Var olan şeyler neden var?

• Konuyu başlatan qiro
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 496

qiro

Centipat
Makaleler
1
Neden evren var? Neden dünya var? Neden ben varım? Neden ölüm var? Neden sonsuzluk yok? Sonsuzluk kötü bir şey mi? Ahiret gerçekten var mı? Eğer varsa sonsuluk çok saçma değil mi? Teknoloji gelişirse ne olur? Dün geceden beri bunlar kafamı sorguluyor cidden bunlar yüzünden uyuyamamdım. Sadece içimi dökmek istedim.

Her şeyin varlık sebebi geriye doğru en ince ayrıntılarına kadar atomdan atoma takip edilebilseydi, büyük patlama anına kadar bir hareket odaklı sebep sonuç ilişkisine bağlı olduğu görülürdü. Ancak onun nedeni ise bilinmiyor. Çünkü büyük patlama öncesine dair düzgün bir tahmin bile yürütülemiyor. Zamanın ve mekanın olmadığı bir hiçlik.

İslam inancına göre var olmamızın bir sebebi var o da sınanmak. Yaptığımız eylemlere göre cennet ya da cehenneme gideceğiz. Bu arada ölüm kaçınılmaz bir hakikattir. Allah hariç var olan her canlı ölecektir. Bunlara 4 büyük melekte dahil. Gerçi Ateist isen bu dediklerimin senin için pek bir anlamı yok. Sana tavsiyeler verecek olursam ise onlar da şunlar olur: Her zaman sorgula, dini sakın çevrendekilere sorarak öğrenme. Bunun nedeni ise ülkenin büyük bir çoğunluğunun inandığı dinden haberi olmaması. Tabi karşıdakinin bilgisine güveniyorsan sorabilirsin. Dini güvenilir hocalardan, profesörlerden de öğrenebilirsin. Ayrıca müslümanların işlediği günahlar, yaptıkları yanlışlar seni dinden soğutmasın. Unutma, kusursuz olan müslümanlar değil, İslam'dır.

Kişi olarak ise Caner Taslaman'ı önerebilirim. İzlediğim bir kaç videosunda memnun kalmıştım.

Son düzenleme:
Hikâye dinlemek isterseniz, soru işaretlerinizi bir imam ile konuşarak giderebilirsiniz. İstemezseniz, bütün bunlar çözülmeyi bekleyen, belki de hiç çözülemeyecek büyük gizemler... İnsanlık, bir gün bu soruların yanıtlarını bir şekilde bulursa, dünya baştan aşağı değişecektir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı