Çözüldü Valorant oynarken CPU kullanımı %100 normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Benim işlemcide 3300X %70 80 kullanıyor. Sıcaklık değeri gibi kullanması gereken belirli değerler mi var? Normal değil mi bendeki ?
Evet, belirli değerler var. Mesela işlemci kullanımı %100 iken ekran kartı kullanımı %60-70 falan ise bu durum pek normal değildir. Benim işlemcim Ryzen 3 3100, ekran kartım ise GTX 1660 Super, oyuna 1 haftadır girmedim. En yüksek ayarlar işlemci kullanımım %30, ekran kartım ise %50-60 falan diye hatırlıyorum. Konu sahibinin Shiftdelete forumunda açtığı konudaki bir arkadaş güncellemeden sonra olduğunu söyledi. Oyuna bir güncelleme mi geldi? Başka oyunlarda olmuyorsa, sadece Valorant'da bu durum oluyorsa pek takılmamak gerek. Oyuna gelen bir güncelleme oyunun optimizasyonunu bozmuş olabilir. Böyle bir durum söz konusuysa yakında bu durumu çözerler. Ayrıca konu sahibi sürücüleri güncellemeyi unutmasın, bir nebze olsa da etki edebilir.
GPU onun altında. 50-70 arası ama pek çıkmıyor 65 üstüne.
CPU kullanımı %100 ise ve GPU kullanımı ona nazaran daha düşükse bu durum darboğaza işaret, laptop kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla, markalar darboğaz yapan bileşenler koymaz ki cihazlara. Başka oyunlarda da durum böyle mi? Bence sorun başka bir şeyde.

CPU kullanımı %100 ise ve GPU kullanımı ona nazaran daha düşükse bu durum darboğaza işaret, laptop kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla, markalar darboğaz yapan bileşenler koymaz ki cihazlara. Başka oyunlarda da durum böyle mi? Bence sorun başka bir şeyde.

Darboğazlık durum yok oyun ayarları ne kadar düşerse ekran kartı yükü azalır işlemciye biner.
Benim tavsiyem ekranınız zaten 60Hz 300 FPS alınca elinize bir şey geçmiyor ve ekran kartınızı boş yere yoruyorsunuz. Onun yerine 63 veya 70 FPS sabitlemeniz daha iyi olur.

Laptop kullanıyorum. Başka bir oyunda da deneyip haber vereceğim şuan.

Darboğazlık durum yok oyun ayarları ne kadar düşerse ekran kartı yükü azalır işlemciye biner.
Benim tavsiyem ekranınız zaten 60Hz 300 FPS alınca elinize bir şey geçmiyor ve ekran kartınızı boş yere yoruyorsunuz. Onun yerine 63 veya 70 FPS sabitlemeniz daha iyi olur.

Bir de benim sistemim GTX 1070 i5 9600K bende bile %30 ekran kartı %50 40 falan işlemci oluyor oyun ayarları en yüksekte.

Geri
Yukarı