Valorant düşük ekran kartı kullanımı

Stromingg

Decapat
Daha önce de başka oyunlar hakkında düşük ekran kartı kullanımı yaşadığımı söylemiştim.
Ama birkaç gündür Valorant'ta iyice dikkatimi çekmeye başladı, bu durum başka kişiler aynı özelliklerdeki laptoplarda (marka özellik aynısı olan da marka farklı özellikleri aynı olan da) benden daha yüksek ayarlarda daha yüksek FPS'ler alıyorlar. Afterburner'la bakınca 1080P en düşük ayarlarda %30 ekran kartı kullanımı ile 110 civarlarında, en yüksek ayarlarda %60 ekran kartı kullanımıyla 90 civarları da FPS aldım.

İşin garibi BF1 ve Mafia 2 Definitive Edition gibi oyunlarda ekran kartı kullanımı %98-99 ve diğer kişilerle aynı değerleri alıyor.
1-DDU ile sürücüleri sıfırladım ve şu an en güncel sürücüler var.
2-Bilgisayar prize takılı ve yüksek performans modunda.
3-Sıcaklıklar işlemci 90 ekran kartı maks 65-70 olması lazım tam hatırlamıyorum.

i5 7500 GTX 1060 3GB ile Valorant'ta 1080P'de %90 kullanıma çıkıyor işlemci GPU'yu rahat bırakıp CPU'ya çöküyor Valorant bu problemi var.

Valorant'ın problemini bilmem ama arkadaşlar yani bana mantıklı gelmeyen kısma hala net bir cevap bulamadım yukarıda arkadaş da demiş i5 10.nesil ve 1650 (2020) 100 FPS fark ettirir mi yani çok uçuk geliyor hala bana, ki tekrar söylüyorum aynı işlemci bir bilgisayarda yeterken diğerinde neden yetmez eğer sorun yetmemesi ise, tüm çekirdeklerin sıcaklıkları 85-90 arası kullanımı 60'larda geziyor yani daha fazla ısınmamak için daha az FPS işliyor bu yüzden az mı kullanılıyor. Çözüm eğer soğutma ise yazın bitmesini beklerim değişmezse soğutucu alırım hala aynı olursa ama yani bilemiyorum ki aynı olacağını da düşünmekteyim

Valorant'ın problemini bilmem ama arkadaşlar yani bana mantıklı gelmeyen kısma hala net bir cevap bulamadım yukarıda arkadaş da demiş i5 10.nesil ve 1650 (2020) 100 FPS fark ettirir mi yani çok uçuk geliyor hala bana, ki tekrar söylüyorum aynı işlemci bir bilgisayarda yeterken diğerinde neden yetmez eğer sorun yetmemesi ise, tüm çekirdeklerin sıcaklıkları 85-90 arası kullanımı 60'larda geziyor yani daha fazla ısınmamak için daha az FPS işliyor bu yüzden az mı kullanılıyor. Çözüm eğer soğutma ise yazın bitmesini beklerim değişmezse soğutucu alırım hala aynı olursa ama yani bilemiyorum ki aynı olacağını da düşünmekteyim
Güç seçeneklerini Nihai Performansa almayı dener misin?
İşlemci ısındığı için frekans düşürüyor olabilir.

NVIDIA'dan azcık ayarlarla uğraştım Valorant'la alakalı, o ayarları yaptıktan sonra Valorant'ta ekran kartını daha az kullanmaya başladı ve ani FPS droplar yiyorum NVIDIA ayarlarını nasıl sıfırlayabilirim?

Daha önce de başka oyunlar hakkında düşük ekran kartı kullanımı yaşadığımı söylemiştim.
Ama birkaç gündür Valorant'ta iyice dikkatimi çekmeye başladı, bu durum başka kişiler aynı özelliklerdeki laptoplarda (marka özellik aynısı olan da marka farklı özellikleri aynı olan da) benden daha yüksek ayarlarda daha yüksek FPS'ler alıyorlar. Afterburner'la bakınca 1080P en düşük ayarlarda %30 ekran kartı kullanımı ile 110 civarlarında, en yüksek ayarlarda %60 ekran kartı kullanımıyla 90 civarları da FPS aldım.

İşin garibi BF1 ve Mafia 2 Definitive Edition gibi oyunlarda ekran kartı kullanımı %98-99 ve diğer kişilerle aynı değerleri alıyor.
1-DDU ile sürücüleri sıfırladım ve şu an en güncel sürücüler var.
2-Bilgisayar prize takılı ve yüksek performans modunda.
3-Sıcaklıklar işlemci 90 ekran kartı maks 65-70 olması lazım tam hatırlamıyorum.
Hocam aynı sorun şu an bende de var. Diğer oyunlarda ekran kartı kullanımı oranın 96-99 civarı, Valorant'ta 40'larda geziyor. Düzeltebildiysen yardımcı olur musun?

Çözüm bulabildiniz mi acaba?

Ben bu sorunun çoğunlukla oyun ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Ben laptopumda yaşıyorum, tek çözümü MSAA açarak yaptım. Çok tuhaf, BF1 oynar iken %100 kullanımda, aynı şekilde r6s oynarken de. Sorun Valorant'ta (bence)

Hala aynı maalesef sanırım çözüm RAM eklemekte fakat garanti mevzusundan dolayı yapabilecek bir şey yok :(

Dostum muhtemelen bilgisayarın çok ısınıyor tanıdığın bir bilgisayarcıya götürüp içini temizlettir fanların tozlarını v.b sonrada güzel bir macun satın alıp sürdür ısınma problemin gidince işlemcin daha rahat çalışacaktır ve muhtemelen rahatlayacaktır ekran kartı olarak Valorant ekran kartına dayalı bir oyun değil APU sistemle bile işlemcin eğer iyi ise 150 üstü alırsın ama dediğim gibi muhtemelen tozlardan dolayı ekran kartında ısınıyordur ve mecburen FPS düşüyordur laptoplarda düzenli bakım çok önemlidir.

Geri
Yukarı