VA Black smearing sorunu deneyimi ne kadar etkiliyor?

• Konuyu başlatan evolvo
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 32
  • Görüntüleme 988
Evet bir VA'ya göre hızlı ama incelemeyi doğru okuyun. Ghosting olup olmamasını sadece ortalama ve toplam tepki süresi değil aynı zamanda Worst 3 de belirler. Bakın Rtings ne diyor:
"A few Slow transitions can result in visible ghosting, even if the rest of the transitions are Fast."
"Birkaç yavaş geçiş, kalan geçişlerin tamamı hızlı olsa dahi görülebilir ghostinge neden olabilir?"

Peki bu monitöre bakalim:
Eki Görüntüle 2080007
Evet diğer geçişler cidden bir VA'ya göre güzel ama siyah geçişi 20ms. Yani bir adet yavaş geçiş var. Yani ghosting var. Zaten bu yüzden VA'da ghostinge "Black = siyah smearing" denir.

Peki pratik doğruluyor mu bu dediğimi:
Eki Görüntüle 2080014
Evet.
Rtings doğruluyor mu?
Eki Görüntüle 2080016
Evet.

Peki ne kadar yavaş? Açıkçası bence dert edilecek kadar yavaş değil. 24 inç 144-165Hz giriş seviyesi IPS'ler 0-20'de 13-15ms olur. Bu ise 20MS. Fark edilir bir yavaşlik mevcut ancak çok değil. Bir VA'ya göre çok iyi.

Ha önerir miyim? Cidden emin değilim. Bu bütçede iyi IPS'ler de var. Ama bu miniled. Miniledler konusunda daha bilgili biri bence karşılaştirmali.

Doğru noktalara temas etmişsiniz, aynen incelemeyi bende okudum fark ettim o yazıları ama rtrings logosundaki kadar bir gölgelenmenin oyunda fark edilceğini sanmam, bazı VA'larda Black smearing olarak koyu siyah alanlarda kamera çevirirken ışığın azalıp çoğalması olarak gösteren videolar gördüm ama bu monitörde öyle bir şey olmadığı belli, bir iki video incelemesini izledim çoğu japoncaydı sadece birinde ghosting e değinmiş, amazon.ukdaki kullanıcı yorumları da çok olumlu orada da bu sorundan bahseden çok azdı.
Mini LED VA'nın mini LED IPS'ye göre avantajı local dimming de bloom sorunu olmuyor, IPS mini LED'lerde açıya göre bu sorun olabiliyor halen, mini LED'in genel avantajı ise IPS veya VA glow sorunlarını ortadan kaldırıyor LED'ler sadece kenarlarda olmuyor çünkü

Bu arada IPS HP Omen 27QS in değerlerine baktım 60Hz de AOC Q27G3XMN değerleri ile neredeyse aynı hatta daha kötü bile

Son düzenleme:
bazı VA'larda Black smearing olarak koyu siyah alanlarda kamera çevirirken ışığın azalıp çoğalması olarak gösteren videolar gördüm
Aynı şey. Siyah ekran üzerinde beyaz yazı kaydırmak ile ayni test. Şundan bahsediyorsunuz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu monitörde öyle bir şey olmadığı belli,
Var ama normal VA'lar gibi değil. Yavaş IPS gibi. Örneğin VX2780:
Screenshot_2024-01-10-13-06-03-866_com.google.android.youtube.png

bir iki video incelemesini izledim çoğu japoncaydı sadece birinde ghosting e değinmiş
Yerli hiç yok ama yabancı kaynaklarda da düzgün monitor incelemesi nadir. Her incelemeye inanmayın. Çok büyük çoğunluğu üretici özelliklerini okuyup oyun videosu paylaşmaktan fazlasını yapamaz.
amazon.ukdaki kullanıcı yorumları da çok olumlu orada da bu sorundan bahseden çok azdı.
70ms siyah süresi olan G3'te ghosting çok yok diyen pek çok kişi var forumda. Monitör, kulaklık gibi şeylerden herkes anlamaz. Kullanıcı yorumları destek olarak bakılır ana fikir olarak değil.
60Hz de AOC Q27G3XMN değerleri ile neredeyse aynı hatta daha kötü bile
Çünkü 60Hz'de tepki süresi artar? Konsola falan bağlamadığınız sürece max Hz'de bakmanız gerekiyor.

Bakın bu model özelinde konuşmuyorum. Zaten söyledim. Bunda öyle diğer VA'lar gibi rahatsız edecek bir ghosting yok. Tepki süreleri 20 olan hariç gayet iyi.
MiniLED hakkında yazdıklarınız temel şeyler onları ben de biliyorum. Rekabetci için bu fiyatta çok daha iyisi bulunur tabii ama MiniLED'den vazgeçtiğinize değer mi onu bilmiyorum. MiniLED'den MiniLED'e de fark var çünkü. 336 zone da olabiliyor 2100 de. O yüzden daha bilgili biri yazsın dedim.

Son düzenleme:
Aynı şey. Siyah ekran üzerinde beyaz yazı kaydırmak ile ayni test. Şundan bahsediyorsunuz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Var ama normal VA'lar gibi değil. Yavaş IPS gibi. Örneğin VX2780:
Eki Görüntüle 2080113

Yerli hiç yok ama yabancı kaynaklarda da düzgün monitor incelemesi nadir. Her incelemeye inanmayın. Çok büyük çoğunluğu üretici özelliklerini okuyup oyun videosu paylaşmaktan fazlasını yapamaz.

70ms siyah süresi olan G3'te ghosting çok yok diyen pek çok kişi var forumda. Monitör, kulaklık gibi şeylerden herkes anlamaz. Kullanıcı yorumları destek olarak bakılır ana fikir olarak değil.

Çünkü 60Hz'de tepki süresi artar? Konsola falan bağlamadığınız sürece Max Hz'de bakmanız gerekiyor.

Bakın bu model özelinde konuşmuyorum. Zaten söyledim. Bunda öyle diğer VA'lar gibi rahatsız edecek bir ghosting yok. Tepki süreleri özellikle 20 olan hariç gayet iyi. Worst 3 biraz yüksek ama yine iyi sayılır.
MiniLED hakkında yazdıklarınız temel şeyler onları ben de biliyorum. Rekabetci için bu fiyatta çok daha iyisi bulunur tabii ama MiniLED'den vazgeçtiğinize değer mi onu bilmiyorum. MiniLED'den MiniLED'e de fark var çünkü. 336 zone da olabiliyor 2100 de. O yüzden daha bilgili biri yazsın dedim.

Evet IPS'ler arasında da fark çok diğer yandan internetten bazı Black smearing videolarına bakıyorum, benim yıllardır kullandığım TN panel modüllü G-SYNC Acer monitörümde de bazı oyunlarda rastladığım şeylere benziyor, oyundan oyuna da değişebilir gibi bu durum, örneğin şu aşağıdaki video

AOC da OverDrive Setting ile duruma göre gshostin olayının törpülendiğinden bahsetmiş sanırım oyuna göre FPS'ye göre bu ayarlar denenebilir

Mini LED için ise TR de şu an 2-3 model var bu konuştuğumuz, Samsung G7 Neo ve Cooler Master GP27Q, hiçbirini de TR deki forumlara kullanıcı yorumunu okumadı maalesef

VA kullanıyorum özellikle karanlık temalı oyunları oynarken kuvvetli sözcükler söylüyorum.
Tekrar alacak olsam IPS alırdım, ışık sızması olmasına katlanırım ancak Black smearing katlanılmaz bir durum.

Paran varsa OLED yoksa IPS al, VA ancak film izleyeceksen alınır.

Sizin monitör neydi hocam bu arada

Doğrudur hocam o monitör 32" 1080p sanırım, şu aşağıda incelemesi var değerleri bayağı fark ediyor benim attığım VA monitöre göre gözlerin seçmesi de önemlidir illaki

Doğrudur hocam o monitör 32" 1080p sanırım, şu aşağıda incelemesi var değerleri bayağı fark ediyor benim attığım VA monitöre göre gözlerin seçmesi de önemlidir illaki
Gözün seçmesi ancak başka monitör görmeyen ya da ghostingi falan hiç bilmeyen biri tarafından olur. Onla alakası yok.

Aynı model değil attığın link. Ama evet bu incelemedeki senin attığına göre fazlasıyla yavaş.

Gözün seçmesi ancak başka monitör görmeyen ya da ghostingi falan hiç bilmeyen biri tarafından olur. Onunla alakası yok.

Aynı model değil attığın link. Ama evet bu incelemedeki senin attığına göre fazlasıyla yavaş.

Model listesinde belirtilmiş arkadaşın attığı ondan paylaştım, yani dediğim gibi bazen çok detay bakınca illa bir şey çıkıyor bazı abartı hatalar hariç, ben şu an kullandığım monitör ilk G-SYNC modüllü monitörlerden biriydi Türkçe incelemeyi bırak satışı bile yoktu ülkemizde, Amazon.us dan getirtmiştim 8 senedirde kullanıyorum, hiç böyle sorunlar duymadıkta merakta etmemişiz... Şimdi ama okadar fazla inceleme ve yoruma rastlıyoruzki kafa çorba oluyor : )

Şimdi ama okadar fazla inceleme ve yoruma rastlıyoruzki kafa çorba oluyor : )
Monitor TV gibi değil. Aslında o kadar da zor değil. Sıkıntı şu: herkes monitorü gözüyle görüyor ama kimse teknik bilgiye sahip değil TR Youtube ve forumda. Bir de kendi malını gömememe/övme baskin geliyor. Sonuç olarak benceler havada uçuşuyor.

Samsung G3 incelemesi okuyorum. Adam 75ms siyah süresi olan monitörde ghostingin çok olmasığı iddia ediyor. Not: ortalama bir IPS panelde 12-15MS'dir.

hiç böyle sorunlar duymadıkta merakta etmemişiz
Bu dediğiniz her PC parçası için denebilir. Öceden bu kadar çeşitli market ve bilgi yoktu.

Bir de ses ve görüntülemede en iyisi elinizdekidir. Ta ki yenisini görene kadar. Örneğin: birisi sadece bir monitör kullanmış ve ghosting ne bilmiyor olsun. O zaten ghostingliye alışmış bir sorun olduğunu bilmiyor ki. Ta ki yan yana iyisini koyana kadar. Ya da bir resmi düşük kontrastlı cansız renkli gösterin. Adam resmin orijinalini bilmiyor ki iyi ya da kötü yorum yapsın.

Monitor TV gibi değil. Aslında o kadar da zor değil. Sıkıntı şu: Herkes monitorü gözüyle görüyor ama kimse teknik bilgiye sahip değil TR YouTube ve forumda. Bir de kendi malını gömememe/övme baskin geliyor. Sonuç olarak benceler havada uçuşuyor.

Samsung G3 incelemesi okuyorum. Adam 75ms siyah süresi olan monitörde ghostingin çok olmasığı iddia ediyor. Not: Ortalama bir IPS panelde 12-15MS'dir.

Bu dediğiniz her PC parçası için denebilir. Öceden bu kadar çeşitli market ve bilgi yoktu.

Bir de ses ve görüntülemede en iyisi elinizdekidir. Ta ki yenisini görene kadar. Örneğin: Birisi sadece bir monitör kullanmış ve ghosting ne bilmiyor olsun. O zaten ghostingliye alışmış bir sorun olduğunu bilmiyor ki. Ta ki yan yana iyisini koyana kadar. Ya da bir resmi düşük kontrastlı cansız renkli gösterin. Adam resmin orijinalini bilmiyor ki iyi ya da kötü yorum yapsın.

Yani çoğuna katılıyorum ama bu biraz da göz alışması kesinlikle gelişen teknolojiye de gözler alışıyor, mesela 90'larda 60 FPS üstünü göz algılamz en ideal 60 FPS derdik ama şu an bakıyoruz 100 FPS altını bile rahat fark edebiliyoruz teknoloji geliştikçe bazı şeylerde yetersiz kalmaya başlayabiliyor :)

Evet bir VA'ya göre hızlı ama incelemeyi doğru okuyun. Ghosting olup olmamasını sadece ortalama ve toplam tepki süresi değil aynı zamanda Worst 3 de belirler. Bakın Rtings ne diyor:
"A few Slow transitions can result in visible ghosting, even if the rest of the transitions are Fast."
"Birkaç yavaş geçiş, kalan geçişlerin tamamı hızlı olsa dahi görülebilir ghostinge neden olabilir?"

Peki bu monitöre bakalim:
Eki Görüntüle 2080007
Evet diğer geçişler cidden bir VA'ya göre güzel ama siyah geçişi 20ms. Yani bir adet yavaş geçiş var. Yani ghosting var. Zaten bu yüzden VA'da ghostinge "Black = siyah smearing" denir.

Peki pratik doğruluyor mu bu dediğimi:
Eki Görüntüle 2080014
Evet.
Rtings doğruluyor mu?
Eki Görüntüle 2080016
Evet.

Peki ne kadar yavaş? Açıkçası bence dert edilecek kadar yavaş değil. 24 inç 144-165Hz giriş seviyesi IPS'ler 0-20'de 13-15ms olur. Bu ise 20MS. Fark edilir bir yavaşlik mevcut ancak çok değil. Bir VA'ya göre çok iyi.

Ha önerir miyim? Cidden emin değilim. Bu bütçede iyi IPS'ler de var. Ama bu miniled. Miniledler konusunda daha bilgili biri bence karşılaştirmali.

Monitörü TR de bir arkadaş almış sonunda, ilk izlenimi bayağı iyi, ghosting yok diyor, siyah performansını çok başarılı bulmuş, şu an için eksi gördüğü yön ekrana direk karşıdan bakmadığında görüş açısı yanlarda ton farklılığı biraz rahatsız etmiş, Curved VA panel kullanıyormuş önceden çünkü

Son düzenleme:
karşıdan bakmadığında görüş açısı yanlarda ton farklılığı biraz rahatsız etmiş, Curved VA panel kullanıyormuş önceden çünkü
Hahahahahah 😅 Uzun süre curved kullanınca düz ekran dışbükey geliyor deniyor. Gözleri alıştıktan sonra tekrar sor bence.
ghosting yok diyor, siyah performansını çok başarılı bulmu
Evet dediğim gibi rahatsız edici bir ghosting olmamalı ama yok değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı