Çözüldü Valorant input lag

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Erkan2727

Centipat
Sistemim.
Ryzen 5 3600.
RTX 2060 12 GB.
8*2 Corsair 3200 MHz.
600W Corsair güç kaynağı.
Alienware 24.5" AW2521HFa 240Hz 1ms monitör.
Kasma donma yok FPS 250'nin altına düşmüyor ama donuyor laglanıyor hissiyatı var.
144 Hz BenQ kullanırken böyle bir sorun yoktu.

Son düzenleyen: Moderatör:
5600x kullanan biri olarak bu c states ayarını yapmalı mıyım? Performans arttırıyor mu?
Yapmalısın. Çünkü sadece 5600x değil, çoğu işlemcilerin uyuma modu vardır. Bunlar üreticiler tarafından kodlandırılır. Bir nevi revizyon sürümü gibi. Bizler bunlara "silikon yapısı" diyoruz. Ben de bir zamanlar söz de bu silikon yapısı iyi olan bir tane 5600x kullanıyordum, meğersem tam tersi tasarruf şeklinde upgrade edilmiş, yani AMD tarafından sonra ki serilerde üretilmiş bir başka 5600x model :p

Eskiden çok fazlasıyla bende input lag vardı ve bu beni deli ediyordu sorun farede olduğunu fark ettim Rampage'den Razer'a geçince her şeyin çok değiştiğini anladım sanki bir cennet gibiydi.
Evet böyle problemlerde oluyor. Arkadaş mouse modelini yazmış, ben sanmıyorum o model inputlag yapacağını. Mouse'dan dolayı inputlag olması genelde bahsettiğin markalarda oluyor. Gerçekten 1000hz rapor veremiyordur. 1000Hz olsa bile mouse'un akım değeri yüksek olduğu içindir. Gerçekten performanslı olan 1000Hz mouse'lar 100mA akıma sahiptir, basit ve 1000Hz olanlar 500mA. Bundan dolayı. Bazende kullanıcıların donanımsal optimizasyon sorununu Razer gibi mouselarda 500Hz yaptıktan sonra düzeliyor. Yalnız ben buna çözüm demiyorum. Akıcılık için öncelikle işlemcinin yapısı önemli. Daha sonra anakart'ın kendisi. Bunlar iyi olduktan sonra Windows işletim sistemi üzerinden yapılması gereken işlemler kalıyor.

Bu CS:GO için ufak bi test :p
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Daha önce Technopat bir kaç konu altına yazmıştım. Bu optimizasyon konusunu ciddi şekilde detaylı olarak anlatacağım. Biraz daha zamana ihtiyacım var bunun için. Tamamen kusursuz olması için...

Bu da Valorant DM değerlerim. 450 FPS altına inmiyor. 1% Low FPS ve oyun içinde ki nitelikler kısmında ki sonuçlar. Bu arada ben kendi bilgisayarımı CS:GO oyunu ve 1024x768 çözünürlük için yaptım :) Valorant için 1080p tüm ayarlar Low;
Adsız.jpg

Son düzenleme:
Yapmalısın. Çünkü sadece 5600x değil, çoğu işlemcilerin uyuma modu vardır. Bunlar üreticiler tarafından kodlandırılır. Bir nevi revizyon sürümü gibi. Bizler bunlara "silikon yapısı" diyoruz. Ben de bir zamanlar söz de bu silikon yapısı iyi olan bir tane 5600x kullanıyordum, meğersem tam tersi tasarruf şeklinde upgrade edilmiş, yani AMD tarafından sonra ki serilerde üretilmiş bir başka 5600x model :p
Kapattıktan sonra CS GO'daki mikro stutterlar tamamen geçti. Akıcılık olarak bayağı level atladı. Diğer oyunlarda da test edeceğim fakat diğer oyunlarda stutter olmuyordu.

MSI Afterburner test ettim darboğaz olduğundan dolayı ani takılmalar oluyor galiba.
2 resimede bakar mısınız?
Oyun içinde CPU öyle yükselmiyor tabii ama 40a yakın video izledim 170-200 cok düşen oluyor FPS'de oyun icinde işlemci 50 GPU 30 falan oluyor.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    3,2 MB · Görüntüleme: 182
  • 2.png
    2.png
    3 MB · Görüntüleme: 120
Son düzenleme:
MSI Afterburner test ettim darboğaz olduğundan dolayı ani takılmalar oluyor galiba.
2 resimede bakar mısınız?
Oyun içinde CPU öyle yükselmiyor tabii ama 40a yakın video izledim 170-200 cok düşen oluyor FPS'de oyun icinde işlemci 50 GPU 30 falan oluyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullandığın işlemci ve ekran kartı + 1 ay önce yüklenmiş yani güncel bir paylaşım. Dediğim gibi, Ryzen 3600 çok kötü değil. 5v5 oyunda 250 FPS altına nadir düşmesi gerek. Video paylaşan kullanıcı "Anti-Aliasing" ayarınıda FXAA yapmış. Bu grafik ayarı performansı bi tık düşürür. Buna rağmen 5v5 oyunda ortalama 250 FPS gibi bir şey alıyor. MSI Afterburner programından izleme kısmını daha detaylandırın. 1% Low FPS de ekleyin. CPU çekirdeklerin hepsini gösterin MSI Afterburner izlemede.

Değerler böyle işlemci kullanımı anlık yükselince hafif laglanma FPS 220 düşüyor Deatmatch'da.

Dosya Ekleri

• valorant 1.png
    valorant 1.png
    2,8 MB · Görüntüleme: 107
  • valorant 2.png
    valorant 2.png
    3,3 MB · Görüntüleme: 80
  • valorant 3.png
    valorant 3.png
    2,7 MB · Görüntüleme: 62
  • valorant 4.png
    valorant 4.png
    2,2 MB · Görüntüleme: 72
Değerler böyle işlemci kullanımı anlık yükselince hafif laglanma FPS 220 düşüyor Deatmatch'da.
Ekran kartı frekans çok düşük. MSAA denedin mi hiç ? FPS fark yaratmaz, ama belki dropların önüne geçebilir. MSAA açtıktan sonra ekran kartı frekansın yüksek ve statik olması gerek.

Bu arada bu işlemci ile gerçeken o monitör'ün tadına varamazsın. En azından donanımın etkin olan değerlerini alabilirsin. Bunun yukarısına çıkamazsın yani. Bence en iyisi işlemciyi upgrade etmek olur.

Kenar yumuşatma Full yaptım
Eşyönsüz filtrelemeyide ful yaptım FPS fark yok
Değerleri tekrar cekip attım ekran kartımda sorun var mı?

Dosya Ekleri

• test 1.png
    test 1.png
    3,1 MB · Görüntüleme: 69
  • test 2.png
    test 2.png
    3,3 MB · Görüntüleme: 148
Kenar yumuşatma Full yaptım
Eşyönsüz filtrelemeyide ful yaptım FPS fark yok
Değerleri tekrar cekip attım ekran kartımda sorun var mı?
FPS artmaz zaten. Sadece daha tutarlı olur. İşlemcin zayıf olduğu için yükü ağırlıklı olarak ekran kartına veriyorsun bir tık daha bu şekilde. Bence böyle takıl.

Yeni konular

Geri
Yukarı