sonuç

Sistemi yeterli olanlar için Windows 11'e yükseltmenin tam zamanı diye düşünüyorum. Şu an en güncel sürümü kullanırken herhangi bir optimizasyon problemi ile karşılaşmıyorum.

Eklemeyi unutmuşum Windows 11'in Home sürümünü, Windows 10'un ise Pro sürümünü kullandım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı