Çözüldü Valorant'ta düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

S.Karaoz

Decapat
Valorant'ta rendering scale 100 iken 50-55 FPS civarlarında alıyorum sonra rendering scaleyi 70'e düşürdüm hala aynı FPS'ler en fazla 3 FPS artmıştır. Sonra çözünürlüğü düşüreyim dedim daha da düşüyor. (V-Sync falan her şey kapalı | laptop i3-3110m/geforce 710m))

Çözüm
Oyunun dosyalarından ayarladığım rendering scale kısmını 100 yaptım normale döndü yani ve FPS artışı oldu. Sanırım o ayarı oynadığım için bir şeyler doğru olmuyordu. Yorumlariniz için teşekkür ederim.
Anlamadığım şey çözünürlüğü veya rendering scale değiştirdiğim zaman FPS değişmemesi.
Önce tüm ayarları Ultra'ya çekip çözünürlüğü 1920x1080 yapıp FPS'e bakın. Daha sonra çözünürlüğü (sanırım) 320x200 yapıp tüm ayarları en düşüğe çekin ve FPS'e bakın. Fark varsa sorun yoktur.

Oyunun dosyalarından ayarladığım rendering scale kısmını 100 yaptım normale döndü yani ve FPS artışı oldu. Sanırım o ayarı oynadığım için bir şeyler doğru olmuyordu. Yorumlariniz için teşekkür ederim.

Çözüm
Valorant'ta rendering scale 100 iken 50-55 FPS civarlarında alıyorum sonra rendering scaleyi 70'e düşürdüm hala aynı FPS'ler en fazla 3 FPS artmıştır. Sonra çözünürlüğü düşüreyim dedim daha da düşüyor. (V-Sync falan her şey kapalı | laptop i3-3110m/geforce 710M))

Son gelen güncellemeden dolayı yani Windows'dan dolayı bayagı FPS düşmüş eski güncellemeye alın.

Sırayla yazıyorum;

1- bilgisayarı taratmanızda fayda var çünkü virüsler FPS düşürebiliyor bunun için önerebileceğim en iyi program Kaspersky idir tam tarama yapmanızı öneriyorum (daha iyi analiz etmek için)

2- sürücüyü birleştirme işlemi, sürücüyü birleştirmek gözle görülür bir FPS artışı sağlayacaktır size. (disk birleştirme'nin nasıl yapıldığı hakkında bir bilgi veremem bende şu an Windows'la alakalı bir sorun yaşıyorum ezbere bilmiyorum, düzelttiğim zaman gelip yazıyı düzenlerim)

3- bilgisayarı temizlemek;
Bilgisayarı temizlemek için CCleaner önerebilirim kendisini 1 yıldır kullanıyorum ve çok memnunum + olarak Windows+r tuşları ile açılan pencereye "temp ve %temp%" şeklinde yazarak içindeki dosyaları silebilirsiniz bir sıkıntı çıkmayacaktır.

4- Valorant'ın içinden en basitinden grafik ayarlarını düşürebilirsiniz + olarak yetişkin içeriklerini kapatarak 5-4 FPS arttırabilirsiniz çünkü mermi izlerini, cesedleri ve kanları ortadan kaldırıyor.

5- daha anlatacak çok şeyim var hepsini şu anda yazamadığım için şu linkten anlatmak istediğim her şeyi öğrenebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

6- bilgisayarın performansını arttırmak için bir yolumuz daha var öncelikle bilgisayarım'a sağ tıklıyoruz ve açılan sekmede sol tarafta "gelişmiş sistem ayarları"'na basıyoruz ve performans yazan kısma tıklıyoruz "en iyi performans için Ayarla'ya basıp uyguluyoruz ve kapatıyoruz bu en az 5-6 FPS arttırır.

7- Windows+r açılan sekmeye "MSConfig" yazıyoruz önyükleme kısmına tıklıyoruz gelişmiş seçeneklere tıklıyoruz oradaki işlemci sayısı sizde tiksizdir onu tikleyip en fazla ne kadar alabiliyorsanız o sayıya yükseltin işlemci sayısını ardından Tamam'a basıp çıkın. Aynı sekmeden zaman aşımını 10 saniye yapıyoruz. Bu yöntemde oldukça FPS arttıran bir yöntemdir.

8- Valorant'ı yüksek öncelikli yapma.
Bunun için Valorant'ı açmamız gerek Valorant'ı açtıktan sonra görev yöneticisini açalım. Ve ayrıntılara gelelim Winshippin.exe gibi bir şey olması lazım onun önceliğini yükseğe alarak 10-11 FPS arttırabilirsiniz.

9- son olarak arama kısmına güç seçenekleri yazıp yüksek performansa tıklamanız yeterlidir.

10- bu çok bir şey etkilemez ama yine de yazıyorum, arka planı düz renk yapmakta fayda var ve masaüstü ergen odası gibi karmakarışık olursa oda FPS düşürür masaüstünüde düzenlemekte fayda var.

FPS arttırma bu kadardı aklıma geldikçe eklerim buraya dostlarım umarım yararlı olmuştur :)

Geri
Yukarı