VA ile IPS arasında gerçekten ciddi bir fark var mı?

Birinci monitörüm IPS ikincisi VA. İkisini birlikte kullanınca çok fark var ama TN kullanıyorsanız VA' da üzmez.

Çok ciddi bir fark var. IPS panele sahip yeni televizyonumu gördükten sonra 10 yıldır kullandığım TN panel laptop paneline yumruk attım sinirden.

Şimdiye kadar 3 ayrı VA panel monitör kullandım 2 tane de ips kullandım ve şu an ips kullanıyorum.
İps panel hem renk açısından daha iyi hem akıcılık açısından çoğu VA panelde ghosting sorunu var.Va panel almanızı önermem ama alırsanız iyice araştırın güzel bir model bulun.

Selam, renk mevzusunda VA ile IPS arasında gerçekten ciddi bir fark var mı?

Şu an TN panel kullanıyorum, öyle düşünün. :D

Ben TFT panel monitör kullandım yıllarca, daha sonra laptop aldım onun ekranı daha iyiydi ama TFT ekranıma göre görüş açıları berbattı yani laptopum sanırım TN paneldi çünkü görüş açıları çok kötüydü, kafayı biraz yanlış yerde tut renkler bozuluveriyordu. Eski 2013 model bir laptop olduğu için panel bilgisini tam olarak bulamadım. Birkaç uygulamayla panelook sitesinden paneli görmeyi başardım ancak onda da TFT yazıyordu ama dediğim gibi TN panele de bayağı benziyor. En son VA panel aldım ghosting harici çok fazla fark olduğunu söylemeliyim, özellikle görüş açılarında. TN veya TFT paneller de yıllardır acı çekiyormuşum resmen.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı