V-Sync açınca FPS düşmesi

Yagiz3461

Hectopat
Arkadaşla, r beni monitörüm 60Hz ve bir monitör. FreeSync desteklemiyor. Bu yüzden v-Sync açmam gerekiyor açmazsam ekran yırtlıyor. V-Sync açınca ise FPS düşmesi problemlerim oluyor. Örneğin Minecraft gibi düşük sistem isteyen bir oyunda FPS v-Sync açık iken 60 FPS iken birden 45 FPS'e düşüyor. GTA V, Apex Legends, gibi oyunlardada var bu sorun. Yeni monitör şart mı?

Sistemim:
RX 570.
8 GB RAM.
60 Hz monitör.
i7-4770K.

İyi günler. Bahsettiğiniz durum gayet normal. V-SYNC açmadan önce var olan anlık FPS düşüşleri bunu açtıktan sonra da devam edebilir. Örnek verecek olursam, ortalama 250 FPS aldığım bir oyunda 200-100 FPS arasında anlık FPS değişimleri gözlemleyebiliyorum. Bu özelliği açtıktan sonra bile FPS düşüşleri yaşayabiliyorum. Ben 144Hz monitör kullanıyorum ve oynadığım herhangi bir oyunda bu değerin altına rahatlıkla düşebiliyorum. Demek istediğim, bu durum fazlasıyla normal. Tavsiyem, çok gerekmiyorsa bu özelliği kullanmayın.

İyi günler. Bahsettiğiniz durum gayet normal. V-Sync açmadan önce var olan anlık FPS düşüşleri bunu açtıktan sonra da devam edebilir. Örnek verecek olursam, ortalama 250 FPS aldığım bir oyunda 200-100 FPS arasında anlık FPS değişimleri gözlemleyebiliyorum. Bu özelliği açtıktan sonra bile FPS düşüşleri yaşayabiliyorum. Ben 144Hz monitör kullanıyorum ve oynadığım herhangi bir oyunda bu değerin altına rahatlıkla düşebiliyorum. Demek istediğim, bu durum fazlasıyla normal. Tavsiyem, çok gerekmiyorsa bu özelliği kullanmayın.

Tam ekranda yırtılmalar oluyor açmayınca.

Tam ekranda yırtılmalar oluyor açmayınca.
Başlıkta belirttiğiniz gibi "FreeSync" desteğine sahip olmayan bir monitör kullanıyorsunuz. Aynı durum bende de mevcut ancak önemli olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca oynadığım oyunlarda yüksek FPS almamın gerekmesi de ayrı bir sebeptir, benim için.
Başlıkta belirttiğiniz gibi "FreeSync" desteğine sahip olmayan bir monitör kullanıyorsunuz. Aynı durum bende de mevcut ancak önemli olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca oynadığım oyunlarda yüksek FPS almamın gerekmesi de ayrı bir sebeptir, benim için.
Ekran kartınızda da FreeSync desteği olmalıydı, eğer ki monitörünüzde FreeSync desteği olsaydı.

Ekran kartınızda da FreeSync desteği olmalıydı, eğer ki monitörünüzde FreeSync desteği olsaydı.
Amd Radeon'da FreeSync ayarı mevcut. Ama açınca birşey değişmedi malesef hala ekranda büyük ölçüde yırtılmalar, V-sync açınca ise fps drop var. Ayrıca oyunda donmalarda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı