VA Black smearing sorunu deneyimi ne kadar etkiliyor?

• Konuyu başlatan evolvo
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 32
  • Görüntüleme 993
Hahahahahah 😅 Uzun süre curved kullanınca düz ekran dışbükey geliyor deniyor. Gözleri alıştıktan sonra tekrar sor bence.

Evet dediğim gibi rahatsız edici bir ghosting olmamalı ama yok değil.
Bende en son bunlar arasına kaldım AW2724DM vs AOC Q27G3XMN
Dell artıları ( resmi G-SYNC desteği var, hiç Black smearing yok, IPS ekranın açı avantajları, PS5 uyumluluğu biraz daha iyi, Dell garanti ve servisi )

AOC artıları ( siyah bütünlüğü harika, contrast aşmış, HDR ve local dimming hakkını veriyor, glow sorunu yok, yeni mini LED teknolojisi, text netliği biraz daha iyi )

Bende en son bunlar arasına kaldım AW2724DM vs AOC Q27G3XMN
Dell artıları ( resmi G-SYNC desteği var, hiç Black smearing yok, IPS ekranın açı avantajları, PS5 uyumluluğu biraz daha iyi, Dell garanti ve servisi )

AOC artıları ( siyah bütünlüğü harika, contrast aşmış, HDR ve local dimming hakkını veriyor, glow sorunu yok, yeni mini LED teknolojisi, text netliği biraz daha iyi )

1) Siyah yine yok. Ben de 2K 170HZ Acer kullanıyorum ama AMOLED telefonuma daima siyah ağırlıklı foto koyuyorum. IPS'ten baktıktan sonra efsane gözüküyor.
2) Bu kadar para döküyorsunuz sonra yine IPS glow'du ışık sizmasıydi uğraşıyorsunuz. Siyah tekdüzelik yine kötü.
3) Gamut farkı da çok az. Onu da geçtim, renk doğruluğunda aşıri sapma olmadığı ve gamut belli bir değerlerin üzerinde olduğu sürece (DCI %85-90) gamut cart curt o kadar lüzumlu değil. Çoğu oyun, uygulama, film hâlâ WCG falan desteklemiyor.
4) Bu kadar para veriyorsun HDR yine çok kötü. Bir defa kontrast yok ki + edge LED + parlaklık öyle ahım şahım değil. Yani HDR600 falan çok da önemli değil.
3) Siyah yok, HDR yok. E parlaklık da düşük. Mini LED HDR1000, bu ise maks 600nit.
4) Evet AOC daha yavaş ve bariz ghosting var ama teste dikkatli bakarsanız resim gayet net. Yani blur (bulanıklık) az. Bu da siyah harici performansin çok iyi olmasından kaynaklı. Siyah performansı giriş seviyesi IPS, diğerleri en üst seviyede.
Bence profesyonel veya çok ciddi rekabetçi oynamadığınız sürece aradaki fark diğer (-)'leri götürmüyor.

Bu işte tek hesaba katmadığım G-sync, BFI falan var. Muhtemelen o konularda Dell daha iyidir. Bunlar önemli teknolojiler. E-sporcular kullanıyor. Ama yine diyorum. Bir rekabetçi oyunu, son kullanıci ne kadar ciddi oynayabilir? Ne kadar uzun süre oynayabilirsiniz? Bilgisayar daima onun için mi kullanılacak sanki? Bu ekstra teknolojiler gerçekten verdiğiniz paraya değecek mi?

Bir hafta önce 7400'e Acer X272U Kv aldım. F/P oranı gerçekten çok iyi. Geniş renk gamutu çok iyi (%91 DCI-P3). Pre-calib geliyor SDR modu, doğruluğu çok iyi. 400+ parlaklık + her ne kadar işe yaramasa da HDR400 var. Bütün görüntü özelliklerine ek en hızlı IPS'lerden. BFI kötü değil. G-sync bilmiyorum. Bütün ergonomi ayarları var. Bütçem yok da, farz edelim bu monitörün üzerine 8K koyup Dell alsaydım. Cidden bana ne katacaktı? Renk doğruluğu değil, gamut değil, IPS kronik sorunlarının hiçbiri çözülmemiş. HDR yine yok. Hızları aynı. Bla bla...

Dell gömmek için yapmıyorum bunu niyetim iyi anlaşılsın ana fikri tek cümlede söyleyeyim: @Saint Lucia 'nın aksine ben, çözünürlük değişmediği sürece ben bir IPS'e bu kadar para verilmesine karşıyım.

Benim şahsi görüşüm bu. Ancak ne daha önce bu kadar yüksek fiyatlı bir monitör kullandım ne de çok rekabetçi oyun oynadım. Siz kendinize göre karar verirsiniz artık.

@BerkayZ87 yorum yapar belki. O da anlıyor monitorden falan.

Son düzenleme:
G-SYNC, BFI falan var. Muhtemelen o konularda Dell daha iyidir.
AW2724DM'de BFI yok. Diğer kıyaslanan AOC monitörde de yok. Zaten olsa da genellikle BFI aktif eden olmuyor pek. Çünkü BFI çeşitli kısıtlamalara yol açıyor. Örneğin bazı monitörlerde maksimum parlaklığı limitliyor, overdrive ayarlarını kilitliyor, Adaptive Sync'i devre dışı bırakıyor gibi gibi. Bu teknoloji genel olarak en iyi Viewsonic (PureXP) ve BenQ'da (DyAc+) iyi çalışıyor.

G-SYNC çipi ikisinde de yok. İkisi de G-SYNC uyumlu sadece.

Bu arada ben bahsi gecen AOC'u alirdim bu karsilastirmada. Black Smearing'in korkunc duzeyde oldugunu sanmiyorum. Oyleyse bile siyahlari gri gormekten iyidir. Ki 336 Zone Mini LED VA'yi 14K'ye bulmusken burun kivirmazdim. 16 Zone Edge IPS ile 336 Zone Mini LED VA'yi kiyaslamak dogru degil.

Son düzenleme:
1) Siyah yine yok. Ben de 2K 170Hz Acer kullanıyorum ama AMOLED telefonuma daima siyah ağırlıklı fotoğraf koyuyorum. IPS'ten baktıktan sonra efsane gözüküyor.
2) Bu kadar para döküyorsunuz sonra yine IPS Glow'du ışık sizmasıydi uğraşıyorsunuz. Siyah tekdüzelik yine kötü.
3) Gamut farkı da çok az. Onu da geçtim, renk doğruluğunda aşırı sapma olmadığı ve gamut belli bir değerlerin üzerinde olduğu sürece (dCi %85-90) gamut cart curt o kadar lüzumlu değil. Çoğu oyun, uygulama, film hâlâ WCG falan desteklemiyor.
4) Bu kadar para veriyorsun HDR yine çok kötü. Bir defa kontrast yok ki + Edge LED + parlaklık öyle ahım şahım değil. Yani HDR600 falan çok da önemli değil.
3) Siyah yok, HDR yok. E parlaklık da düşük. Mini LED HDR1000, bu ise maksimum 600nit.
4) Evet AOC daha yavaş ve bariz ghosting var ama teste dikkatli bakarsanız resim gayet net. Yani blur (bulanıklık) az. Bu da siyah harici performansin çok iyi olmasından kaynaklı. Siyah performansı giriş seviyesi IPS, diğerleri en üst seviyede.
Bence profesyonel veya çok ciddi rekabetçi oynamadığınız sürece aradaki fark diğer (-)'leri götürmüyor.

Bu işte tek hesaba katmadığım G-Sync, BFI falan var. Muhtemelen o konularda Dell daha iyidir. Bunlar önemli teknolojiler. E-sporcular kullanıyor. Ama yine diyorum. Bir rekabetçi oyunu, son kullanıci ne kadar ciddi oynayabilir? Ne kadar uzun süre oynayabilirsiniz? Bilgisayar daima onun için mi kullanılacak sanki? Bu ekstra teknolojiler gerçekten verdiğiniz paraya değecek mi?

Bir hafta önce 7400'e Acer X272U Kv aldım. F/P oranı gerçekten çok iyi. Geniş renk gamutu çok iyi (%91 DCI-P3). Pre-calib geliyor SDR modu, doğruluğu çok iyi. 400+ parlaklık + her ne kadar işe yaramasa da HDR400 var. Bütün görüntü özelliklerine ek en hızlı IPS'lerden. BFI kötü değil. G-Sync bilmiyorum. Bütün ergonomi ayarları var. Bütçem yok da, farz edelim bu monitörün üzerine 8K koyup Dell alsaydım. Cidden bana ne katacaktı? Renk doğruluğu değil, gamut değil, IPS kronik sorunlarının hiçbiri çözülmemiş. HDR yine yok. Hızları aynı. Bla bla...

Dell gömmek için yapmıyorum bunu niyetim iyi anlaşılsın ana fikri tek cümlede söyleyeyim: @Saint Lucia'nın aksine ben, çözünürlük değişmediği sürece ben bir IPS'e bu kadar para verilmesine karşıyım.

Benim şahsi görüşüm bu. Ancak ne daha önce bu kadar yüksek fiyatlı bir monitör kullandım ne de çok rekabetçi oyun oynadım. Siz kendinize göre karar verirsiniz artık.

@BerkayZ87 yorum yapar belki. O da anlıyor monitorden falan.

Çok güzel özetlemişsiniz, bende uzun süredir Acer TN panel modüllü G-SYNC monitör kullanıyorum ve aslında değiştirmemen in büyük nedeni de bu IPS ekranlardaki garip sorunlar, zaten gerçek G-SYNC modüllü monitörde yenilerde pek kalmadı piyasada, seneye G-SYNC Pulsar'ı çıkartacakmış NVIDIA ama oda modüllü mü olur bilmiyorum, rekabetçi oyunla hiç işim yok genelde senaryolu sağlam oyunlar oynuyorum ama epeyde oyun oynarım :)

Aslında Acer'dan şaşmam ama TR de kalmadı yurt dışından getirtmek eskisi gibi kolay olmuyor... Nisan gibi bir yakınım Avrupa'ya gidecek aslında ona şu monitörü aldırtasım var çok aklımda kaldı :)
600 nit parlaklıla HDR performansı tatminkar ve gerçek gscyn modülü var

Zaten olsa da genellikle BFI aktif eden olmuyor pek. Çünkü BFI çeşitli kısıtlamalara yol açıyor. Örneğin bazı monitörlerde maksimum parlaklığı limitliyor, overdrive ayarlarını kilitliyor, Adaptive Sync'i devre dışı bırakıyor gibi gibi.
Biliyorum. Bende de Overdrive'ı kitliyor (Ama en azından iyisine kitliyor.). Parlaklık başarılı değil 100 nit civarı ölçmüşlerdi. Aydınlikta kullanılmaz. VRR'ler de kitli evet. Pulse kontrol VB. ileri duzey BFI zaten bu fiyatta olmaz.
Ama iyi monitörde Sync ile kullanabiliyorsun ULMB-Sync gibi, parlakliklar daha iyi, BFI kontrolleri falan da var. Düzgün monitörde rekabetçide bayağı avantaj sağlayabilir.

İşte bu özellikler genelde yüksek fiyatta oluyor. Ve benim bunlara ihtiyacım yok, olsa bile elimdeki rekabetçi oyun oynarken bana yeter.

Ha ama Dell kadar para verip hâlâ bunları alamamak tamamen saçmalık bence.
rekabetçi oyunla hiç işim yok genelde senaryolu sağlam oyunlar oynuyorum ama epeyde oyun oynarım :)
MiniLED tercihi daha mantıklı o zaman.

Diğer monitörün incelemesini bulamadım.

Biliyorum. Bende de Overdrive'ı kitliyor (Ama en azından iyisine kitliyor.). Parlaklık başarılı değil 100 nit civarı ölçmüşlerdi. Aydınlikta kullanılmaz. VRR'ler de kitli evet. Pulse kontrol VB. ileri duzey BFI zaten bu fiyatta olmaz.
Ama iyi monitörde Sync ile kullanabiliyorsun ULMB-Sync gibi, parlakliklar daha iyi, BFI kontrolleri falan da var. Düzgün monitörde rekabetçide bayağı avantaj sağlayabilir.

İşte bu özellikler genelde yüksek fiyatta oluyor. Ve benim bunlara ihtiyacım yok, olsa bile elimdeki rekabetçi oyun oynarken bana yeter.

Ha ama Dell kadar para verip hâlâ bunları alamamak tamamen saçmalık bence.

MiniLED tercihi daha mantıklı o zaman.

Diğer monitörün incelemesini bulamadım.
Bu monitörlerdede override ile vrr açılabiliyor anladığım kadarı ile

Bu monitörlerdede override ile vrr açılabiliyor anladığım kadarı ile
Bilmiyorum bakmadım ama herhangi bir incelemede bulabilirsin onu. VRR hakkında cok bilgim yok o yüzden yorum yapmayayım. Benim bilgiler G-sync'in ilk zamanlarından 😅 O zamanlar input lag yapıyor diye açmıyorduk da şimdilerde akıcılıği arttırıyormuş galiba. @BerkayZ87 @Saint Lucia hocam VRR'ler, BFI vb. hareket teknolojileri hakkinda bir rehber açarsa faydalanabiliriz 😂😂

Bilmiyorum bakmadım ama herhangi bir incelemede bulabilirsin onu. VRR hakkında cok bilgim yok o yüzden yorum yapmayayım. Benim bilgiler G-sync'in ilk zamanlarından 😅 O zamanlar input lag yapıyor diye açmıyorduk da şimdilerde akıcılıği arttırıyormuş galiba. @BerkayZ87 @Saint Lucia hocam VRR'ler, BFI vb. hareket teknolojileri hakkinda bir rehber açarsa faydalanabiliriz 😂😂
Monitöre göre değişiyor tüm bu özellikler. Dolayısıyla BFI ve VRR'ın ne olduğunu açıklasak bile her monitör için review ihtiyacı gerekiyor bu özelliklerin doğru çalışıp çalışmadığını veya monitörde olup olmadığını öğrenmek için.

Monitöre göre değişiyor tüm bu özellikler. Dolayısıyla BFI ve VRR'ın ne olduğunu açıklasak bile her monitör için review ihtiyacı gerekiyor bu özelliklerin doğru çalışıp çalışmadığını veya monitörde olup olmadığını öğrenmek için.

İncelemede bazen vrr açıkken hafif tireme olduğu yazmış, kullanıcı yorumlarında pek rastlamadım ama G-SYNC modüllü monitörden G-SYNC sertifikası olmayan vrr ı biraz sorun çıkartabilecek monitöre geçmekte düşündürücü geliyor sadece, bu sorun u da resmi gsync sertifikası olmayan bir kaç monitörde daha okudum

İncelemede bazen vrr açıkken hafif tireme olduğu yazmış, kullanıcı yorumlarında pek rastlamadım ama G-SYNC modüllü monitörden G-SYNC sertifikası olmayan vrr ı biraz sorun çıkartabilecek monitöre geçmekte düşündürücü geliyor sadece, bu sorun u da resmi gsync sertifikası olmayan bir kaç monitörde daha okudum
Rekabetçi oynamıyorsanız G-sync'e ihtiyacınız var mı? Olsa bile MiniLED'in getirdiği görüntü avantajı mı büyük yoksa yırtılmanın engellenmesi mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı