Valorant düşük ekran kartı kullanımı

Stromingg

Decapat
Daha önce de başka oyunlar hakkında düşük ekran kartı kullanımı yaşadığımı söylemiştim.
Ama birkaç gündür Valorant'ta iyice dikkatimi çekmeye başladı, bu durum başka kişiler aynı özelliklerdeki laptoplarda (marka özellik aynısı olan da marka farklı özellikleri aynı olan da) benden daha yüksek ayarlarda daha yüksek FPS'ler alıyorlar. Afterburner'la bakınca 1080P en düşük ayarlarda %30 ekran kartı kullanımı ile 110 civarlarında, en yüksek ayarlarda %60 ekran kartı kullanımıyla 90 civarları da FPS aldım.

İşin garibi BF1 ve Mafia 2 Definitive Edition gibi oyunlarda ekran kartı kullanımı %98-99 ve diğer kişilerle aynı değerleri alıyor.
1-DDU ile sürücüleri sıfırladım ve şu an en güncel sürücüler var.
2-Bilgisayar prize takılı ve yüksek performans modunda.
3-Sıcaklıklar işlemci 90 ekran kartı maks 65-70 olması lazım tam hatırlamıyorum.

Eğer her oyunda yapsaydı ederdm ama uzun süreli bf1 ve mafia 2 DE oynayışımda %99 kullanım değişmediğinden yapmayı düşünmüyorum , ayrıca bahsettiğim %85 kullanan video 2×8 16 gb ramli imiş benimki 1×8 fakat bunun ekran kartı kullanımına bu kadar etkisi olacağını düşünmüyorum
Aldığın FPS arttıkça işlemciye düşen yük artıyor belki ekran kartı degilde işlemcide bir sorun olabilir.Ekran kartına yetişemediği için ekran kartın tam güce cıkamıyordur.Bir ihtimal sadece

İşlemci i5 9300h ekran kartı gtx 1650 mobil, yani bu ekran kartı kullanımını bilgisayarın kendisinin belirlediğini biliyorum ama artırmanın bir yolu yok mudur bulamıyorum hiçbir yerde

İşlemci i5 9300h ekran kartı gtx 1650 mobil, yani bu ekran kartı kullanımını bilgisayarın kendisinin belirlediğini biliyorum ama artırmanın bir yolu yok mudur bulamıyorum hiçbir yerde
GPU kullanımını arttırmanın yolu GPU ya yük bindirmektir.Çözünürlük arttırmak,grafik kalitesini yükseltmek gpu kullanım oranını arttırır.Aldığın fps oranları da düşeceği için cpu, tam gücünü kullanan gpu ya yetişebiliyor.İşlemcin çok ısınıyormuş gibi geldi.Bahsettiğin sorunun kaynağının işlemci oldugunu düşünüyorum

GPU kullanımını arttırmanın yolu GPU ya yük bindirmektir.Çözünürlük arttırmak,grafik kalitesini yükseltmek gpu kullanım oranını arttırır.Aldığın fps oranları da düşeceği için cpu, tam gücünü kullanan gpu ya yetişebiliyor.İşlemcin çok ısınıyormuş gibi geldi.Bahsettiğin sorunun kaynağının işlemci oldugunu düşünüyorum
İşlemciyle alakalı olmadığını düşünme sebebim diğer oyunlarda bunun olmaması, cpu aynı kullanım oranı ve sıcaklıktayken gpu nun bir oyunda %98 kullanılırken diğerinde %30-60 kullanılması bu tarz oyunlarla alakalı bir problem olduğunu düşündürüyor bana

Bende de benzer bir problem vardı, işlemcim aşırı ısındığı için dar boğaz yapıyordu, ekran kartını tam besleyemiyordu bu neden dolayı ekran kartı tam güç kullanılamıyordu. İşlemcinin termal macununu değiştirmeyi dene.

Bende de benzer bir problem vardı, işlemcim aşırı ısındığı için dar boğaz yapıyordu, ekran kartını tam besleyemiyordu bu neden dolayı ekran kartı tam güç kullanılamıyordu. İşlemcinin termal macununu değiştirmeyi dene.
Yorumun için teşekkürler fakat dediğiniz gibi olsa diğer oyunlarda ki valoranttan kat kat daha güçlü olduklarını düşünüyorum örneğin bf1 ultra grafiklerde de bu dediğiniz olmaz mıydı

Yorumun için teşekkürler fakat dediğiniz gibi olsa diğer oyunlarda ki valoranttan kat kat daha güçlü olduklarını düşünüyorum örneğin bf1 ultra grafiklerde de bu dediğiniz olmaz mıydı
Hayır olmazdı bf1 de yük altında olan parça işlemcin degil ekran kartın.daha düşük fps alıyorsun bu yüzden işlemcin bunu daha rahat işleyebiliyor.

Valorant tüm ayarlarını Ultra alıp dener misin?
10300H ve GTX 1650 (Refresh) ile 180-250 arası FPS alıyorum. Tüm ayarlarım Ultra 1080P'de.

Ultra'da ne olduğunu söyledim ama tekrar yazayım ekran kartı kullanımım %60 ve FPS 90 civarında
En çok bahsedilen şey işlemcimin yetmediği oldu, diyelim ki öyle. Youtube a gtx1650-i5 9300h ikilisinin valorant, cs go testlerile baktığımızda benimki gibi %30 larda kullananlar da var, %80 ekran kartı kullanımını görenler de var. Benim merak ettiğim şey sadece bu eğer dediğiniz gibi ise nasıl bazılarında işlemci yeterken bazılarında yetmiyor sebebi nedir ne yapmam gerekiyor yetmesi için
Az önce yaptığım denemede atış poligonunda en yüksek ayarlarda %70 %95 arası ekran kartı kullanımını elde ettim ve 100-150 arası FPS aldım.(Daha önce denediğimde olmamıştı). İşlemci 85° civarında, %40 kullanımdaydı Ama bundan sonra ölüm maçına girdiğimde her şey geri eski haline döndü ve %50-60 ekran kartı kullanımı, 90° civarıda (bazı anlarda Max 95°)de %60 civarı işlemci kullanımı oldu. Yani buradan sizin dediğiniz işlemcinin yetersiz kalabilme durumu oluyor. Bunun bende bazı aynı özellikteki kullanıcılarda olup bazılarında olmama sebebi nedir bunu gerçekten çok merak ediyorum nerede yanlış yapıyorum bilemiyorum

Son düzenleme:
Ultra'da ne olduğunu söyledim ama tekrar yazayım ekran kartı kullanımım %60 ve FPS 90 civarında
En çok bahsedilen şey işlemcimin yetmediği oldu, diyelim ki öyle. Youtube a gtx1650-i5 9300h ikilisinin valorant, cs go testlerile baktığımızda benimki gibi %30 larda kullananlar da var, %80 ekran kartı kullanımını görenler de var. Benim merak ettiğim şey sadece bu eğer dediğiniz gibi ise nasıl bazılarında işlemci yeterken bazılarında yetmiyor sebebi nedir ne yapmam gerekiyor yetmesi için
Az önce yaptığım denemede atış poligonunda en yüksek ayarlarda %70 %95 arası ekran kartı kullanımını elde ettim ve 100-150 arası FPS aldım.(Daha önce denediğimde olmamıştı). İşlemci 85° civarında, %40 kullanımdaydı Ama bundan sonra ölüm maçına girdiğimde her şey geri eski haline döndü ve %50-60 ekran kartı kullanımı, 90° civarıda (bazı anlarda Max 95°)de %60 civarı işlemci kullanımı oldu. Yani buradan sizin dediğiniz işlemcinin yetersiz kalabilme durumu oluyor. Bunun bende bazı aynı özellikteki kullanıcılarda olup bazılarında olmama sebebi nedir bunu gerçekten çok merak ediyorum nerede yanlış yapıyorum bilemiyorum
MSI Afterburner'den işlemci kullanımı, hertz'i, ekran kartı kullanımı gibi değerleri oyun esnasında çekip atar mısın? 90-95 derece civarında işlemcinin çalışma hertz'i sıcaklığa bağlı olarak düşüş yaşıyor olabilir.

Geri
Yukarı