Valorant akıcılık sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

Senjuzka

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar, sorunların ardı arkası kesilmiyor maalesef, bu olay sadece Valorant'ta oluyor. 170 FPS alıyorum, ama akıcılığı tam olarak hissedemiyorum.
Denediğim çözümler;
V-Sync ayarını açtım.
Tam ekran pencereli moduna geçtim.
Ayarları düşürdüm ki bence bu saçma çünkü FPS artmıyor, akıcılık da öyle.
Ekran kartımla işlemcim darboğaz yapmıyor, değerlere baktım.
GTA 5 (ultra ayarlar) gibi bir oyunda akıcılık iyi iken Valorant'ta kötü. Bu yüzden darboğaz yapmaz diye düşünüyorum.
Sistemim;
GTX 1650 Super.
AMD R3 3200G.
600W PSU.
8x2 16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, sorunların ardı arkası kesilmiyor maalesef, bu olay sadece Valorant'ta oluyor. 170 FPS alıyorum, ama akıcılığı tam olarak hissedemiyorum.
Denediğim çözümler;
V-Sync ayarını açtım.
GTA 5 (ultra ayarlar) gibi bir oyunda akıcılık iyi iken Valorant'ta kötü. Bu yüzden darboğaz yapmaz diye düşünüyorum.
Sistemim;
GTX 1650 Super.
AMD R3 3200G.
600W PSU.
8x2 16 GB RAM.
Valorant'ın sunucularından kaynaklanıyor bu.

Denediğim çözümler;
V-sync ayarını açtım.
Sistemim;
GTX 1650 Super.
AMD R3 3200G.
600W PSU.
8x2 16 GB RAM.

Monitörünüzün kaç Hertz? Eğer 60 üstü ise ayarlardan veya nvdia/amd ayarlarından doğru Hz seçeneğinde olduğuna emin olun.

Monitörünüzün kaç Hertz? Eğer 60 üstü ise ayarlardan veya nvdia/amd ayarlarından doğru Hz seçeneğinde olduğuna emin olun.

Dostum 60 Hertz ama 72 hertz 1920x1080 oynuyorum.
Valorant'ın sunucularından kaynaklanıyor bu.

Ne zaman giderilir sizce?

Doğru ya NVIDIA denetim masasından bahsediyorsun değil mi nasıl bakacağım ona?

Son düzenleme:
Dostum 60 Hertz ama 72 hertz 1920x1080 oynuyorum.

Ne zaman giderilir sizce?

Doğru ya NVIDIA denetim masasından bahsediyorsun değil mi nasıl bakacağım ona?
Hz ayarı sizin ekran kartınızla değil monitörünüzün hangi çözünürlükte hangi Hz değerlerini verebildiği ile ilgilidir. Valorant gibi oyunlarda çözünürlüklerin yanında yazar Hz değerleri. Ve akıcılık problemine gelecek olursak bir AMD kullanıcısı olarak eğer Nvidia panelinde benzeri varsa ''Dikey yenileme için bekle'' ayarını her zaman kapalı yapmanızı öneririm. Ve v-sync genelde yarardan çok zarara sebep olur bundan dolayı bu ayarı açmanızı önermem. 700 saatlik deneyimlerimle bu akıcılık olayının psikolojik sebeplerden olduğunu da söyleyebilirim. Eğer gerçekten bir probleminiz varsa oyunun exesinden tam ekran yenilemelerini devre dışı bırak ayarını açmanızı ve ek olarak oyunu monitörünüzün verdiği maksimum çözünürlükte oynamanızı tavsiye ederim. Eğer dediğim gibi akıcılık probleminiz psikolojik ise 60hz bir düşük çözünürlükte oyunu deneyim edip düzgün bir ayara geçmenizi öneririm. Bunu açıklamak için örnek verirsem spor salonunda çok ağır bir ağırlığı kaldırmayı deneyip sonra asıl ağırlıkta antrenmana devam edince daha rahat hissederiz. Bu durumu buna benzetebilirsiniz. Umarım sorununuzu çözersiniz.
Bir diğer çözüm ise çoğu kişide yoktur ama yine de söyleyeyim. Benim kullandığım monitörün panelinde ''Tepki hızı gösterim'' diye bir ayar var. Bu ayarı ekstrem yapınca monitörümü uzun süre düzgün şekilde kullanmadığımı oyunu hiç akıcı kullanmadığımı anladım. Ve ek olarak bir diğer önerim -bunu CS:GO için de kullanabilirsiniz- FXAA ayarını açmanızı. Gerçekten oyuna ayrı bir akıcılık katıyor. Bu önerilerimi uygularsanız büyük ihtimalle sorununuzu çözeceksiniz. İyi oyunlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı