Vatan'dan alınan monitör iadesi

kalimaki

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar. Yardımınıza çok ihtiyacım var.

Vatan Bilgisayar'dan (internetten) AOC monitör siparişi verdim. 1 adet ölü piksel ile geldi. 7 Mayıs fatura tarihi. 12 Mayıs'ta geri yolladım, 14 Mayıs'ta Vatan merkezine ulaştı iade kargom.

Özetle ilk 14 gün içerisinde iade ettim. Müşteri hizmetlerini arıyorum, koşulsuz iade hakkımı kullanmak istiyorum diyorum. Müşteri temsilcisi bana ilk önce servise gidecek, orada kontrol edildikten sonra satış ekibi size iade mi yoksa değişim mi yapmak istersiniz diye soracak diyor. Bu süreç bu şekilde mi işliyor? 20 günden bahsediyorlar. Ve pandemi nedeniyle ancak gelecek hafta servise gönderebileceklerini söylüyorlar. Ne yapmam gerekiyor. 14 günde iade-değişim hakkımı öldürmeye mi çalışıyorlar?

Vatan.com'daki AOC yetkilisi direkt iade hakkın var diyor. Ben memnun kalmadım iade istiyorum diye söyle diyor. Vatan m. temsilcisi farklı bir şey söylüyor.
Zaten bilgisayarı toplarken çok sıkıştırdım bütçemi bir de bu durum beni kötü etkiler ne tavsiyeniz var?

Son düzenleyen: Moderatör:

Vatan Bilgisayar'dan (internetten) AOC monitör siparişi verdim. 1 adet ölü piksel ile geldi. 7 Mayıs fatura tarihi. 12 Mayıs'ta geri yolladım, 14 Mayıs'ta Vatan merkezine ulaştı iade kargom.

Özetle ilk 14 gün içerisinde iade ettim. Müşteri hizmetlerini arıyorum, koşulsuz iade hakkımı kullanmak istiyorum diyorum. Müşteri temsilcisi bana ilk önce servise gidecek, orada kontrol edildikten sonra satış ekibi size iade mi yoksa değişim mi yapmak istersiniz diye soracak diyor. Bu süreç bu şekilde mi işliyor? 20 günden bahsediyorlar. Ve pandemi nedeniyle ancak gelecek hafta servise gönderebileceklerini söylüyorlar. Ne yapmam gerekiyor. 14 günde iade-değişim hakkımı öldürmeye mi çalışıyorlar?

Vatan.com'daki AOC yetkilisi direkt iade hakkın var diyor. Ben memnun kalmadım iade istiyorum diye söyle diyor. Vatan m. temsilcisi farklı bir şey söylüyor.
Zaten bilgisayarı toplarken çok sıkıştırdım bütçemi bir de bu durum beni kötü etkiler ne tavsiyeniz var?
Bildiğim kadarıyla servise göndermeden iade almaları gerekiyor, işi yokuşa sürüyorlar gibi. Şikayetvar ve diğer forumlarda da konularını açın süreç hızlansın.

Hocam konu açtım fakat etkili olur mu bilmiyorum. Süreç tam olarak nasıl onu da bilmiyorum iade ile ilgili.
Hocam @BilgisayarKurdu bu konu ile ilgili bir tavsiyeniz var mı?

Son düzenleme:

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
Aslında hem "Vatan.com'daki AOC yetkilisi" hem de " Vatan m. temsilcisi" doğru söylemiş olabilir. Malın ayıplı olma süreci ile 14 günlük cayma hakkının kullanılması süresi farklı.

Siz, 1 adet ölü piksel nedeniyle malın ayıplı olduğunu ve para iadesi yapılmasını istemişsiniz. Öncelikle ayıplı olan mal için 14 günlük süre bağlayıcı değildir. 2 yıllık zamanaşımı süresine tabi olup 6502 sayılı TKHK m.11'deki seçimlik haklarınızı kullanabilirsiniz. Ancak herhangi bir nedenle cayma hakkınızı kullanmak istiyorsanız 14 günlük süre ile bağlısınız.

Öncelikle 1 adet ölü pikseli program yardımıyla tespit etmişseniz ve genel kullanımınıza etki etmiyorsa, başka bir ifade ile belli olmuyorsa 'önemsiz ayıp' olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla monitör, ayıplı mal hükmünde sayılamayacağı için sözleşmeden dönme (para iadesi) hakkınızı kullanamayabilirsiniz.

Eğer para iadesi almak istiyorsanız size önerilerim şudur;
1- Vatan Bilgisayar'a faturanızla birlikte ürünü beğenmediğinizi (gerekçe bildirmek zorunda değilsiniz) ve cayma hakkını kullanmak istediğinizi belirten bir mail atın. Mailinizde ayrıca ölü piksel olduğunu da belirtmenizde fayda olur/olabilir. Ancak ölü piksel nedeniyle para iadesi değil de TKHK ilgili maddesine göre 14 günlük cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi vurgulayın. Maili, malın size kargo ile ulaştığı tarihten 14 gün içinde, yollamanız gerekmekte. Eğer satıcı diretirse attığınız mail ile birlikte THH'ye başvurursunuz.

2- (Yorumumu geç görürseniz ve) Eğer üstte belirttiğim cayma hakkınızı kaybederseniz ve satıcı para iadesi yapılmamasında diretirse malın ölü piksel içerdiğini ve malın kullanımına engel olduğuna ikna edici gerekçelerle THH'ye başvurmanız ve gerekmektedir.

THH'ye başvuru ve bu başvurunun sonuçlanması uyuşmazlık için yetkili THH'nin iş yüküne bağlı olarak bir kaç hafta sürebileceği gibi 6 ay da sürebilir. Genel olarak nüfus yoğunluğu az olan yerleşim yerlerine göre nüfus yoğunluğu fazla olan yerleşim yerlerindeki THH'de daha uzun sürmektedir.

Son düzenleme:
Hocam çok teşekkürler ilgin için. Ürün faturası 7 mayıs tarihli. Vatan Bilgisayar`a geri ulaştırdığım gün ise 14 mayıs. O günden beri ürün onlarda. Faturayı da ürün ile yolladım. Para iadesi almak istiyorum. Defalarca müşteri hizmetlerine söyledim iade istediğimi ama yokuşa sürdüler. Mailde TKHK`ı açmama gerek var mı? Yoksa sipariş numarası, gönderi numarası gibi bilgileri ve faturayı ek ile yollayıp direkt TKHK gereği hakkım olan cayma hakkımı kullanmak ve para iadesi istiyorum diye yazmam yeter mi? Ayrıca mail adresleri nedir?

Rica ederim,

Hocam çok teşekkürler ilgin için. Ürün faturası 7 mayıs tarihli. Vatan Bilgisayar`a geri ulaştırdığım gün ise 14 mayıs. O günden beri ürün onlarda. Faturayı da ürün ile yolladım. Para iadesi almak istiyorum. Defalarca müşteri hizmetlerine söyledim iade istediğimi ama yokuşa sürdüler. Mailde TKHK`ı açmama gerek var mı? Yoksa sipariş numarası, gönderi numarası gibi bilgileri ve faturayı ek ile yollayıp direkt TKHK gereği hakkım olan cayma hakkımı kullanmak ve para iadesi istiyorum diye yazmam yeter mi? Ayrıca mail adresleri nedir?

Ürünün faturasından değil, ürünün kargo ile size geldiği tarihten itibaren 14 gün içinde kalıcı veri saklayıcısı ile cayma hakkınızı kullandığınızı satıcıya bildirmeniz gerekiyor. Mail adresi şirketlerin internet sitelerinin "İletişim" sayfasında olur.

1- Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Adresimiz: [email protected]
2- Mail: [email protected]

Aynı mailinizi yukarıdaki maillerden ikisine birden atabileceğiniz gibi sadece 2. olana da atabilirsiniz. Aslında sonuç alınana kadar faturanın sizde kalması, faturanın bir kopyasının yollanması daha uygun olurdu. Ancak zaten ürün internetten alındığı için e-fatura ya da faturanın bir kopyası sizde vardır.

29188 Sayılı Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği m.9
(1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.
(2) Cayma hakkı süresi, ... mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar.

m.11
(1) Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin cayma hakkı süresi dolmadan, yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmesi yeterlidir.
(2) Cayma hakkının kullanılmasında tüketici, EK’te yer alan formu kullanabileceği gibi cayma kararını bildiren açık bir beyanda da bulunabilir. Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin bu formu doldurabilmesi veya cayma beyanını gönderebilmesi için internet sitesi üzerinden seçenek de sunabilir. İnternet sitesi üzerinden tüketicilere cayma hakkı sunulması durumunda satıcı veya sağlayıcı, tüketicilerin iletmiş olduğu cayma taleplerinin kendilerine ulaştığına ilişkin teyit bilgisini tüketiciye derhal iletmek zorundadır.

Cayma hakkının kullanımının ispatı size aittir. "Satıcı tüketicinin bu formu doldurabilmesi veya cayma beyanını gönderebilmesi için internet sitesi üzerinden seçenek de sunabilir". Böyle bir seçenek sunulmadıysa cayma hakkınızı mail ile atmanız iyi olur. Şu şekilde bir form doldurabilirsiniz;

-Bu formla aşağıdaki malın satışına ilişkin TKHK ilgili maddesi uyarınca sözleşmeden cayma hakkımı kullandığımı beyan ederim.
-Sipariş tarihi veya teslim tarihi: (Kargonun size teslim tarihini yazmanızda fayda var)
-Cayma hakkına konu mal:
-Cayma hakkına konu malın bedeli:
-Tüketicinin adı ve soyadı:
-Tüketicinin adresi:
-Tarih:

Cayma hakkınız ile sorun çıkarsa gönderdiğiniz bu maili THH'ye başvuruda delilleriniz arasına koyarsınız. Hakkınızı alacağınızı düşünüyorum.

Umarım doğru yapmışımdır.
07.05.2020 tarihinde internet siteniz üzerinden sipariş verdiğim *** sipariş numaralı ürün ; 09.05.2020 tarihinde elime ulaştı. Ürünü ilk 14 gün cayma hakkımı kullanarak iade ettim. Ürün tarafınıza 14.05.2020 tarihinde ulaştı.
İlgili ürünün satışına ilişkin TKHK ilgili maddesi uyarınca sözleşmeden cayma hakkımı kullandığımı beyan ederim.

Sipariş tarihi: 07.05.2020
Teslim aldığım tarih: 09.05.2020
Tarafınıza geri yolladığım tarih: 14.05.2020
Cayma hakkına konu mal: AOC 24" C24G1
Cayma hakkına konu malın bedeli: 1641 TL
Tüketicinin adı ve soyadı: ****
-Tüketicinin adresi: *****
-Tarih: 19.05.21020
Herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin ürünü iade etmek istiyor ve bedelinin geri ödenmesini istiyorum. Ürüne ilişkin fatura ektedir.

Geri
Yukarı