Valorant'ta %100 CPU kullanımı

Oyun içi FPS değerleri format öncesi ve sonrası aynı oranda mı?

Hayır. Önceden (Valorant için) 60 FPS sabit akıcı bir şekilde oynarken format sonrası yine 60 FPS'i görebiliyorum fakat elime silah aldığımda, bıçak aldığıma, yetenek kullandığımda falan çok fazla FPS drop giriyor ve oyun akıcı değil.

2 kere Windows üzerinden sıfırlama yaptım 1 kere kendim 1 kere bilgisayarcıya format attırdım, tüm driverları kurdum güncelledim internetteki bilgisayar hızlandırma ayarlarını yaptım en ince ayrıntısına kadar ama çözemedim. Forumdan bile sordum ama çözüm bulamadı kimse.

Güç planı ayarlarınızın yüksek veya nihai performans olduğundan emin olun. Performans ve görünüm ayarlarından En iyi Performans için ayarla seçeneğini seçin. Bazı ayarlar gözü yorabilir aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi özelleştirirseniz daha sağlıklı olur. Intel Driver
& Support Asistant programı ve ekran kartı siteniz üzerinden tüm sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun. Oyunların doğru ekran kartını kullanıp kullanmadığını kontrol edin.

1684233765114.png

Güç planı ayarlarınızın yüksek veya nihai performans olduğundan emin olun. Performans ve görünüm ayarlarından En iyi Performans için ayarla seçeneğini seçin. Bazı ayarlar gözü yorabilir aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi özelleştirirseniz daha sağlıklı olur. Intel Driver
& Support Asistant programı ve ekran kartı siteniz üzerinden tüm sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun. Oyunların doğru ekran kartını kullanıp kullanmadığını kontrol edin.

Eki Görüntüle 1780931

Dediklerinizi eminim ki 2 hafta içinde 5 veya 10 kez yaptım :(

Sürücüleri laptop ile beraber gelen CD veya USB üzerinden yüklediyseniz sürülerle beraber sistemi şişirecek gereksiz bir çok uygulama da yüklemiş olabilirsiniz. Önceden Windows güncellemelerini kapatmış ve Windows 10'un veya diğer sürücülerin daha eski ve stabil bir versiyonunu kullanıyor olabilirsiniz.

Sürücüleri laptop ile beraber gelen CD veya USB üzerinden yüklediyseniz sürülerle beraber sistemi şişirecek gereksiz birçok uygulama da yüklemiş olabilirsiniz. Önceden Windows güncellemelerini kapatmış ve Windows 10'un veya diğer sürücülerin daha eski ve stabil bir versiyonunu kullanıyor olabilirsiniz.

Sürücüleri Intel'in, AMD'nin ve Dell'in kendi sitelerinden otomatik taratarak indirdim. Gerekli Windows güncelleştirmelerini yaptım.

İkinci dediğiniz doğru olabilir çünkü ben AMD'nin kendi sitesinden ekran kartı driverı indirdiğimde bana R5 M330 driverı yüklüyor fakat aygıt yönetcisinden yüklediğimde Windows kendi R5 M430 driverı yüklüyor. Sürüm olarak aynılar ama M330 driverı daha çok özellik içeriyor ayrıca kendi ekran kartım R5 M430.

Eğer bu dediğiniz sorun öbür driverlar için de varsa ben bunları nasıl öğrenebilirim? Driver Booster öneriyorlar bu konu için ama ben kullanmak istemiyorum. Hangi driver sorunlu onu bulabilirsem kendim elle yükleme yapabilirim.

Maalesef hakim olduğum bir konu değil, daha önceden Driver Booster deneyimim de bulunmamaktadır. Driver silip yükleme işi de biraz pis bir iştir, kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz.

Geri
Yukarı