Valorant "DX11 feature Level 10.0 is required" hatası

İşletim sistemi
Windows 10

cemalerkar

Femtopat
Daha fazla  
Oyunu uzun zamandır oynuyorum, daha önce hiç bu sorunla karşılaşmadım. 2 gün önce oyuna girerken 1.6 GB'lık bir güncelleme yaptı ve artık ne zaman oyunu açmaya çalışsam "DX11 feature Level 10.0 is required" hatası alıyorum. Ekran kartı olarak HD4870 kullanıyorum. Dediğim gibi oyunu önceden oynuyordum "ekran kartın DX11'i desteklemiyor" tarzında cevaplar yazmanızı istemiyorum. Oyun feature Level 10.0'ı desteklemeyen bilgisayarlarda açılmıyor ki benim ekran kartım feature Level 10.0 ve 10.1'i destekliyor. Yani oyunu açabilmem gerekiyor. Ek olarak hatanın ekran görüntüsünü ve DxDiag çıktısını veriyorum.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    3,3 KB · Görüntüleme: 875
  • DxDiag.txt
    72,8 KB · Görüntüleme: 615
Sorun ekran kartıyla değil.
Oyunun son güncellemesinden sonra 2 hata geldi...
1) Couldn't start hatası.
2) DX11 hatası.
Oyunun hatalarından biri çözüm 1'nci hatanın çözümü silip baştan yüklemek.
2'Nci hatayada bunu deneyebilirsiniz ama (ekran kartı ile alakası yok).
Not: 1'nci hata bana geldi ve bu çözüm yolunu denedim.

Tamamen katılıyorum, güncelleme kaynaklı olduğu çok bariz lakin arkadaşların neden böyle ısrar ettiğini hala çözemedim. Riot'a ticket attım eğer sorunum çözülmezse denemeyi planlıyorum, yanıtınız için teşekkürler.

Feature Level 10.0 desteği yeterli kılınıyor, ki zaten birçok DX 10.1 destekleyen ekran kartında bu özellik mevcut.
Değil. Feature Level 10.0, DX11 teknolojisine ait bir özellik seviyesi. Bilip bilmeden yorum yapıp da kimseye atarlanmayın.

Hatta özellik seviyesini geçtim, kartınızın DX11 desteği bile yok. DX10.1 desteği var. Bu kartla bu oyunu oynayamazsınız. İstediğiniz kadar ticket atın, format atın, oyunu silin yükleyin...

Ne yazıyor ilgili sitede?
Since Radeon HD 4870 does not support DirectX 11 or DirectX 12, it might not be able to run all the latest games.

Bunun Türkçesi nedir?
Radeon HD 4870 DirectX 11 veya 12 desteklemediğinden mütevellit, güncel oyunları oynatmayabilir.

Sorununuzun çözümü nedir? Yeni ekran kartı almak. Nokta.

Orada DirectX 11 versiyon 10.0 gereklidir yazıyor Türkçe. Neden hala anlamak istemiyorsun?

Değil. Feature Level 10.0, DX11 teknolojisine ait bir özellik seviyesi. Bilip bilmeden yorum yapıp da kimseye atarlanmayın.

Hatta özellik seviyesini geçtim, kartınızın DX11 desteği bile yok. DX10.1 desteği var. Bu kartla bu oyunu oynayamazsınız. İstediğiniz kadar ticket atın, format atın, oyunu silin yükleyin...

Bunun Türkçesi nedir?

Hocam haklısınız bu arada.

Artı -1 Eksi

Bunun Türkçesi nedir?

Çözüm yolunuzu ileriki zamanlarda deneyeceğimi bilmenizi isterim lakin şuan riot'a attığım tickette önerdikleri adımları uyguladım ve şuan oyuna giriş sağlayabiliyorum. Konuda bazı cümlelerimde yanlış anlaşıldığımı düşünerek af diliyorum.

Nasıl girebiliyorsunuz? Oyun DX 11 desteği gerektiriyor fakat sizde maksimum DX 10.1 desteği bulunuyor. Riot ekibinin DXCPL gibi zımbırtılara bulaşacağını sanmıyorum, ne yaptırdılar da girebildiniz merak ettim. Eğer DX desteğini esnetmenin bir yolu varsa (ve sizin yaptığınız buysa) belirtirseniz iyi olur.

Nasıl girebiliyorsunuz? Oyun DX 11 desteği gerektiriyor fakat sizde maksimum DX 10.1 desteği bulunuyor. Riot ekibinin DXCPL gibi zımbırtılara bulaşacağını sanmıyorum, ne yaptırdılar da girebildiniz merak ettim. Eğer DX desteğini esnetmenin bir yolu varsa (ve sizin yaptığınız buysa) belirtirseniz iyi olur.
Hocam konuda da belirttiğim gibi feature level 10.0 sadece DX11 ekran kartlarının sahip olduğu bir özellik değil.

Buradaki linkteki tabloya bakarsanız DX10.1 uyumluluğuna sahip olan donanımların Feature level desteği 10.1 ve 10.0 olarak görünüyor.

Merakınızı gidermek açısından başta donanımlarımın dxdiag çıktılarını istediler daha sonrasında windows güncelleştirmelerini denetlememi istediler. Windows'umu güncelleyince sorunu çözmüş oldum.

Attığınız linki detaylı olarak inceleyeceğim. Feature level'ın bir önceki DX sürümüne göre belirlendiğini okumuştum bir yerde, yanlışmış demek ki. Burası tamam. Windows güncellemesiyle özellik sürümü vs. yükselebilir, bu da tamam. Fakat hala daha oyunu nasıl ve neden oynayabildiğinizi anlamış değilim.

Hata ekranında bariz bir şekilde gereken 10.0 özellik seviyesinin DX 11'e ait olduğu söyleniyor. Oyunun sistem gereksinimlerine bakıyorum, DX 11 bulunuyor. Sizin kartınıza bakıyorum, DX 10.1 destekliyor. Hatta attığım arşivde bariz bir şekilde DX 11 desteklemediği söyleniyor.

Kartınızın iki farklı grafik işlemcili versiyonu var, RV 770 ve RV 770 XT olmak üzere. İkisine de ayrı ayrı bakıyorum, ikisinin de bariz bir şekilde DX 11 desteği yok. Aklımda şu an iki teori var: Ya güncellemeden sonra pek çok kişi oyunu oynayamadığı için desteği genişlettiler, bundan öncesinde de sizin işletim sisteminiz güncel olmadığı için oynayamıyordunuz. Güncelleyince düzeldi. Ya da kaynak olarak aldığım yerde bir yanlışlık var.

Neyse, açılması iyi tabii. Güncelleme sonrası yeni bir DxDiag dökümü paylaşabilir misiniz? Sadece kartınıza ait olan kısmın ekran görüntüsü de olur. Maksat teyit edelim.

Geç gelen güncelleme: Kaynaklarımda herhangi bir sorun yok. Araştırdım. Konu sahibinin hala daha bu kartla oynayamaması gerekiyor. Geri dönüş yaparsa neyin ne olduğunu anlayacağız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı