Çözüldü Vantilatör Tozlanması Hava Akışını Etkiler Mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Birkaç ay önce sıcaklardan dolayı eve 80 Watt gücünde bir vantiratör aldım. İlk birkaç ay ilk ayarda dahi iyi bir soğutma sağlıyordu. Özellikle şu 15 gün içerisinde hava akışının bayağı azaldığını fark ettim. Özellikle kanatlarda tozlanma mevcut. Vantiratörü söküp temizlesem hava akışı düzelir mi? Toz, çok fazla etki eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Toz hava akımını tabi azaltır ama sizin bunu hissedebilmeniz için yılların tozu gerekir ki onu da pek hissetmezsiniz. Voltaj değerleriyle alakalı bir sorun varsa üflemesi düşebilir. Vantilatörünüzü başka bir odanın prizinde deneyin.

Kanat kısmında ve koruyucu demirlerinde ciddi bir tozlanma vardı. Eve gelince ön kısmını söküp yıkadım ve kuruladım. Çalıştırdığımda ciddi anlamda hava akışının arttığını söyleyebilirim. Temizlemek çözüm oldu. Herkese teşekkürler.

Kanat kısmında ve koruyucu demirlerinde ciddi bir tozlanma vardı. Eve gelince ön kısmını söküp yıkadım ve kuruladım. Çalıştırdığımda ciddi anlamda hava akışının arttığını söyleyebilirim. Temizlemek çözüm oldu. Herkese teşekkürler.

Çözülmesi güzel ama o tozlanma ile performas kaybı garip bir durum ama mümkünatı var demek ki.

Haziran ayında aldığım sanayi tipi vantilatör Haziran'ın son ayında motoru yanmıştı, nasılsa sıfır bir şey olmaz tozdan demiştim, her gün çalışıyordu sadece haftada bir pervaneyi temizledim ay sonunda motorda ki tozdan motoru yanmıştı.

Geri
Yukarı