VBIOS değiştirilirse ne gibi sonuçlar doğar?

Ma'at

Gigapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
8
Yer
LTFH
Zotac Gaming GeForce RTX 2060 kullanıyorum. Normalde RTX 2060'ın kullandığı TU106-200A-KA-A1 yerine resmi olarak Evga RTX 2060 KO modellerinde kullanılan TU104-150-KC-A1 kullanıyor. Emin değilim ama TU106 modelinde "200(A)" yani "A" harfi geçtiğinden voltaj verip OC desteği oluyor diye biliyorum. Bende olmadığı için herhangi bir şekilde voltaj arttırımı yapamıyorum. Güç limitini arttıramıyorum fakat %22 azaltabiliyorum. Peki bu ekran kartına farklı bir modelin veya farklı bir markanın BIOS'unu yüklersem büyük bir sorun olur mu? Sorun olmadı diyelim, voltaj arttırma seçenekleri sunulur mu?

Bendeki GPU BIOS sürümü "techpowerup.com"un VGA BIOS Collection kısmında daha doğrulanmamış bir sürüm.

Bence yan sitelerden Bios gibi önemli güncellemeleri yükleme, Her firmanın kendi sitesinde güncel Bios yazılımları bulunur. Firmanın kendi sitesinden yüklemeni tercih ederim, herhangi bir sorun çıkartacağını da zannetmiyorum.

Büyük risk. Tamirlik bile olabilir. Çünkü DRM koruması yazıyolar biosun içine, eğer başka bir bios yüklersen hatta ne kadar aynı kart için yazılmış olsa da; yükleme işleminin ardından patch işlemi uygulamadıysan geçmiş olsun.

Bence yan sitelerden Bios gibi önemli güncellemeleri yükleme, Her firmanın kendi sitesinde güncel Bios yazılımları bulunur. Firmanın kendi sitesinden yüklemeni tercih ederim, herhangi bir sorun çıkartacağını da zannetmiyorum.
Şu anki orijinal BIOS ile sıkıntım yok. Aynısını yüklemeyeceğim de "farklı bir BIOS yüklesem ne olur"un cevabını aramak için böyle bir konu açtım. Ayrıca ürünün sayfasında bulamadım orijinal BIOS'u.

Büyük risk. Tamirlik bile olabilir. Çünkü DRM koruması yazıyolar biosun içine, eğer başka bir bios yüklersen hatta ne kadar aynı kart için yazılmış olsa da; yükleme işleminin ardından patch işlemi uygulamadıysan geçmiş olsun.
Peki bu patch nasıl yapılır, bir bilginiz var mı?

Şu anki orijinal BIOS ile sıkıntım yok. Aynısını yüklemeyeceğim de "farklı bir BIOS yüklesem ne olur"un cevabını aramak için böyle bir konu açtım. Ayrıca ürünün sayfasında bulamadım orijinal BIOS'u.

Peki bu patch nasıl yapılır, bir bilginiz var mı?
Programla yapılıyor. Matoking/NVIDIA-vBIOS-VFIO-Patcher

Peki bir ihtimal bu .rom uzantılı VBIOS'ları (NVFlash ile şu anki orijinal VBIOS'u .rom olarak yazdırdım) bir şekilde kendim özelleştirebilir miyim?

Farklı uyumsuz bir VBIOS'da ekranda abuk sabuk şekiller çıkıyor. Ama hiç çıkmayadabilir bilemem orasını :D
Yedek aldım, orasında sıkıntı olmaz. Şu an benim için tek önemli olan şey çalışması. Araştırabildiğim kadar araştırıyorum.
Arkadaşlar Evga RTX 2060 KO modelinin yani TU104 olan modelin VBIOS'unu sorunsuz attım. Başta görüntü gelmedi, diğer Display Port girişine taktım ve sonra geldi görüntü. Konuda bahsettiğim (A) ibaresi olan VBIOSları (A) ibaresi olmayan GPU'lara atamıyorsunuz. Artık eskiden minimum %32 olan fan hızı şu an minimum %0 olabiliyor, yani bir nevi "Fan Stop" özelliği oldu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı