Valorant Düşük GPU Kullanımı

HachiRoku86

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, Valorant için uzun süredir başlıkta belirttiğim problemi yaşıyorum. Ryzen 3700X işlemci ve RX5700 ekran kartına sahibim. Yeterli bir sistemim olmasına rağmen böyle bir problem yaşamam, bayağı canımı sıkıyordu. Geçen gün bilgisayarıma temiz kurulum yaptım. Çoğu güncelleştirmeyi yapmadan, oyuna girdim. Oyun içi ortalama FPS değerim saçma bir şekilde yükselmişti. İlk olarak bilgisayarımda bir sıkıntı olduğunu, temiz kurulum yapınca çözüldüğünü düşündüm. Sonrasında bilgisayarımda bulunan tüm güncelleştirmeleri yaptım. Aynı problemi tekrardan yaşamaya başladım. Bugün Windows güncelleştirmelerini kaldırdım ve FPS değerlerim tekrardan yükseldi. Sonuçları aşağıya ekliyorum. Bunun neden olduğunu bilmiyorum. Aynı problemi yaşayan arkadaşlar, benim gibi güncelleştirmeleri kaldırarak, geri dönüş yapmanızı bekliyorum. Bu arada temiz kurulum sırasında yüklediğim Windows sürümünü "Windows Feature Experience Pack 120.2212.31.0" olarak gözüküyor. Bu arada belirtmeyi unutmuşum. Bu FPS testleri Valorant Ölüm maçı modunda yapıldı.

Dosya Ekleri

• eski güncelleştirme.png
    eski güncelleştirme.png
    38,7 KB · Görüntüleme: 146
  • yeni güncelleştirme.png
    yeni güncelleştirme.png
    35,4 KB · Görüntüleme: 142
  • w10.png
    w10.png
    7,1 KB · Görüntüleme: 135
Sabit 60 FPS gören ben 😢 hocam çözdüyseniz ne ala. Umarım tekrar yaşamazsınız. Merak ettiğim bir konu var ben oyuna ilk girdiğimde ilk maçımda yaklaşık 8-10 dakika FPS düşmesi yiyorum. Sonrasında tamamiyle düzeliyor. Yani normalde 100 FPS kadar alabiliyorum drop olmasın diye 60 sabitledim ama ilk dakikalar 5-10 FPS'e kadar düşüyor. Sizce neden olabilir?

Sabit 60 FPS gören ben 😢 hocam çözdüyseniz ne ala. Umarım tekrar yaşamazsınız. Merak ettiğim bir konu var ben oyuna ilk girdiğimde ilk maçımda yaklaşık 8-10 dakika FPS düşmesi yiyorum. Sonrasında tamamiyle düzeliyor. Yani normalde 100 FPS kadar alabiliyorum drop olmasın diye 60 sabitledim ama ilk dakikalar 5-10 FPS'e kadar düşüyor. Sizce neden olabilir?
60FPS yine iyi hocam üzgün emoji atmanın manası yok. Bir de bizim gibi oyuna hiç giremeyenleri, menüde 2fps veren bilgisayara sahip olanları düşünün.

Aynı problem loldede var, özetle Riot Games'in tüm oyunlarında var. Kasten mi yapıyorlar bilmiyorum ama FPS artmıyor. Windows güncelleştirmelerinin ben yararından çok zararını gördüm anlamadım nasıl iş bu.

İyiymiş FPS değerleriniz, oyun boyunca droplu 20 FPS oynamaktan iyidir.

RDR2 deseniz anlarımda LoL Valorant'tan bahsediyorsanız biraz tuhaf. Açlıktan ölmeniz lazım bunun sistemlerini alamamak için. 600 700 liraya toplanan PC bile kaldırır bu oyunları gerçekten çok zayıf oyunlar. Yaşınız küçükse bile harçlık biriktirerek parça parça alabilirsiniz.

Arkadaşlar umarım herkes hayalindeki sisteme bir gün sahip olur ama burada tartışmayalım lütfen :)
Evet duruma yeni bir soluk getiriyorum. Özel oyuna tek kişi girdiğimde, ekran kartım %99 verimle çalışıyor.😮😮

Dosya Ekleri

• custom game tek kişi.png
    custom game tek kişi.png
    61,9 KB · Görüntüleme: 118
Merhaba arkadaşlar, Valorant için uzun süredir başlıkta belirttiğim problemi yaşıyorum. Ryzen 3700X işlemci ve RX5700 ekran kartına sahibim. Yeterli bir sistemim olmasına rağmen böyle bir problem yaşamam, bayağı canımı sıkıyordu. Geçen gün bilgisayarıma temiz kurulum yaptım. Çoğu güncelleştirmeyi yapmadan, oyuna girdim. Oyun içi ortalama FPS değerim saçma bir şekilde yükselmişti. İlk olarak bilgisayarımda bir sıkıntı olduğunu, temiz kurulum yapınca çözüldüğünü düşündüm. Sonrasında bilgisayarımda bulunan tüm güncelleştirmeleri yaptım. Aynı problemi tekrardan yaşamaya başladım. Bugün Windows güncelleştirmelerini kaldırdım ve FPS değerlerim tekrardan yükseldi. Sonuçları aşağıya ekliyorum. Bunun neden olduğunu bilmiyorum. Aynı problemi yaşayan arkadaşlar, benim gibi güncelleştirmeleri kaldırarak, geri dönüş yapmanızı bekliyorum. Bu arada temiz kurulum sırasında yüklediğim Windows sürümünü "Windows Feature Experience Pack 120.2212.31.0" olarak gözüküyor. Bu arada belirtmeyi unutmuşum. Bu FPS testleri Valorant Ölüm maçı modunda yapıldı.
Lutfen yardım edermisinjiz aynı sorunu yasıyorum ayzdıgınızdan yapmaya calsıtım fakat sonuc alamadım instagram @_hazarsq lutfen dm den yazarmısınız aylardır bu sorunu cozmeye calsııyorum
ekran akrtımı az kulklanıyo sızın yardımınızla cozebılırız galıba lutfen donus yaparsanız sevınırım

Geri
Yukarı