V-Sync performansı oyundan oyuna değişiklik gösterir mi?

MOSYONnn

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Arkadaşlar bir şey keşfettim. GTA 5'te V-Sync açtığımda yırtılma olmuyor akıcı oluyor ama bazı bölgelerde ağır FPS düşüşü oluyor. O FPS düşen bölgede V-Sync kapatıyorum düzeliyor akıyor :D Çoğu oyunda buna benzer şeye rastladım sizce bu normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Her oyunun vsync implementasyonu farklılık gösterebilir. En sağlıklı sonuç için ekran kartınızın ayarlarından genel olarak vsync açabilirsiniz. Veya Riva Tuner ile scanline sync açabilirsiniz. Ama bence hiç açmayın çünkü iki türlü de vsync büyük bir gecikme yaratıyor. Onun yerine FreeSync bir monitör almayı planlayabilirsiniz.

Normal denilebilir. GPU kullanımı kısıtlandığı için, bazı alanlarda anlık olarak tam performans gösteremiyor kart, sınırlanıyor, bu sebeple FPS düşüşü yaşanabiliyor. Genellikle en yüksek ayarlarda oynarken yaşanılabilen bir durumdur.
Aslında sabit bir fps, sabit olmayan fps'ten her zaman iyidir. Oyunlarda takılma diye adlandırılan frametime bozukluğu olayını vsync çözüyor çözmesine de, ekran kartınız seçtiğiniz ayarlar için yeterli değilse ve senkronizasyon için belirlenen fps'in altına düşüyorsanız, ister vsync açın ister kapatın aynı sorunu yaşarsınız.

Aslında sabit bir fps, sabit olmayan fps'ten her zaman iyidir. Oyunlarda takılma diye adlandırılan frametime bozukluğu olayını vsync çözüyor çözmesine de, ekran kartınız seçtiğiniz ayarlar için yeterli değilse ve senkronizasyon için belirlenen fps'in altına düşüyorsanız, ister vsync açın ister kapatın aynı sorunu yaşarsınız.
Yetersiz sistemlerde dediğiniz gibi, doğrudur. FreeSync monitör her halükarda en iyi seçenek.

Normal denilebilir. GPU kullanımı kısıtlandığı için, bazı alanlarda anlık olarak tam performans gösteremiyor kart, sınırlanıyor, bu sebeple FPS düşüşü yaşanabiliyor. Genellikle en yüksek ayarlarda oynarken yaşanılabilen bir durumdur.
Teşekkürler çok mantıklı geldi.

Cevaplar için herkese teşekkürler. Anladım bilgilendim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı