VanillaOS nasıldır?

Gnome masaüstü kullanan Ubuntu tabanlı başka bir dağıtım sadece. Genellikle benim gibi dağıtımlarda görünüşten ziyade ağırlık ve yüküne bakan kimseler için pek gözde bir dağıtım sayılmaz. Gene de indirip denemiş olan arkadaşlar vardır belki daha aydınlatıcı yorumlar görebiliriz.

Yeni birisi isen deneme.
Azda olsa sıkıntıları var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
1 seneyi fazlasıyla geçti yeni değilim.

Çoğu dağıtımı kullandım zaten de burada da bi araştırmak istedim.
Adam videoda yanlış hatırlamıyorsam olumsuz bir şey demiyordu.
Gnome kullanmasa bir denemek isterdim. Gnome bana cep telefonu menüsü gibi itici geliyor.
Ben GNOME seviyorum ama evet doğrusu telefon menüsü benzetmenize maalesef katılmamak elde değil.
Gnome masaüstü kullanan Ubuntu tabanlı başka bir dağıtım sadece. Genellikle benim gibi dağıtımlarda görünüşten ziyade ağırlık ve yüküne bakan kimseler için pek gözde bir dağıtım sayılmaz. Gene de indirip denemiş olan arkadaşlar vardır belki daha aydınlatıcı yorumlar görebiliriz.
Muhtemelen birisi bu akşam ben olacağım.

Aslında Ubuntu/Debian tabanlı Minimal bir OS arıyorum, resmi olarak GNOME destekli. Öyle bir tane bulsam çok mutlu olacağım. Arch, Fedora vesayre kullanmaktan sıkıldım artık.

Debian kurmak çok istiyordum ama onu da kurmayı bir türlü beceremiyorum. Cihaz kaynaklı herhalde. Wi-Fi driver'larıyla ve gereksinimleriyle boot ediyorum. Kurulumun ortasında sürekli hata veriyor.

Gentoo kullanmaya da epey yaklaştım da yüksek derleme süresi benim epey canımı sıktı. Keşke alternatif çözümü olsa.

1 seneyi fazlasıyla geçti yeni değilim.

Çoğu dağıtımı kullandım zaten de burada da bi araştırmak istedim.
Adam videoda yanlış hatırlamıyorsam olumsuz bir şey demiyordu.

Ben GNOME seviyorum ama evet doğrusu telefon menüsü benzetmenize maalesef katılmamak elde değil.

Muhtemelen birisi bu akşam ben olacağım.

Aslında Ubuntu/Debian tabanlı Minimal bir OS arıyorum, resmi olarak GNOME destekli. Öyle bir tane bulsam çok mutlu olacağım. Arch, Fedora vesayre kullanmaktan sıkıldım artık.

Debian kurmak çok istiyordum ama onu da kurmayı bir türlü beceremiyorum. Cihaz kaynaklı herhalde. Wi-Fi driver'larıyla ve gereksinimleriyle boot ediyorum. Kurulumun ortasında sürekli hata veriyor.

Gentoo kullanmaya da epey yaklaştım da yüksek derleme süresi benim epey canımı sıktı. Keşke alternatif çözümü olsa.
Hocam en önemli Linux'a geçme nedenim Gnome idi 😄 İlk zamanlar çok seviyordum, işin içine girdikçe, Linux'u tanıdıkça Xfce, Kde Plasma, Budgie, Cinnamon vs'nin daha güzel olduğunu gördüm. Biraz daha özelleştirilebilir olsa yine kullanmak isterim.

Ayrıca 3-4 aylık Linux maceramda gördüğüm kadarıyla kullanıcılar belirli bir distroda kalmıyor, herkes farklı farklı dağıtımların tadına da bakmak istiyor. Benden daha iyi biliyorsunuzdur gerçi, şöyle yaptm, USB Stick'e Ventoy kurdum, içine de bir çok distro iso'su attım. Laptop'da 2 tane SSD var, arada bir Ventoy'dan dağıtım seçip kuruyorum, bu akşam Solus'a bir bakasım var. Siz de öyle yapabilirsiniz.

Ben pek sevmedim şahsen. Fikir gerçekten çok çok iyi, fakat Ubuntu'ya uyan bir tema değil bence. Immutable sistemlerin en iyi implement edilebileceği ortamlar Fedora gibi distrolar diye düşünüyorum.

Hocam en önemli Linux'a geçme nedenim Gnome idi 😄 İlk zamanlar çok seviyordum, işin içine girdikçe, Linux'u tanıdıkça Xfce, Kde Plasma, Budgie, Cinnamon vs'nin daha güzel olduğunu gördüm. Biraz daha özelleştirilebilir olsa yine kullanmak isterim.

Ayrıca 3-4 aylık Linux maceramda gördüğüm kadarıyla kullanıcılar belirli bir distroda kalmıyor, herkes farklı farklı dağıtımların tadına da bakmak istiyor. Benden daha iyi biliyorsunuzdur gerçi, şöyle yaptm, USB Stick'e Ventoy kurdum, içine de bir çok distro iso'su attım. Laptop'da 2 tane SSD var, arada bir Ventoy'dan dağıtım seçip kuruyorum, bu akşam Solus'a bir bakasım var. Siz de öyle yapabilirsiniz.
Ben pek ısınamadım o dağıtıma ya.
Ben pek sevmedim şahsen. Fikir gerçekten çok çok iyi, fakat Ubuntu'ya uyan bir tema değil bence. Immutable sistemlerin en iyi implement edilebileceği ortamlar Fedora gibi distrolar diye düşünüyorum.
Evet değilmiş.

Az önce Vanilla kurdum ama cidden kullanılabilir bir dağıtım olduğunu söylemem cidden çok zor. Doğrusu pek beğenemedim. Neofetch yükleyip mesela terminale neofetch yazınca komut yok uyarısı alıyorsunuz. "apx run neofetch" demeniz gerekiyor.

Debloat edili kurdum bu arada. Ona rağmen 1.5 GB RAM kullanımıyla karşıladı. 6/10 özetle. Fikir çok güzel diye verdim bu puanı.

Aslında Ubuntu/Debian tabanlı Minimal bir OS arıyorum, resmi olarak GNOME destekli. Öyle bir tane bulsam çok mutlu olacağım. Arch, Fedora vesayre kullanmaktan sıkıldım artık. Debian kurmak çok istiyordum ama onu da kurmayı bir türlü beceremiyorum. Cihaz kaynaklı herhalde. Wi-Fi driver'larıyla ve gereksinimleriyle boot ediyorum. Kurulumun ortasında sürekli hata veriyor.

Fedora Workstation aslında GNOME ile geliyor. Onun dışında Ubuntu tabanlı Pop_OS! vardı. Ancak mininal olarak en sağlamı Arch gibi bir dağıtımla saf olarak kurmak olurdu veya Fedora Everything ile GNOME kurmak olabilir. Eğer paket sorunu yüzünden VanillaOS tercih ettiyseniz onun yerine Distrobox ile hangi dağıtımı kullanırsanız kullanın. Ubuntu , Debian paketlerini kullanmakta mümkün. Debian'ın düzgün çalışmama sebebinin kaynağı genelde eski bir çekirdek sürümü ile geliyor. Debian Sid sürümüne bir bakabilirsiniz. Çekirdekte donanım için bir uyumsuzluk varsa yeni bir çekirdek sürümünde çözüldüyse kurulma ihtimali var.

Aslında eğer birden fazla masaüstü düzeni hazır gelsin, ben arasından seçip kullanayım çok uğraşmak istemiyorum diyenler için de birkaç dağıtım var. Ubuntu Mate ve Zorin Core. Bu dağıtımlar içindeki ayarlar ile kolaylıkla görünüm değiştirebiliyor. Endeavour'da da yüklerken internet açınça istediğiniz masaüstünü seçip kurduğunuz için biraz daha rahat oluyor.

Normalde kağıt üstüne her dağıtımda her masaüstü ortamı kullanmak mümkün ama iş pratiğe gelince dağıtımın varsayılan masaüstünü değiştirdiğinde baş ağrısı olmaya başlıyor. Uyumsuzluk, gereksiz bir ağırlık, yeni yüklediğin programların menüye gelmemesi vb. Örneğin düz Ubuntu kurup LXDE masaüstü kullanmakla, direkt LXDE masaüstü kullanan LXLE kullanmak arasında özellikle yük olarak bayağı fark var.

Yeni konular

Geri
Yukarı