VA ile IPS arasında gerçekten ciddi bir fark var mı?

VA'nın kontrast değeri yüksek olduğu için siyahlar ve gölgeler IPS'e göre daha iyidir ancak bu kontrast değerine karşılık gelecek seviyede renk doygunluğu veremediği için renkler IPS'e göre daha soluk ve/veya karşıt görünebiliyor. IPS panellerde renk doğruluğu daha iyi ve renk skalası daha geniş.

Kısaca IPS daha iyi ama ikisi de TN'den iyidir her halükarda.

Ben TN ile IPS de kullandım nedense bana abartı bir fark gibi gelmiyor. Sizde nasıl bu kadar farkı anlayabiliyorsunuz. Ben gördüğümde aynı diyebilirim ikisine.

Ben TN ile IPS de kullandım nedense bana abartı bir fark gibi gelmiyor. Sizde nasıl bu kadar farkı anlayabiliyorsunuz. Ben gördüğümde aynı diyebilirim ikisine.

Ben sırf bunun için koca mağazanın ortasında monitörlere sağdan soldan bakmaya çalışıyordum dikkatte çekiyordum ama TN paneller direkt farkını koyup kararıyordu belli bir süre sonra çoğuna görünmüyor da TN paneller önden bozuluyor 😁. Ama önden bende pek ayırt edemiyordum doğrusu. O sırada ne yapıyor acaba bu deli diye bakanlarda olmuyor değil.

Renk ve canlılık olarak evet var. Hele ki TN panelden IPS geçerseniz farkı bariz hissedersiniz.

Birinci monitörüm IPS ikincisi VA. İkisini birlikte kullanınca çok fark var ama TN kullanıyorsanız VA' da üzmez.

Evet ciddi bir fark var.

Evet, IPS panel öneririm.

Çok ciddi bir fark var. IPS panele sahip yeni televizyonumu gördükten sonra 10 yıldır kullandığım TN panel laptop paneline yumruk attım sinirden.

TN'den ikisi de iyidir ama IPS renk canlılığında en iyisidir. Tabi çok kötü bir IPS değilse. Bir de VA'larda ghosting gibi sorunlar daha yaygın.

Şimdiye kadar 3 ayrı VA panel monitör kullandım 2 tane de ips kullandım ve şu an ips kullanıyorum.
İps panel hem renk açısından daha iyi hem akıcılık açısından çoğu VA panelde ghosting sorunu var.Va panel almanızı önermem ama alırsanız iyice araştırın güzel bir model bulun.

Ben TFT panel monitör kullandım yıllarca, daha sonra laptop aldım onun ekranı daha iyiydi ama TFT ekranıma göre görüş açıları berbattı yani laptopum sanırım TN paneldi çünkü görüş açıları çok kötüydü, kafayı biraz yanlış yerde tut renkler bozuluveriyordu. Eski 2013 model bir laptop olduğu için panel bilgisini tam olarak bulamadım. Birkaç uygulamayla panelook sitesinden paneli görmeyi başardım ancak onda da TFT yazıyordu ama dediğim gibi TN panele de bayağı benziyor. En son VA panel aldım ghosting harici çok fazla fark olduğunu söylemeliyim, özellikle görüş açılarında. TN veya TFT paneller de yıllardır acı çekiyormuşum resmen.

VA'nın kontrast değeri yüksek olduğu için siyahlar ve gölgeler IPS'e göre daha iyidir ancak bu kontrast değerine karşılık gelecek seviyede renk doygunluğu veremediği için renkler IPS'e göre daha soluk ve/veya karşıt görünebiliyor. IPS panellerde renk doğruluğu daha iyi ve renk skalası daha geniş.

Kısaca IPS daha iyi ama ikisi de TN'den iyidir her halükarda.

Renk konusunda VA daha iyidir.

Renk canlılığında yer yer VA yer yer IPS daha iyidir. Ama renk doğruluğu olarak IPS tabii ki en iyi seçenek.

Ben sırf bunun için koca mağazanın ortasında monitörlere sağdan soldan bakmaya çalışıyordum dikkatte çekiyordum ama TN paneller direkt farkını koyup kararıyordu belli bir süre sonra çoğuna görünmüyor da TN paneller önden bozuluyor 😁. Ama önden bende pek ayırt edemiyordum doğrusu. O sırada ne yapıyor acaba bu deli diye bakanlarda olmuyor değil.
Dostlar şimdi ben monitör bakıyorum kendime. Bütçem kısıtlı olduğu için IPS 75 Hz'e gücüm yetiyor, ama insan bu yılda 75 Hz mi kaldı ya diye düşünüyor. O yüzden ikinci el 144 Hz bir VA mı baksam diye düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?

Dostlar şimdi ben monitör bakıyorum kendime. Bütçem kısıtlı olduğu için IPS 75 Hz'e gücüm yetiyor, ama insan bu yılda 75 Hz mi kaldı ya diye düşünüyor. O yüzden ikinci el 144 Hz bir VA mı baksam diye düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?

Bunun için yeni konu açmanı öneririm. Ama 75Hz IPS daha mantıklı olur.

Bence ya 75Hz VA panel alın ya da ikinci el 144Hz IPS.
Çünkü dediğim gibi VA'nın renk kalitesi IPS'e göre daha iyi ve 75hz de ghosting gibi sorunlar fazla olmuyor.

Geri
Yukarı