Valorant uygun fare hassasiyeti nasıl bulunur?

Sa.

Bulunduğun ortama göre değişir. Detay paylaşırsan yardımcı olabilir. Mesela;

- Fare alanım dar.
- Fare bana çok hızlı/yavaş geliyor.
- Oyun içerisinde alışamıyorum hassasiyetime.
- Ben kol/bilek oyuncusuyum.

Gibi vb. türden detaylar.

Bilek oyuncusuyum ama kol oyuncusu olmak isterim ama nasıl kol oynarım bilmem fare alanım büyük ama laptop ve kablolar yarısını kapladığı için orta oyun içinde alışamıyorum herhalde fare bana bazen hızlı bazen yavaş geliyor farem ise Razer Viper Mini.

Sa.

Bilek oyuncusuyum ama kol oyuncusu olmak isterim ama nasıl kol oynarım bilmem fare alanım büyük ama laptop ve kablolar yarısını kapladığı için orta oyun içinde alışamıyorum herhalde fare bana bazen hızlı bazen yavaş geliyor farem ise Razer Viper Mini.
Şimdi, Bilek oyuncusu yerine kol oyuncusu olman sana bir dezavantaj sağlar. Nedeni, bilek oyuncuları genellikle "KOL OYUNCULARININ GENEL OLARAK YAPAMADIĞI" ani vuruşlarda zorlanırlar. Bu yüzden bilek olarak kalmanı safsiye ederim.

Örnek Profesyonel Oyuncular : TenZ, Scream, Patitek vb.

Yani, bazı kişiler fareyi hareket ettirirken bileğini değil kolunu hareket ettirir, çok daha düşük hassasiyet kullanır. Bazı oyuncular da bileğini kullanır fareyi oynatmak için bileğini kullanır, daha yüksek hassasiyetde oynar.

Fare alanının büyük olması, Kol oyuncusu olmana bir artı sağlayabilir fakat dediğim konuyu az çok anladıysan, kendinin hem bilek hem kol oyuncusu olduğunu anlamışsındır. Mesela, 180 derece dönerken kol, sağ tarafındaki düşmanı vurduktan sonra anlık olarak sol taraftaki düşmana attığın flicklerde ise bilek kullanmaktasın.

Kabloları mümkün olduğunca alanından uzak tutmaya çalış. Fakat öyle bir imkan söz konusu değil ise, kafana takmamanda fayda var.

Fare hızını az önceki arkadaşa bahsettiğim şekilde orta yolu bulursan, bu sorunu tamamiyle ortadan kaldırabilirsin.

Razer Viper Mini mouse`nin herhangi bir yazılımı var ise indir. Ayarlamalarda illaki "100-250-500-1000 HZ" seçeneği vardır. Kendine, hangi tarzda bir oyun sergiliyor isen onu seç.

Örneğin : Ani atışlar yapan bir oyuncu isen 500HZ oynaman gerekmekte. Sebebi, 1000HZ = 1ms olabilir. Fakat bu, yaptığın oyun içi fare hatalarının daha belirgin olmasını sağlar. Yaptığın hataların çoğunu da daha iyi aktaracağından dolayı 500HZ senin için en iyisi olur.

Yumuşak-Yavaş tempolu bir aimin varsa (Berk RİP Tepe vb.) 1000HZ de oynayabilirsin. Sebebi, yukarıda bahsedilenin tam tersi.

Şimdi, bilek oyuncusu yerine kol oyuncusu olman sana bir dezavantaj sağlar. Nedeni, bilek oyuncuları genellikle "kol oyuncularının genel olarak yapamadığı" ani vuruşlarda zorlanırlar. Bu yüzden bilek olarak kalmanı safsiye ederim.

örnek profesyonel oyuncular: Tenz, scream, patitek vb.

Yani, bazı kişiler fareyi hareket ettirirken bileğini değil kolunu hareket ettirir, çok daha düşük hassasiyet kullanır. Bazı oyuncular da bileğini kullanır fareyi oynatmak için bileğini kullanır, daha yüksek hassasiyetde oynar.

Fare alanının büyük olması, kol oyuncusu olmana bir artı sağlayabilir fakat dediğim konuyu az çok anladıysan, kendinin hem bilek hem kol oyuncusu olduğunu anlamışsındır. Mesela, 180 derece dönerken kol, sağ tarafındaki düşmanı vurduktan sonra anlık olarak sol taraftaki düşmana attığın flicklerde ise bilek kullanmaktasın.

Kabloları mümkün olduğunca alanından uzak tutmaya çalış. Fakat öyle bir imkan söz konusu değil ise, kafana takmamanda fayda var.

Fare hızını az önceki arkadaşa bahsettiğim şekilde orta yolu bulursan, bu sorunu tamamiyle ortadan kaldırabilirsin.

Razer Viper Mini Mouse'nin herhangi bir yazılımı var ise indir. Ayarlamalarda illaki "100-250-500-1000 Hz" seçeneği vardır. Kendine, hangi tarzda bir oyun sergiliyor isen onu seç.

örneğin: Ani atışlar yapan bir oyuncu isen 500Hz oynaman gerekmekte. Sebebi, 1000Hz = 1ms olabilir. Fakat bu, yaptığın oyun içi fare hatalarının daha belirgin olmasını sağlar. Yaptığın hataların çoğunu da daha iyi aktaracağından dolayı 500Hz senin için en iyisi olur.

Yumuşak-yavaş tempolu bir aimin varsa (berk rip tepe vb.) 1000Hz de oynayabilirsin. Sebebi, yukarıda bahsedilenin tam tersi.

Uygulaması var 1000Hz kullanıyorum 500 Hz geçirmeyi denerim faydası belki olur flick atmayı severim ama ben çok iyi de oynamamaktayım açtığım diğer konulardan anlayabilirsin bunları. Kablolar dediğim kulaklığın ve şarj kablosu laptop kullandığım için biraz yer kaplıyor kablo. Şu an bilekten oynuyorum anladığım kadarıyla koldan oynamamı tavsiye etmezsiniz sizce bir bilek oyuncusu hangi e-DPI ayarlarında olmalı benimkisi 0.35 800 yani 280 DPI sizce uygun mudur bu arada yardımınız için teşekkür ve minnet duyarım.

Uygulaması var 1000Hz kullanıyorum 500 Hz geçirmeyi denerim faydası belki olur flick atmayı severim ama ben çok iyi de oynamamaktayım açtığım diğer konulardan anlayabilirsin bunları. Kablolar dediğim kulaklığın ve şarj kablosu laptop kullandığım için biraz yer kaplıyor kablo. Şu an bilekten oynuyorum anladığım kadarıyla koldan oynamamı tavsiye etmezsiniz sizce bir bilek oyuncusu hangi e-DPI ayarlarında olmalı benimkisi 0.35 800 yani 280 DPI sizce uygun mudur bu arada yardımınız için teşekkür ve minnet duyarım.
Tabi ki uygundur. Zaten 280 EDPI çıkıyor. Bu ortalama profesyonel oyuncuların tercih ettiği çarpan sonucu. Rica ederim ne demek :) NOT : Yazmayı unuttum, arkadaşa dediğim gibi eğer bir hedefi tutturamama, hedeften sapma veya 180 derece dönememe gibi problemler var ise kendince o aralıkta yükseltip-azaltıp yuvarlayarak oturtabilirsin.

Öncelikle edpı'ın ne olduğunu bilmen gerek. Edpı, fare DPI'ın ile oyun içi hassasiyetinin çarpımı ile çıkan ortalama hassasiyetindir.

1600 DPI X 1,3 oyun içi hassasiyetin = 2080 edpı oluyor.

Bu, ortalama edpı ın çok üstünde bir hassasiyet ile oynuyorsun demektir. Dolayısı ile burada edpı ortalaman 280-420 aralığında olması gerekmektedir. Ortalama edpı'ını bulman için şu gereksinimleri tamamlaman gerekmektedir;

- Önünden arkana kafa hizasında 180° dönebilmen.
- Ani reflekslerde adamın kafa hizasından (One tap oyuncusu değilsen body'den) sabmaması.
- Fareni hızın ile gözünle hedefe kilitlenme arasındaki doğruluk payı.

Bunlar karşılanıyor ise sensini bulmuşsun demektir. Bunları yapabilmen içinde ortalama fare DPI'ın 400-800 olmalı.

Şimdi, sana edpı nasıl bulacaksın ondan bahsedeyim;

Ortalama profesyonel oyuncuların tercih ettiği edpı 280'dir. Buradan yola çıkarak senin yüksek-orta-düşük sensini bulacağız. İlk olarak sana 400 DPI da hangi sensler var onları göstereceğim. Sonra, 800 DPI hangi sensler var onları sana paylaşacağım. Ek olarak da 1600 DPI da hangi senslerin var onları vereceğim. Şimdi;

yüksek / orta / düşük / DPI

0.7 X 1.5 = 1.05 / 280 ÷ 400 = 0.7 / 0.7 ÷ 2 = 0.35 / 400.
(1'e yuvarlanabilir)

0.35 X 1.5 = 0.525 / 280 ÷ 800 = 0.35 / 0.35 ÷ 2 = 0.175 / 800.
(0.5'e yuvarlanabilir)

0.175 X 1.5 = 0.2625 / 280 ÷ 1600 = 0.175 / 0.175 ÷ 2 = 0.0875 / 1600.
(0.25'e yuvarlanabilir)

Bunları DPI ayarlayarak öğreniyorsun. Bunlardan hangisini denersen dene zaten bahsettiğim gibi edpı = 280 (ortalama edpı) hesaplaması. Baktın tam olmuyor mu? Sana en yakın gelen sensivity i birkaç rütuş ile oynama yap (yuvarlama yap) ardından sensini kalıcı olarak kullan.

O sensivity e nasıl mı alışacaksın?

1 hafta boyunca, poligon haritasında fotoda gösterildiği gibi bir yer var orada zıplayarak 180 derece aynı yere geç. Fotoğrafta sarı renkte belirttim. Oranın üstünden ileri zıplayacaksın tam düşerken 180 derece dönüp zıpladığın yere geri döneceksin ve tam oturacaksın. Bunu her hafta 10-15 defa yap sensine alışabilirsin.

Hepsini denedim hiçbirinde mouse padim küçük olduğu için 180 derece dönemiyorum.

Hepsini denedim hiçbirinde mouse padim küçük olduğu için 180 derece dönemiyorum.

800 DPI 0,8 hassasiyette rahatça 180 derece dönebiliyorum sadece.

800 DPI 0,8 hassasiyette rahatça 180 derece dönebiliyorum sadece.
Tamamdır. Zaten hassasiyet tam oturmuyor ise yuvarlama (en rahat olabildiğiniz hassasiyet ile) yaparak kendi hassasiyetinizi bulup onu kullanacaksınız. Siz ozaman 800 DPI + 0,8 Hassasiyet ile birlikte Yüsek-Hassasiyet e sahip bir ayarla oynamanız lazım.

Tamamdır. Zaten hassasiyet tam oturmuyor ise yuvarlama (en rahat olabildiğiniz hassasiyet ile) yaparak kendi hassasiyetinizi bulup onu kullanacaksınız. Siz o zaman 800 DPI + 0,8 hassasiyet ile birlikte yüsek-hassasiyet e sahip bir ayarla oynamanız lazım.

Şimdi bu hassasiyeti kullanayim mi kullanmiyayim mi?

Geri
Yukarı