Valorant düşük FPS veriyor ve FPS düşüyor

İşletim sistemi
Windows 10

beshN

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16GB 3200mhZ
Ekran kartı
RTX 3050
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 3600
Valorant oynarken FPS'im son zamanlarda çok düşmeye başladı. Normalde 150FPS altını çok görmezken artık çatışmalara girince 100-130 FPS görüyorum. Ve bazen hiçbir şey yokken ani FPS dropları yiyorum.
Bilgisayarıma yeni format attım ve içini temizledim size bu sorunun kaynağı ne olabilir?

Temiz bir format atın hocam.
Ondan sonra NVIDIA sitesinden ekran kartının en güncel sürümünü indirin.
Format sonrası güncellemeleri yapın.
Takılmalar HDD var ise ondan olabiliyor olabilir.
Oyunu Windows'un kurulu olduğu yere atarsanız sorununuz en aza indirilecektir.
Saygılar.

Ekran kartını maksimum güç kısmına al, driverları kontrol et ve oyun grafik ayarlarını düzgün yapmalısın.

Ekran kartını hep maksimum güçte kullanıyorum. Driverlar güncel. Valorant'ta grafik ayarları FPS'e çok etki etmiyor ama zaten hepsini düşükte kullanıyorum.

O sistemde bırak 150 FPS altını, 200 FPS altını bile görmemen gerekir. En başından beri doğru kullanamıyorsun cihazı sanırım. Bilgisayarında çer çöp programlar, arka planda çalışan ıvır zıvır varsa kurtul, RAM ve işlemci değerlerini de BIOS'tan kontrol et.

Bilgisayara dediğim gibi yeni format attım her şeyi baştan yükledim. Sadece çok kuklandığım programları yükledim şu anlık ıvır zıvır şeyler yok yani. RAM 3200MHz çalışıyor. İşlemcinin nesini kontrol edebilirim BIOS'ta?

Temiz bir format atın hocam.
Ondan sonra NVIDIA sitesinden ekran kartının en güncel sürümünü indirin.
Format sonrası güncellemeleri yapın.
Takılmalar HDD var ise ondan olabiliyor olabilir.
Oyunu Windows'un kurulu olduğu yere atarsanız sorununuz en aza indirilecektir.
Saygılar.

Oyun M.2 SSD de kurulu. Driverları yeni güncelledim.

Bilgisayara dediğim gibi yeni format attım her şeyi baştan yükledim. Sadece çok kuklandığım programları yükledim şu anlık ıvır zıvır şeyler yok yani. RAM 3200MHz çalışıyor. İşlemcinin nesini kontrol edebilirim BIOS'ta?

CPB kapalı olmasın ve soğutucun varsa mümkünse PBO da (Presicion Boost Overdrive) enabled olarak kalsın

Ekran kartını hep maksimum güçte kullanıyorum. Driverlar güncel. Valorant'ta grafik ayarları FPS'e çok etki etmiyor ama zaten hepsini düşükte kullanıyorum.

Oyun M.2 SSD de kurulu. Driverları yeni güncelledim.

Halla halla hocam ama sisteminiz boru değil yani
Bende bile dandik R7 260X var ekran kartı olarak, ben bile 170 görüyorum Valorant'ta.

Valorant için işlemci daha önemli ekran kartı çok etki etmiyor.

İşlemcinin sıcaklığı kaç oluyor oyun oynarken bir de attığım siteden işlemcinin işlemciler arasında kaçıncı olduğunu görebilirsin

Geri
Yukarı