Valve Hilecilerin Kökünü Kazıyacak!

OlkyNs

Decapat
Makaleler
73
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
367970

CS:GO'da hilecilerin önünü açmaya devam eden Valve hakkında oyuncular tarafından kötü yorumlar gelirken hilecileri deyim yerindeyse cin gibi çarpmaya başladı.

CS:GO'nun hile çukurunda bir türlü kurtulamaması Valve'ın günümüze kadar büyük bir belası oldu. Oyunun ücretsiz olması ve Prime Status'e ücretsiz hesaptan ulaşılması gibi güncellemeler insanları oyundan tam anlamıyla soğutmaya başlamışken geçen ayın Steam VAC Ban verileri ortaya çıktı. Bir ay içinde 1 Milyon'dan fazla oyuncunun oyundan birden bire banlandığı gözlemlendi. Bu kadar oyuncunun Overwatch veya VAC sistemiyle banlanamıyacağına göre Valve'ın gizliden gizliye geliştirdiği VACNET sistemi kendini göstermeye başladı diyebiliriz.

Nedir bu VACNET? Bu sistem yapay zeka destekli hile analiz yazılımı. Aslında 2016 yılından beri adı bilinen fakat pek işlevini göremediğimiz bir yazılım olan VACNET, kendini geçen ay oldukça iyi bir şekilde gösterdi. Hatta Valve bu yazılımı kullanmak için 1700 tane işlemci aldığı haberlerini de önceden duymuştuk. Peki Valve neden hem hilecilerin önünü açıp hem de bu sistem ile hilecileri banladı dersiniz? Bu yapay zeka hilecileri muhteşem bir hızla tespit edebilme yeteneğine sahip. Bu kadar iyi bir yazılım gelişitirilken geriye kalan tek şey büyük bir hileci kitlesiydi ki bunu da zaten yaptılar ve yapmaya da devam edecekler. Bu sayede birer ikişer hileci oyuncular değil büyük sayıda hileci kesim banlanacak.

367971

Steam DB'den aldığım verilere dikkatlice bakarsanız muazzam bir artış olduğunu görürsünüz. Bu yazılımin geliştirilmeye devam edeceğini biliyoruz. Şu an resmi bir duyurusu yapılmadı VACNET'in. 6 ay sonra resmi duyuruyla tanıtılması bekleniyor. Diğer bir husus da oyundaki hilecilerin artacağı. Maalesef bu kişilerin oyundan kalıcı olarak yasaklanması için bu kitlenin artması gerek. Belki sonunda CS:GO tamamen temiz bir oyuna dönüşebilir.

Hilecilerin hile olduğunu anlamanın en basit yolunu söylüyorum. Şu rekabetçi oynarken öldüğümüzde nasıl öldüğümüzü göstermiyor. Bunu gösterse o adamın hile olup olmadığını zaten anlarız. Ondan sonra videolu kanıt falan ayarlanır.

Başlığı görünce gülmeye başladım, hala gülüyorum. Bu oyunda hile bitmez! Valve bitirmez! Neden bitirsin ki? Ben hile'den ban yiyip 4-5 kez hesap alan adamı biliyorum. O yüzden umudum yok.

Kısaca Allah bana bu oyunda hilenin biteceğine inanan insanların umudundan versin! :)

Hilecilerin hile olduğunu anlamanın en basit yolunu söylüyorum. Şu rekabetçi oynarken öldüğümüzde nasıl öldüğümüzü göstermiyor. Bunu gösterse o adamın hile olup olmadığını zaten anlarız. Ondan sonra videolu kanıt falan ayarlanır.
Dediğiniz şey çok mantıksız ölüm kamerası rekabetçide olamaz olsaydı takım arkadaşlarının yerini görebilirdiniz,adamın oyun tarzını görürdünüz zaten bu dediğiniz özellik basit eğlencede var .Rekabetçidde olamaz böyle bir sistem.

Ama öyle olursa da ölüm anını izlerken bizi öldüren kişinin saklanmış bir arkadaşı da orada gözükürse öldüğümüzde info verebiliriz. Gerçi onu da diğer takım arkadaşlarını görünmez yaparak da çözebilirler.

Çok sık CS:GO oynayan biri değilim. Fakat son 3 haftadır baya fazla oynadım. Sadece 1 tane hile geldi. Onda da tam emin değilim. Adam cidden iyi oynuyor olabilir. Öyle net bir hile belirtisi yoktu. Fakat ciddi anlamda hile konusunda azalma var. Oyun şu an için oynanabilir derecede olmuş. Eskiden çok daha kötü durumdaydı oyun.

Ayrıca şunu belirteyim bazı oyuncular önüne gelene hile diyor. Bu kesim sanki oyunda aşırı bir hile varmış gibi söylüyor. 3 hafta boyunca bana hile diyen yaklaşık on kişi vardı. O kadar iyi oynamama rağmen millet artık nasıl bir kafa yaşıyorsa direkt hile oluyorsun. Bu kesimleri de fazla takmamak lazım. Cidden söylüyorum oyun oynanabilir derecede.

Benim tek olumsuz baktığım taraf oyunu ücretsiz oynayıp belli bir süre sonra Prime olmaları. Ücretsiz oynayanlar ileride Prime olmazsa daha iyi olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı