VA panelin IPS panele göre eksileri var mıdır?

FPS'den ziyade oyunun renk paleti ile de alakalı bir durum sanıyorum. Valorant'ta zerre ghosting yokken mesela Fallout 4 oynarken hissediyorum.
Ben GTA San Andreas'ta bile dibine kadar ghosting gördüm. Keza FIFA 21'de de görmüştüm. CS:GO'da siyahın yoğun olduğu kısımlarda, masaüstünde fare imlecinin bıraktığı gölge gibi çok karşılaştım.

Ben GTA San Andreas'ta bile dibine kadar ghosting gördüm. Keza FIFA 21'de de görmüştüm. CS:GO'da siyahın yoğun olduğu kısımlarda, masaüstünde fare imlecinin bıraktığı gölge gibi çok karşılaştım.

Bende tarayıcıda tekerleği indirirken bazı siyah ve kırmızı tonlarında da oluyor. Çok ilginçti renk paletinin çok canlı olduğu RDR2, CP77, Valorant oyunlarında gram ghosting hissetmedim. Eskiden IPS kullanıyordum onun yeri ayrı tabii ki ama bazı VA monitörler de oldukça hoş renk gamutuna ve görüntü kalitesine sahip olabiliyor. Biraz şans işi sanırım.

@kino buna smearing deniyordu sanırım. Bir çeşit ghosting bu da. Ama gri ve bazı renklerde oluyor. Mesela oynadığım oyunlarda aydınlık alanlarda olmazken gri tonlarına kaçan karanlık sahnelerde bayağı bu olay oluyor. Bu yüzden mümkün olduğunca VA panelden uzak durulması gerektiğini düşünüyorum.

@kino buna smearing deniyordu sanırım. Bir çeşit ghosting bu da. Ama gri ve bazı renklerde oluyor. Mesela oynadığım oyunlarda aydınlık alanlarda olmazken gri tonlarına kaçan karanlık sahnelerde bayağı bu olay oluyor. Bu yüzden mümkün olduğunca VA panelden uzak durulması gerektiğini düşünüyorum.

Olabilir katılıyorum. Fallout 4'te özellikle gece ve loş ortamlarda sık oluyor, bir de oyunun fazla karanlık olma gibi bir sorunu var sanırsın motion blur köklenmiş gibi. 1 hafta aralıksız FO4 oynadım sonra Cyberpunk 2077'ye geçtim gözlerim bayram etti.

Geri
Yukarı