Çözüldü VBIOS yüzünden brick olmuş RX 570'i kurtarma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

rojhatkavak

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar
Şu sıralar kendi çapımda mining olayına merak saldım. 4 GB'lık kartlar ile ETC mining yapıyordum. Yakın zamanda aldığım ASUS ROG RX570 4 GB Ekran kartının Hive OS üzerinde 88-90 derecelere çıktığını gördüm ve MH değerlerinin de bu ölçüde azaldığını fark ettim. Ben de Polaris BIOS editör
Uygulaması ile karta uygun bir VBIOS atarsam sorunu çözerim dedim. Önce kartın internetteki bir BIOS'unu buldum ve onu PhoenixMiner ile modladım. Ardından o VBIOS'u karta okutunca sistem kendini yeniden başlattı ve artık görüntü gelmemeye başladı. Sistemden kartı çıkarınca diğer kartlar görüntü veriyor. Araştırmama göre kart brick olmuş. Bilen uzman arkadaşlarım bu durumu nasıl düzeltebileceğim konusunda bana yardımcı olabilir mi acaba?

Son düzenleme:
Çözüm
Tamirciler dediğiniz kişilerde artık çipleri söküp işlem yapmıyorlar.

@Shimada Sensei arkadaşımızın dediği gibi, varsa imkanın çalışan kartı önce tak ardından brick olmuş olan kartı tak. Daha sonra işletim sistemi düzeyinde tekrardan vBIOS yazdırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk süreçte yaptığınız hatalar şunlar:
Bundan sonraki kurtarma işlemlerinizin hepsini yıllardan beri geliştirilen ve güvenilir olan bir araç (örneğin verdiğim link gibi) ile yapmanız.

TechPowerUp üzerinde ekran kartınızın aynı serisine ait VBIOS yedeğinizi bulabilirsiniz umarım diye düşünüyorum. Veritabanı üzerinden aratmanız yeterli.
Anakartındaki asıl GPU slotuna çalışan kartı tak, alttaki PCIe slotuna brick olmuş GPU'yu tak. Çalışan GPU'dan görüntü alıp çalışmayan GPU'yu düzelt.

En azından ben böyle yaptım. Üstteki slota GT 730 takıp alt slottaki RX570'i düzelttim.

Sisteme aynı anda 2 GPU takamıyorsan veya hiçbir şekilde görüntü alamıyorsan bilgisayarcıya götür. Onlarda SPI programmer olur, direkt BIOS çipini söküp hallederler.

görüntü alabileceğin bir kart tak sisteme eğer varsa onboard ekran kartın da olur daha sonra internetten bire bir kendi kartına uyumlu biosu indir(aynı model çok önemli) daha sonra polarisbioseditor ile indirdiğin biosu yazdır fiziksel hasar almadıysa çalışır. Eğer aynı model kart varsa gpuz den biosunu ona atabilirsin

Tamirciler dediğiniz kişilerde artık çipleri söküp işlem yapmıyorlar.

@Shimada Sensei arkadaşımızın dediği gibi, varsa imkanın çalışan kartı önce tak ardından brick olmuş olan kartı tak. Daha sonra işletim sistemi düzeyinde tekrardan vBIOS yazdırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk süreçte yaptığınız hatalar şunlar:
Bundan sonraki kurtarma işlemlerinizin hepsini yıllardan beri geliştirilen ve güvenilir olan bir araç (örneğin verdiğim link gibi) ile yapmanız.

TechPowerUp üzerinde ekran kartınızın aynı serisine ait VBIOS yedeğinizi bulabilirsiniz umarım diye düşünüyorum. Veritabanı üzerinden aratmanız yeterli.

Çözüm
Arkadaşlar brick olmuş kart diğerinin çalışmasını engelliyor gibi :/ görüntü almak için ne yapmam gerekiyor. çünkü kartı çıkarınca ancak görüntü alabiliyorum. Polaris bios editör ile windows üzerinden entegre edebilir miyim brick karta eğer görüntü alırsam
görüntü alabileceğin bir kart tak sisteme eğer varsa onboard ekran kartın da olur daha sonra internetten bire bir kendi kartına uyumlu biosu indir(aynı model çok önemli) daha sonra polarisbioseditor ile indirdiğin biosu yazdır fiziksel hasar almadıysa çalışır. Eğer aynı model kart varsa gpuz den biosunu ona atabilirsin
hocam aynı karttan brick olmamış model var elimde. onun biosunu nasıl alabilirim?

Son düzenleme:
Hocam aynı karttan brick olmamış model var elimde. Onun BIOS'unu nasıl alabilirim?
Yukarıda adım adım açıkladım hepsini. Okuma ve linklere tıklama zahmetine girsen keşke.

Geri
Yukarı