Çözüldü Valorant i5 11400F + RX 6600 XT FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sabrikanli

Hectopat
Yer
İstanbul, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel® Core™ i5-11400F (4.40 GHz)
XFX Speedster Radeon RX 6600 XT 8 GB
Gigabyte H510M H Intel LGA1200 DDR4 Micro ATX
Kingston Fury Beast 16 (8x2) GB 3200 MHz CL16 (16-18-18-36)
Kioxia Exceria NVMe M.2 500 GB
HP x24ih 144 Hz
ID-Cooling SE-214XT
RAM
16 GB 3200 MHz
Ekran kartı
RX 6600 XT
Anakart
H510M-H
İşlemci
i5 11400F
Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere Valorant oyununda acayip fazla drop yaşıyorum. Eskiden GTX 1660 Super ekran kartını kullanırken drop yemiyordum, RX 6600 XT kartına geçtiğimden beri FPS droplar çok fazla artmaya başladı.

MSI Afterburner ile kontrol ettiğimde sıcaklıklar gayet normal (ekran kartı 40-50, işlemci 50) sıcaklıklarda geziyor. Ayrıca MSI Afterburner'da şunu fark ettim; ekran kartım 800-900 MHz'lerde gezerken FPS düşmesi sırasında 100-200 MHz'lere çakılıyordu, ardından hemen yükseliyordu. Bunu çözmek için MorePowerTool yazılımını kullanarak DS_GFXCLK ayarını devre dışı bırakıp 2500 MHz'ye sabitlemeyi denedim. Fakat bu FPS dropları azaltsa bile sorunuma çözüm olmadı.

Ayrıca işe yarar mı bilmiyorum ama FPS'im 200-300'lerdeyken input lag 4-5 ms olurken FPS düşmesi yediğim an FPS 100-140 arası seviyelere düşüyor ve input lag 10, 20 hatta bazen 40 ms değerlerine ulaşıyor. Bu da oyunu acayip şekilde kastırıyor. Ekstra bilgi olarak da kullandığım AMD sürücüm 23.2.1 (10/02/2023).

Denediğim diğer çözümler:
  1. Chipset driverını güncelledim.
  2. BIOS sürümüm güncel.
  3. Oyun ayarlarını düşürmeyi denedim (hiçbir fark etmiyor).
  4. Oyun içinde FPS'i 240, 200 gibi değerlere sabitlemeyi denedim.
  5. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yeniden yükledim.

Çözüm
Sorunu çözdüm. Bu sorunla karşılaşan ve benzer sisteme sahip arkadaşların sorununu çözer mi emin değilim ama umarım işinize yarar.

Windows Defender üzerinden App & browser control sekmesine girin. Ardından Exploit protection başlığı altındaki settings kısmına girin. Ardından karşınıza Sistem Ayarları ve Program Ayarları sekmeleri çıkacak. Buradan Program Ayarları olana tıklayın ve VALORANT'ın oyun dosyalarından VALORANT-Win64-Shipping.exe olan dosyayı ekleyin. Aşağıya indiğinizde Code integrity guard (Türkçesi sanırım Kod Bütünlüğünü Koruma) seçeneğini gösterdiğim şekilde devre dışı bırakın. Son olarak da yaptığınız ayarları kaydedin.
1677185133805.png
1677185305804.png
1677185342827.png
1677185639486.png
Sorunu çözdüm. Bu sorunla karşılaşan ve benzer sisteme sahip arkadaşların sorununu çözer mi emin değilim ama umarım işinize yarar.

Windows Defender üzerinden App & browser Control sekmesine girin. Ardından exploit protection başlığı altındaki settings kısmına girin. Ardından karşınıza sistem ayarları ve program ayarları sekmeleri çıkacak. Buradan program ayarları olana tıklayın ve Valorant'ın oyun dosyalarından VALORANT-Win64-Shipping.exe olan dosyayı ekleyin. Aşağıya indiğinizde code integrity guard (türkçesi sanırım kod bütünlüğünü koruma) seçeneğini gösterdiğim şekilde devre dışı bırakın. Son olarak da yaptığınız ayarları kaydedin.

Sorunu nasıl çözdün bilmiyorum ama aynıları bende yaşıyorum o dediğin ayarlar bende yok onu nasıl yapacağım

Windows 10 kullanıyorsanız o ayarlar sizde de vardır.

Tam olarak nasıl yapılacağını bulamadım Windows 10 da o dedikleri yerde yok tam olarak ayarlar.

Windows 10 kullanıyorsanız o ayarlar sizde de vardır.

Cihaz performansta olması gerekir ama bulamadım.

Tam olarak nasıl yapılacağını bulamadım Windows 10 da o dedikleri yerde yok tam olarak ayarlar.

Cihaz performansta olması gerekir ama bulamadım.

Buldum tamam ama Valorant'ın VALORANT-Win64-Shipping.exe şu dosyasını bulamadım sadece Valorant olarak var

Yeni konular

Geri
Yukarı