Çözüldü Valorant oynarken sistem yeniden başlıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, bugün ilk defa Valorant indirdim ve oynamaya başladım ancak ilk başta ki eğitim modunda herhangi bir hata, uyarı vs vermeden sistem restart attı. Hali hazırda yeni değiştirmiş olduğum bir PSU var ve endişelendim. Yeni PSU'yu 5 gündür kullanıyorum ve ilk defa Valorant oynarken restart attı. Bu süre zarfında R6, Cyberpunk, ETS 2, Forest, BF1, BF5 vs birçok oyun oynadım ve sıkıntı çıkmadı. OCCT ile 10 dakikalık Power testleri yaptım ve yine sıkıntı çıkmadı sadece Valorant oynarken oldu. Bir şey demesi zor biliyorum ancak konuyu açma sebebim Valorant oynarken başına böyle bir şey gelen var mı? Valorant böyle bir duruma sebebiyet veriyor mu? PSU için endişelenmeli miyim?

Sistemim:
  • AMD R5 3600.
  • MSI Gaming X RX 5700 XT.
  • MSI Gaming Plus Max B450.
  • Corsair Vengeance 2x8 3200 MHz.
  • Samsung Evo SSD.
  • WD HDD.
  • XPG Core Reactor 750W 80+ Gold PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba, aynı sorun bende mevcut. Sorun düzeldi mi?
Hocam merhaba, sorun kendiliğinden düzeldi sanırım. Ekran kartı ve RAM'leri çıkar-tak yapmıştım. Yakın zamanda sistemin yeri çok değiştiği için sallanma kaynaklı bir sorun vs olabilir diye tahmin ettim. Bir daha bir sorun yaşamadım.
Rapor düşüyor mu?

Düşmüyorsa kendiniz oluşturup paylaşın.

Rapor düşüyor mu?

Düşmüyorsa kendiniz oluşturup paylaşın.

Hocam merhaba, sorun dün gece 01:50'de olmuştu ve o zaman verdiği hatalar şu şekilde:

Günlük Adı: System
Kaynak: Microsoft-Windows-WHEA-Logger
Tarih: 31.12.2020 01:51:31
Olay Kimliği: 18
Görev Kategorisi:Yok
Düzey: Hata
Anahtar sözcükler:
Kullanıcı: Local Service
Bilgisayar: DESKTOP-F86TG9S
Açıklama:
Çok önemli bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci Çekirdeği
Hata Kaynağı: Machine Check Exception
Hata Türü: Cache Hierarchy Error
İşlemci APIC Kimliği: 2

Sanırım işlemci ile alakalı bir hata imiş ancak ilk defa almışım bu hatayı. Bunun yanı sırada sistem beklenmedik şekilde kapandığı için bir Kernel Power 41(63) hatası vermiş.

O hata maalesef genelde PSU ile ilgili oluyor. :(

OCCT indirip 10 dakika Power Test yapar mısınız?

O hata maalesef genelde PSU ile ilgili oluyor. :(

OCCT indirip 10 dakika Power Test yapar mısınız?
OCCT-20201231-170524-PowerSupply.png

Hocam 10 dakikalık bir test daha yaptım. İşlemci maksimum 62, ekran kartı 69 derece oldu ve bir sıkıntı çıkmadı. Ben OCCT'nin son sürümünü kullanıyordum ve son sürümle de bir çok test yapmıştım sorun çıkmamıştı, sizin sürümde de sorun çıkmadı. Hangi hatanın PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorsunuz? Kernel Power mı yoksa WHEA-Logger hatasının mı?

Eki Görüntüle 810212

Hocam 10 dakikalık bir test daha yaptım. İşlemci maksimum 62, ekran kartı 69 derece oldu ve bir sıkıntı çıkmadı. Ben OCCT'nin son sürümünü kullanıyordum ve son sürümle de bir çok test yapmıştım sorun çıkmamıştı, sizin sürümde de sorun çıkmadı. Hangi hatanın PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorsunuz? Kernel Power mı yoksa WHEA-Logger hatasının mı?

Hocam merhaba, sorun kendiliğinden düzeldi sanırım. Ekran kartı ve RAM'leri çıkar-tak yapmıştım. Yakın zamanda sistemin yeri çok değiştiği için sallanma kaynaklı bir sorun vs olabilir diye tahmin ettim. Bir daha bir sorun yaşamadım.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı