Vakumlu fan performansı laptopa göre değişir mi?

Kibar Feyzo

Hectopat
Daha fazla  
Bugün şu vakumlu laptop soğutucusunu aldım fakat performansı beklediğim gibi değildi. 2 3 derece ya düşmüştür ya düşmemiştir. YouTube videolarına bakıyorum 10-15 derece düşüyor. Acaba ağızlığı vb. tam takılı belki çok az sızdırma olabilir fakat 10-15 dereceleri engelleyecek kadar olduğunu düşünmüyorum. Onun yerine şunu veya şunu almayı düşünüyorum fakat yine aynı sorunu yaşarım diye korkuyorum. Termal macunu yazın yeniledim(yeniledikten sonra da ısı problemi devam ediyordu). Sizce ne yapmalıyım?

Fan sağlığı için şahsen zararlı. Bilgisayarınız kapalı iken sakın çalıştırmayın statik elektrik üretebilir. Bahsettiğiniz ısı konusunda da 2-3 derece gayet iyi rakamlar normal sonuç almışsınız

bir fan soğutucusunun hiçbir zaman 10 15 derece soğutuğunu görmedim max 5 derece oynar bilgisayardaki fanların ve macunun soğutamadığını dışarıdan çalışan 1 pervaneyle! soğumasını beklememek lazım.

Fan sağlığı için şahsen zararlı. Bilgisayarınız kapalı iken sakın çalıştırmayın statik elektrik üretebilir. Bahsettiğiniz ısı konusunda da 2-3 derece gayet iyi rakamlar normal sonuç almışsınız
Videolarda bu şekilde değil hocam. 10 15 derecelik düşüşler oluyor. Ürünün amacı 2-3 derece düşürmek değil.

bir fan soğutucusunun hiçbir zaman 10 15 derece soğutuğunu görmedim max 5 derece oynar bilgisayardaki fanların ve macunun soğutamadığını dışarıdan çalışan 1 pervaneyle! soğumasını beklememek lazım.
İnanır mısınız bilmem fakat ben yine de kanıt sayılabilecek bir video atıyorum. @Dontdoclap
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnanır mısınız bilmem fakat ben yine de kanıt sayılabilecek bir video atıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam biliyorum bu videolardan en az 3 4 tanesini izlemişimdir inceden. Olay şöyle katılır mısınız bana bilmem ama bu laptoplar genellikle fanları bitik soğutması körelmiş olanlar. Fanların da belli bir ömürleri vardır zamanla hızları düşer ve bir gün dururlar. Bu videodaki laptoplarının birçoğunun fanlarının bitik olduğunu düşünüyorum bu yüzden fazla fark ediyor olabilir ha bitik olmazsa bile en yakın zamanda sağlam olan fanlarını kendi elinizle öldüreceksiniz. Vakumlu fanlar 2000 2400 RPM'lerde çalışıyor adamın laptopundaki zanımca 1200 1400'lerde fana böyle bir kuvvet uygulamak pert eder o fanı.

İnanır mısınız bilmem fakat ben yine de kanıt sayılabilecek bir video atıyorum.
Bu ürün çok değişken sonuçlar verebilir. Bilgisayarınız zaten iyi bir soğutma yapıyorsa 2-3 derece düşüş normal. Videodaki arkadaşın bilgisayarının fanı ya da fanları güçlü değildir ya da laptop kasası normal şartlarda hava akışına çok uygun tasarlanmamıştır. Bu nedenle ek bir ürün kullandığında daha iyi bir sonuç almış olabilir.

7-8 sene ASUS marka bir laptop kullandım. Soğutma ile ilgili bir problemi yoktu. Bir ara eskidiği için çok ısındığını düşünüyordum meğer ısı borusu arızalanmış. Onu değiştirince ve termal macun yenileyince düzelmişti.

Yani normalde bilgisayarınız iyi soğutma yapıyorsa alt kısmından rahat hava alabildiği ve fan ile rahat tahliye edebildiği sürece ek bir soğutma sistemine ihtiyacınız olmaz.

2. bir ürün daha sipariş etmenize gerek yok. Hava tahliye hızı laptop fanından daha iyiyse bunu kullanmaya devam edin. Elinizle kontrol ederek anlayabilirsiniz.

İnanır mısınız bilmem fakat ben yine de kanıt sayılabilecek bir video atıyorum. @Dontdoclap
Yorumları okursanız sevinirim videonun

Geri
Yukarı