Vatanbilgisayar 20 iş günü süresi dolan ürün iadesi

Alper AKMEHMET

Kilopat
Yer
Rize
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS PRIME H610M-K D4 Intel H610 Soket 1700
Intel Core i5 12400F Soket 1700 12. Nesil 2.50GHz İşlemci
Kingston HyperX Predator DDR4 3000 Mhz (2x8)
ROG Strix Radeon™ RX 6600 XT OC Edition 8GB GDDR6
Asgard 250 GB m.2 Ssd
XIGMATEK VECTOR S SERİSİ 80PLUS SİLVER 750W
Meslek
Satış Müdürü
Merhabalar, 09.09.2016 tarihinde Vatan Bilgisayardan almış olduğum Sapphire RX 480 Nitro+ O.C 8GB 256bit ekran kartım 6 ay sonra 19.03.2017 tarihinde arızalandı. Aynı gün ürünü Vatan Bilgisayarın Rize şubesine teslim ettim. Ayın 20'sinde ürünü distribütör firma olan Endeks Bilişime gönderdiler. Ürün Endeks Bilişimin Eline 23.03.2017 tarihinde ulaştığını 24.03.2017 tarihinde de ServisPoint firmasına ulaştığı bilgisine ulaştım. Kendi hesaplarıma göre bu gün ekran kartım için 20. iş günü. Endeks Bilişim ekran kartı ile alakalı Vatan Bilgisayara ürüne iade kesebilirsiniz bilgisini iletmiştir. Öğrenmek istediğim;

* Servis süresi benim cihazı Vatan Bilgisayar'a teslim ettiğim gün mü başlıyor yoksa ürünün Endeks Bilişime ulaştığı gün mü. Konu ile alakalı " Alo 175 Tüketici Hattı " ile görüştüğümde bana Vatan Bilgisayara teslim ettiğiniz formda teslim tarihi var ise 20 iş gününün bu gün itibari ile başlayacağını söylediler. Fakat Vatan Bilgisayar ısrar ile ürünün 3 iş günü daha olduğunu bildiriyor. 12.04.2017 tarihinde tüketici hakem heyetine gitmem durumunda sonuç lehime mi olur aleyhime mi? Şimdiden Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuda benim de bilgiye ihtiyacım var. 4. kez garantiye gönderdiğim hoparlör hakkında. Sanırım 1 ay kadar olacak gelmedi henüz. İzlemedeyim.

Tüketici hakem heyetine gidin. Onlar sorunu çözerler. Ayrıca 20 iş günü geçip hala vermedilerse en azından para iadesi yapmaları lazım.

Vatan Bilgisayar sadece kargo görevi görüyor. Teknik servise ulaştığından itibaren 20 iş günü geçerlidir. Vatan Bilgisayar'ın herhangi bir durumu yok. Sadece ücretsiz olarak sizin yerinize ürünü gönderip getirtiyor. Vatan Bilgisayar'ı darlarsanız eğer erken alırsınız, biraz ağır bir kargosu var.

Endeks Bilişim ekran kartı ile alakalı Vatan Bilgisayara ürüne iade kesebilirsiniz bilgisini iletmiştir.

Anladığım kadarıyla iade kararı çıkmış zaten.
Konuyu açmanızdaki amacın detaylı bilgi almak olduğunu varsayıyorum.

Ürünün servis süreci tüketici hattının da dediği gibi senin ürünü Vatan Bilgisayar'a başvurmanızla başlar. Başvuru formundaki iade ya da tamir talebini belirtilip/belirtmemesi ne kadar önemli bilemiyorum ama süreç bu tarihte başlamış olur. Başvuru formunda tarih önemlidir kanıt açısından.

Mevzuatta her ne kadar bu durum bu şekilde belirtilse de sonuçta asıl sorumlu kişi servis, üretici firma veya distribütör firmadır.
Vatan Bilgisayar'ın 3 günlük tölerans süresini de göz önünde bulundurmak gerek.

Sıkıntı yaşamamak adına satıcı yerine direk olarak yetkili servislere başvurursanız sizin için avantaj olur.

Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmanız durumunda büyük ihtimalle sonuç lehinize olacaktır. Ancak zaten iade kararı çıktığı için başvurmanızı önermem. Aksi taktirde süreç daha da uzayacaktır sizin için.

Bu gibi durumlarda haklarımızı bilip, karşı tarafı da düşünmek lazım mağduriyet yaşanmaması adına. :)

Endeks Bilişim'i biraz sıkıştırdım. Kendileri vatan bilgisayar ile görüşerek iade alınabileceğini teyit ettiler. Kartı değiştirdim. Asus Rog Strix Rx480 8 Gb versiyonu aldım. Şimdilik bir problem gözükmüyor. Inşallah diğer kartım gibi buda 6 ay da rahmetli olmaz :) Teşekkürler cevaplar için.

Vatan Bilgisayar'dan teslim ettiğinize ait aldığınız servis kayıt formunda yazan tarihten itibaren başlar. Onların verdiği farklı tarihler zaman kazanma gayesinden başka birşey değildir. Ayrıca İl Tüketici Hakları Kurumu'na gittiğinizde pat diye soruşturma açılmıyor. :) Görevli memurla yapacağınız görüşmede zaten size durumun seyrinin ne olacağını detaylıca anlatacaktır. Ayrıca vatandaştan yana olan nadir kurumlardandır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı